Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Etapy na drodze do wydania własnej książki

 Czas czytania: 2 minut

Etapy na drodze do wydania własnej książki

Podjęcie decyzji odnośnie napisania własnej książki jest oczywiście najważniejszą kwestią w całym procesie wydawniczym, jednak to dopiero początek drogi do sukcesu. Zanim twoja twórczość ujrzy światło dzienne, musisz przejść przez wiele etapów. Dziś pokrótce opowiemy o każdym z nich, a szersze omówienie znajdziesz w kolejnych artykułach naszej Akademii.


Etapy procesu wydawniczego

Pierwszym etapem na drodze do wydania własnej książki jest oczywiście jej napisanie. Początkowa wersja tekstu nie jest jednak jeszcze finalnym dziełem. Twoja twórczość musi przejść przez ręce redaktora i korektora, którzy wyłapią i poprawią wszystkie błędy i niedociągnięcia. Zwrócą także uwagę na ewentualne potknięcia w logice fabuły czy braki merytoryczne.

Tak przygotowana treść książki może trafić do składu graficznego, gdzie jest przygotowywana do druku. Jednak zanim to nastąpi, książka musi posiadać okładkę, którą oczywiście trzeba zaprojektować. Dopiero po zakończeniu wszystkich tych etapów twoje dzieło jest gotowe na druk i oficjalne wydanie.

Warto dodać, że jeśli planujesz wydanie ebooka lub audiobooka, to etap druku zostaje zastąpiony przez przygotowanie książki elektronicznej lub mówionej, jednak wszystkie poprzednie etapy pozostają bez zmian.


Który etap jest najważniejszy?

To niezwykle ciężkie pytanie, na które właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Książka nigdy nie zostanie wydana, jeśli autor jej nie napisze. Jednak nie zostanie ona wydana także wtedy, gdy nie przejdzie stosownej korekty czy składu graficznego.

Możesz oczywiście samodzielnie wykonać wszystkie te zadania, jednak efekt finalny może być daleki od zamierzonego. Każdy z etapów procesu wydawniczego jest zatem tak samo ważny, jeśli zależy ci na wydaniu profesjonalnej i dobrze sprzedającej się książki, która będzie twoją wizytówką.


Jak przygotować się do procesu wydawniczego?

Jeśli planujesz wydać książkę samodzielnie, to pierwszym krokiem powinno być nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą świadczącą usługi z zakresu self-publishingu. Dzięki temu zyskasz dedykowanego doradcę, który sprawnie przeprowadzi cię przez cały proces wydawniczy i pomoże zorganizować wszystkie niezbędne elementy. Jeśli chodzi o samo pisanie książki, to kluczowa jest tutaj przede wszystkim odpowiednia organizacja czasu i przygotowanie ramowego planu dzieła. Tę kwestię omówimy szerzej w kolejnym artykule naszej Akademii.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup