Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Sklep internetowy + niezbędne integracje

 Czas czytania: 4 minut

Sklep internetowy + niezbędne integracje

Twoje dzieło przeszło już przez cały proces wydawniczy i jest gotowe ujrzeć światło dzienne? Wspaniale! Tylko od czego zacząć? Jak wprowadzić książkę do sprzedaży? Jak rozliczać płatności? Jednym ze skutecznych i praktycznych sposobów jest założenie własnego sklepu internetowego. Nieco więcej o tym rozwiązaniu opowiemy w dzisiejszym artykule.


Dlaczego warto stworzyć własny sklep internetowy?

Sprzedaż książki za pomocą własnego sklepu internetowego jest niezwykle wygodna. Dzięki niemu masz bezpośredni wpływ na poziom sprzedaży, wysokość cen i ewentualne promocje. Masz także dostęp do precyzyjnych statystyk, które doprowadzą cię do istotnych wniosków.

Za pomocą sklepu jesteś w stanie kontrolować cały proces sprzedażowy i dodawać kolejne produkty, takie jak np. bilety na spotkania autorskie, kalendarze czy kolejne tytuły twojego autorstwa. Co ważne, nie musisz z nikim dzielić się zyskami, tzn. odprowadzać różnego rodzaju prowizji, tak jak dzieje się to np. w przypadku współpracy z księgarniami online.


Jak założyć własny sklep?

Pierwszym krokiem w budowie własnego sklepu internetowego powinno być wykupienie własnej domeny, czyli niepowtarzalnego adresu swojej strony w sieci. Nazwa domeny powinna być możliwie najlepiej skojarzona z tobą i twoją publikacją.

O tym, jak wybrać prawidłową nazwę domeny napisano już wiele, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z kilkoma materiałami na ten temat. Po dokonaniu wyboru trzeba sprawdzić, czy nazwa strony jest dostępna. Możesz to zrobić za pomocą dowolnej platformy hostingowej. Gdzie zarejestrować własną domenę? Sprawdź takie strony jak np. zenbox.pl, domeny.pl, home.pl czy godaddy.com

Kolejnym krokiem jest stworzenie dedykowanego adresu mailowego związanego z wybraną domeną. Możesz oczywiście stworzyć kilka odrębnych skrzynek: do obsługi zamówień, współpracy z mediami czy ewentualnych reklamacji.

Pamiętaj również o wyborze narzędzia służącego do obsługi klienta. Zapytania i zamówienia z pewnością zaczną z czasem spływać z większą ilością, wówczas przyda ci się solidne wsparcie. Osobiście rekomendujemy rozwiązania dedykowane do skrzynki mailowej, takie jak Google Workspace / G Suite, zenbox.pl, home.pl czy hey.com.

Po dokonaniu powyższych czynności można już przejść do tworzenia sklepu. W międzyczasie koniecznie jest jeszcze dokonanie kilku wyborów, o których opowiemy za chwilę.


Wybór systemu do sprzedaży produktów

W sprzedaży internetowej najważniejszy jest fakt, co tak naprawdę chcesz sprzedawać. Czy będzie to fizyczna książka, e-book, audiobook a może wszystkie te produkty na raz? Czy sprzedawać będziesz również dodatkowe materiały, takie jak np. kalendarze czy krótkie poradniki?

Wybór odpowiedniego systemu do sprzedaży ma ogromne znaczenie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który system jest najlepszy. Powiązane są z nim kwestie dotyczące dostawy produktów (czyli np. integracje z firmami kurierskimi), fakturowaniem czy płatnościami. Niektóre systemy posiadają np. możliwość automatycznego odzyskiwania nieopłaconych zamówień i wysyłania spersonalizowanego linku do ich opłacenia, obserwowania statystyk sprzedaży czy generowania indywidualnych kodów rabatowych.

Wybierając system, warto zwrócić uwagę na jego rozwój i częstotliwość aktualizacji. Zmiany są w tym przypadku dobre, ponieważ świadczą o ulepszaniu systemu. Do sprawdzenia polecamy takie systemy jak np. SalesCRM (od IMKER), WooCommerce, Shoper czy IdoSell.


Integracja płatności

Do pobierania środków od klientów konieczne jest wdrożenie dedykowanego systemu płatności. Sklep należy zintegrować z operatorem płatności internetowych, aby umożliwić czytelnikom szybkie i łatwe zamówienie twojej książki. Niektórzy autorzy decydują się jedynie na podanie numeru konta i wolą ręcznie księgować wpłaty, jest to jednak rozwiązanie dość przestarzałe i mało wiarygodne dla potencjalnych klientów.

Za pomocą systemu płatności zaoszczędzisz mnóstwo czasu i niepotrzebnego stresu. System prowadzi transakcję od A do Z, a ty otrzymujesz informację o wpłaceniu środków już w kilka minut po złożeniu przez czytelnika zamówienia. Nie jest to oczywiście darmowe rozwiązanie: operator szybkich płatności pobiera prowizję w zamian za usługę. Jest to najczęściej kwota między 1 a 3% od wartości transakcji.

Operatorzy, których zdecydowanie warto sprawdzić to np. Przelewy24, tpay, PayU, Blue Media czy PayPal.


Rozliczanie faktur

Skoro będziesz pobierać płatności od swoich czytelników, musisz mieć możliwość ich dokładnego udokumentowania. W tym celu najlepiej jest skorzystać z profesjonalnego i prostego w obsłudze programu do wystawiania potwierdzeń sprzedażowych. Najlepszy program to taki, który będzie intuicyjne podpowiadał nazwy firm klientów (np. po wprowadzeniu samego numeru NIP) oraz przygotowywał za ciebie stosowne rozliczenia sprzedaży (czyli odpowiednie zestawienia, rejestry i pliki JPK).

Podejmując decyzję odnośnie systemu do fakturowania, warto sprawdzić, czy dany system posiada także opcję prowadzenia magazynu oraz, czy oprogramowanie jest regularnie aktualizowane. Przepisy prawne dotyczące rozliczeń zmieniają się w naszym kraju niezwykle często, dlatego dobrze mieć pewność, że wybrany system za tym nadąża.

Jakie systemy do wystawiania faktur warto sprawdzić? Są to m.in. wFirma, fakturownia, inFakt czy iFirma.


Promowanie sklepu

Po założeniu sklepu i załatwieniem wszystkich niezbędnych integracji pozostaje kwestia samej sprzedaży. W jaki sposób przyciągnąć możliwie największą liczbę czytelników? Dźwignią handlu jest oczywiście reklama i tyczy się to także branży wydawniczej.

Istnieje kilka sposobów na skuteczne promowanie swojego sklepu internetowego. Jednym z nich jest założenie bloga. Będzie on twoją internetową wizytówką i miejscem, do którego zaprosisz przyszłych klientów. Do wpisów możesz subtelnie wplatać frazy kluczowe, które nie tylko poprawią widoczność bloga w sieci, ale również pomogą odbiorcom łatwiej odnaleźć interesującą ich tematykę, którą poruszasz w swoich publikacjach. Blog powinien być prowadzony regularnie i spójnie ze specyfiką twojej działalności. Pamiętaj, że bloga również możesz zintegrować ze swoim sklepem, lub założyć go w obrębie jednej domeny.

Innym rozwiązaniem marketingowym, które doskonale sprawdza się w przypadku sklepu internetowego, jest e-mail marketing. To niezwykle ważne, aby do jego prowadzenia dobrać odpowiednie narzędzie. Poza sprawnym zbieraniem adresów mailowych potencjalnych i aktualnych klientów system powinien także posiadać kilka zaawansowanych funkcji. Mamy tu na myśli przede wszystkim segmentowanie kontaktów, przypisywanie odpowiednich tagów oraz automatyzację. Narzędzia, które zdecydowanie warto sprawdzić to m.in. Active Campaign, Convertkit, Mailchimp, Freshmail czy GetResponse.

O samej kwestii organizowania mailingu opowiemy szerzej w innym artykule z naszej serii. Rozwiniemy także kwestię pozostałych rozwiązań marketingowych dla autorów książek, takich jak media społecznościowe czy reklama na platformie YouTube.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup