Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Wydawanie ebooka

 Czas czytania: 4 minut

Wydanie ebooka

Rozwój nowych technologii umożliwia czytelnikom wybór najwygodniejszego formatu książki. Tradycyjny papier zyskał konkurencję w postaci ebooków i audiobooków. Wybór ten jest także istotny dla autorów książek, a postawienie na konkretny format wydawniczy nie jest łatwą decyzją. Dziś przybliżymy temat ebooków: ich zalet, wad, kosztów wydania oraz popularności.


Plusy wydania ebooka

Ebooki tak naprawdę weszły w swoje złote lata w momencie wprowadzenia na rynek specjalnych czytników. Umożliwiają one przechowywanie w pamięci setek tytułów i są niezwykle praktyczne. Dla przykładu: sto książek waży kilkadziesiąt kilogramów, zajmuje sporo miejsca w domowej biblioteczce i utrudnia szybkie znalezienie danego tytułu. Tę samą treść możemy pomieścić w lekkim i drobnym gadżecie, który zmieści się w kieszeni płaszcza.

Z tego powodu czytelnicy, którzy stawiają na praktyczne rozwiązania i nie czują przywiązania do tradycyjnej książki, już dawno przestali odwiedzać księgarnie i korzystają jedynie z zasobów platform ebookowych. Jeśli czujesz, że grupa docelowa twojej publikacji charakteryzuje się takimi cechami, postaw na wydanie książki elektronicznej.

Kolejnym plusem wydania ebooka jest ułatwiona dystrybucja. W sieci funkcjonuje wiele platform internetowych, które umożliwiają publikację i sprzedaż autorskiej twórczości. Nie ma zatem konieczności tworzenia własnego sklepu internetowego. Dodatkowo w Internecie znajdziesz wiele specjalnych narzędzi, które pomogą ci w przygotowaniu ebooka do publikacji. Są to m.in. iBooks Author, Sigil czy Calibre.

Jeśli jesteś autorem, który na ten moment ma dość ograniczony budżet, prawdopodobnie ebook będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że gdy zaczniesz na nim zarabiać, zawsze możesz zdecydować się na dodatkowe wydrukowanie książki. Wydanie ebooka jest jednak dużo tańsze: odpadają m.in. koszty druku, bindowania, magazynowania i dystrybucji.

Dużym plusem jest również nieograniczona dostępność ebooków dla czytelników. Księgarnie i platformy z książkami elektronicznymi są bowiem dostępne 24 godziny na dobę, a zatem odbiorca może kupić publikację w każdej chwili i z każdego miejsca na Ziemi – nawet w Święta, dni wolne czy w nocy. Wyeliminowane jest również ryzyko wyczerpania się nakładu danego tytułu.

Ostatnią z istotnych kwestii jest ekologia. W dobie kryzysu środowiskowego ebooki są o wiele lepiej postrzegane przez osoby, które starają się dbać o naszą planetę. Wydanie książki w formacie tradycyjnym wiąże się w końcu z koniecznością zużycia dużych ilości papieru i innych materiałów. Trend ekologiczny z roku na rok rośnie, a wraz z nim rośnie zainteresowanie wśród czytelników książkami elektronicznymi.


Minusy wydania ebooka

Zdecydowanie największym minusem wydania własnej twórczości w formie ebooka, jest ryzyko jego nielegalnego rozprowadzania, czyli tzw. piractwa. Niestety – wszystkie pliki dystrybuowane w Internecie są narażone na ich bezprawne pobieranie i sprzedaż. Są oczywiście sposoby, które pozwalają chronić prawa autorskie, jednak żaden z nich nie daje 100% pewności zabezpieczenia przed internetowymi piratami.

Kolejną kwestią jest przywiązanie czytelników do tradycyjnej formy książki. Mimo rozwoju nowych technologii, bardzo duża część odbiorców mimo wszystko preferuje zakup książki papierowej. Z tego względu warto zawczasu dokładnie przeanalizować grupę docelową, aby nie popełnić błędu z nieprawidłowym doborem formatu publikacji do preferencji czytelników.

Ebooki uniemożliwiają również przemycanie w nich różnego rodzaju materiałów promocyjnych, takich jak ulotki czy kalendarze. Na książce elektronicznej nie naniesiesz również autografu czy specjalnej dedykacji, co dla wielu czytelników jest niezwykle istotną sprawą.


Koszty wydania ebooka

Tak jak już wspomnieliśmy, wydanie ebooka jest o wiele tańsze od tradycyjnej książki. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dzieło nie zawiera błędów i niedociągnięć stylistycznych, musisz oddać swoją twórczość w dłonie doświadczonego korektora i redaktora. Przygotuj się na koszty rzędu 7-14 zł za stronę. Drugie tyle trzeba doliczyć za redakcję, która jest równie ważna, co korekta. Oczywiście może się zdarzyć, że znajdziesz osobę, która zajmuje się i korektą, i redakcją, wtedy zapewne możesz liczyć na nieco niższe koszty związane z zamówieniem kompleksowej usługi.

Kolejną kwestią jest skład. To także będziesz w stanie wykonać samodzielnie, ponieważ w sieci dostępnych jest wiele narzędzi i programów graficznych. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w tego typu działaniach, zleć skład profesjonaliście. Taka usługa kosztuje zwykle od 1200 zł do 2500 zł, w zależności od stopnia skomplikowania układu treści. Nie rezygnuj z profesjonalnego składu książki, ponieważ każdy format musi być on przejrzysty i estetyczny, aby nie odstraszył czytelnika już na samym starcie.

Ebook również musi posiadać okładkę. Koszt jej zaprojektowania może wynieść nawet 1000 zł, jednak bez problemu znajdziesz osobę, która wykona ją za kilkaset złotych.

Pozostałe koszty wiążą się z promocją książki, a także opłatami abonamentowymi i prowizją dla serwisów internetowych. Te koszty są jednak uzależnione od możliwości autora i zakresu planowanych działań marketingowych, a także warunków współpracy poszczególnych platform. Nie da się tu zatem wskazać stałej kwoty.

Jeśli posiadasz dużą społeczność oddanych fanów, warto rozważyć samodzielną dystrybucję ebooka. Wystarczy, że założysz w tym celu prosty sklep internetowy, np. połączony z twoim blogiem lub dedykowanym landing page’em. W takiej sytuacji nie będziesz uzależniony od zasięgów platformy dystrybucyjnej, będziesz samodzielnie decydował o cenie publikacji i pozostaniesz w posiadaniu bazy klientów, którzy kupili twój produkt. Idealnym narzędziem w tym modelu sprzedaży jest SalesCRM od IMKER – niezwykle prosty koszyk zakupowy, który możesz zainstalować nawet bezpośrednio na swoim blogu.


Kto najczęściej wydaje ebooki?

Ebooki posiadają jedną kluczową funkcję: możliwość szybkiego przeszukiwania tekstu. Z tego względu na ten format wydawniczy decydują się bardzo często autorzy poradników, przewodników turystycznych, słowników czy książek kulinarnych.

Opcja ta jest niezwykle przydatna dla czytelników, którzy daną publikację traktują jako wsparcie np. podczas podróży czy nauki. Mogą bowiem w każdej chwili otworzyć plik i znaleźć konkretny fragment, którego w danej chwili potrzebują.

Ebooki to również doskonała forma wydawnicza dla autorów opowiadań i powieści. Badania przeprowadzone przez portal Lubimyczytać jasno pokazują, że rynek ebooków jest zdominowany przez książki o tematyce science-fiction, romanse, kryminały i publikacje obyczajowe. W dalszej kolejności wymienić możemy literaturę faktu, książki historyczne i autobiografie.

Na wydanie ebooka najczęściej decydują się osoby, którym udało się stworzyć jakąś społeczność, np. stałych czytelników bloga. W takiej sytuacji wydanie książki jest często podyktowane presją i namowami ze strony fanów, a ebook to najszybszy i najprostszy sposób na opublikowanie autorskiej twórczości.

Dystrybucja jest tutaj tylko formalnością, a marketing i promocja wydania przychodzi o wiele łatwiej. Jeśli zatem prowadzisz własnego bloga i posiadasz oddane grono czytelników, a w dodatku rozważasz wydanie książki, ebook będzie dla ciebie idealną opcją.

Ebook jest doskonałą formą wydawniczą dla początkujących autorów, którzy marzą o niezależnym wydaniu własnej twórczości. Książka elektroniczna umożliwia znaczne obniżenie kosztów procesu wydawniczego, co w przypadku debiutantów jest niezwykle istotne. Jest również łatwiejsza w dystrybucji, którą można przeprowadzić przy dużo niższych kosztach w porównaniu do książki papierowej.

Wydanie ebooka jest także dość szybkie, ponieważ nie trzeba czekać na druki, bindowanie i fizyczne rozprowadzanie egzemplarzy. Należy jednak pamiętać, że ebook nie jest formatem dedykowanym dla każdego typu odbiorcy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować swoją grupę docelową i zastanowić się, czy wybrana forma wydawnicza jest do niej dopasowana. W miarę możliwości dobrze jest łączyć ze sobą formaty książek. Do tej kwestii z pewnością wrócimy w kolejnych artykułach naszej Akademii.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup