Zredagowanie treści to innymi słowy przygotowanie językowe książki do jej wydania. Redaktor odpowiedzialny jest za naniesienie wszelkich koniecznych poprawek: nie tylko gramatycznych i leksykalnych, ale także logicznych i składniowych. Wszystko to odbywa się oczywiście w porozumieniu z autorem oraz z poszanowaniem założeń jego dzieła. Jaką konkretnie rolę odgrywa redaktor i jak powinna przebiegać jego współpraca z twórcą? Na te pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule.
W tym artykule przeczytasz o:
Co tak naprawdę robi redaktor?
Aby książka skradła serca czytelników, musi być nie tylko ciekawa i porywająca, ale również dobrze napisana. O ile to pierwsze autor jest w stanie osiągnąć w 100% samodzielnie, o tyle z jakością tekstu bywa nieco gorzej. Poprawienie materiału i przygotowanie go do wydania jest zadaniem dla redaktora, który po wnikliwiej analizie dzieła jest w stanie zmienić jakość tekstu w ten sposób, aby był bardziej przystępny dla odbiorcy.
Redaktor zajmuje się błędami gramatycznymi, stylistycznymi, składniowymi, leksykalnymi, a nawet logicznymi. Ujednolica on również kompozycję oraz strukturę publikacji, uporządkowuje jej narrację i logikę. Redaktor w trakcie pracy wyłapuje też ewentualne braki w materiale, które mogłyby negatywnie wpłynąć na odbiór całego dzieła. Usuwa także zbędne fragmenty, które niczego nie wnoszą do całości wywodu, a jedynie mogą znudzić czytelnika.
Dobry i godny zaufania redaktor nigdy nie komentuje sensu dzieła i jego założeń filozoficznych. Koncentruje się jedynie na tekście i ewentualnych błędach merytorycznych. Potrafi również dobrać słowa w taki sposób, aby w 100% odzwierciedlić naturalny styl autora.
Jak przebiega współpraca z redaktorem?
Rozpoczęcie współpracy z redaktorem zawsze rozpoczyna się od dłuższej rozmowy na temat dzieła: jego tematyki, objętości czy struktury. Istotne jest także doświadczenie samego autora, o które dobry redaktor zawsze zapyta.
W dalszej kolejności ustalany jest harmonogram pracy oraz wstępna wycena. Warto dodać, że redagowanie dzieła dopiero wtedy, gdy jest już skończone, nie jest jedynym dostępnym modelem współpracy z redaktorem. Jeśli wolisz dostarczać do sprawdzenia kolejne rozdziały i nanosić poprawki na bieżąco, taka opcja także jest możliwa. Wszystko jest kwestią dogadania się ze specjalistą i ustalenia wspólnej wizji projektu.
Pamiętaj, że współpraca ta odbywa się na sztywnych zasadach, a zatem redaktor ma obowiązek poinformować cię o wszelkich błędach logicznych czy gramatycznych, zanim samodzielnie je poprawi. Innymi słowy: każda poprawka musi być zaakceptowana przez autora. W tym celu najczęściej wykorzystywane są praktyczne aplikacje i programy komputerowe, które znacznie ułatwiają odnalezienie zaznaczonych przez redaktora poprawek oraz często umożliwiają ich automatyczne naniesienie.
Proces redakcji całej książki nie trwa zwykle dłużej niż kilka tygodni. Może się on oczywiście wydłużyć, jednak są to przypadki szczególne, gdy np. materiał wymaga wyjątkowo dużych nakładów pracy redaktora lub jest niebywale obszerny. Zanim rozpoczniesz współpracę z redaktorem, upewnij się, że jest on w stanie przybliżyć ci przewidywany termin zakończenia pracy.
Ile kosztuje redakcja książki?
Koszt redakcji książki uzależniony jest przede wszystkim od objętości dzieła i zakresu niezbędnych do wykonania poprawek. Ciężko jest przewidzieć finalny koszt usługi bez uprzedniego zagłębienia się w treść materiału.
Początkujący autorzy często są przekonani, że ich dzieła nie potrzebują żadnych poprawek, co oczywiście finalnie mija się z prawdą. Nawet najznamienitsi pisarze oddają swoje książki w ręce redaktorów, ponieważ są to osoby doświadczone i przeszkolone pod kątem wyłapywania błędów, które umykają oczom zwykłych „śmiertelników”, jednak ich poprawienie znacząco wpływa na odbiór całego materiału.
Najczęściej spotkać się można z wyceną na podstawie ilości arkuszy wydawniczych, które składają się na ostateczną objętość książki. Arkusz wydawniczy to zwykle ok. 20-25 stron książki (ostateczna liczba stron zależy od ilości tekstu, ewentualnych ilustracji etc.). Ceny usług redakcyjnych za całą publikację wahają się od ok. 1 500 zł do nawet 5 tysięcy. Wszystko jest kwestią ilości pracy, którą redaktor będzie musiał włożyć w poprawienie dzieła.
Warto dodać, że w przypadku wydawania własnej książki w modelu self-publishingowym autor może sam zredagować swój tekst. Stanowczo jednak odradzamy takie rozwiązanie, ponieważ tylko doświadczony redaktor będzie w stanie prawidłowo przygotować treść dzieła do ostatecznej publikacji.
Jeśli wydaje ci się, że twoje dzieło nie potrzebuje redakcji, udostępnij jego treść kilku obiektywnym osobom i zaczekaj na recenzje. Jesteśmy jednak przekonani, że dobry i doświadczony redaktor jest w stanie zrobić dla książki wiele dobrego. Nie chodzi tu oczywiście o szukanie błędów za wszelką cenę, jednak niedoskonałości lepiej jest wykryć jeszcze przed publikacją, niż dowiedzieć się o nich od pierwszych czytelników.