Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Współpraca z firmami/freelancerami zajmującymi się usługami wydawniczymi

 Czas czytania: 3 minut

Współpraca z firmami/freelancerami zajmującymi się usługami wydawniczymi

Ostatni artykuł naszej serii postanowiliśmy poświęcić szeroko pojętej współpracy z firmami i freelancerami oferującymi usługi wydawnicze. Mamy tu na myśli przede wszystkim osoby, które zajmują się składem książek, korektą, pracami graficznymi i redakcyjnymi. Jak wybrać odpowiedniego fachowca i na co warto zwrócić uwagę?  


Jak wybrać solidnego specjalistę?

Wybór odpowiedniego specjalisty lub firmy, która zajmie się istotną częścią twojego projektu wydawniczego nie jest łatwym zadaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów.

Rozpoczynając poszukiwania godnego zaufania fachowca warto najpierw rozejrzeć się wśród znajomych i rodziny lub zasięgnąć porady na forum dla niezależnych autorów. Nie warto jednak opierać się jedynie na poleceniu, ponieważ to, że dany autor jest zadowolony z pracy konkretnego specjalisty nie oznacza wcale, że spełni on także twoje oczekiwania.

Kolejnym krokiem powinno być poproszenie firmy lub freelancera o udostępnienie swojego portfolio, które pozwoli ci ocenić, czy prezentowany poziom odpowiada twoim potrzebom. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie opinii dostępnych w sieci, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat jakości usług świadczonych przez daną firmę.

Innym sposobem na realną ocenę umiejętności danego zleceniobiorcy jest poproszenie freelancera o wykonanie próbki projektu. To rozwiązanie jest niezwykle często praktykowane wśród niezależnych autorów, ponieważ pozwala uzyskać pewność, że dany specjalista poradzi sobie ze zleceniem.


Jak nawiązać wartościową współpracę z podwykonawcą?

Jeśli zależy ci, aby zlecona praca została wykonana zgodnie z twoimi oczekiwaniami, nie ograniczaj się tylko do podpisania umowy i oczekiwania na skończone zlecenie. Jeszcze przed złożeniem zamówienia dokładnie omów wszystkie jego elementy ze swoim podwykonawcą. Poproś o przedstawienie skrupulatnego planu pracy i dopytaj, kto będzie ją wykonywał.

Aby nawiązać dobrą współpracę z wykonawcą, trzeba również zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Jako niezależny autor masz z pewnością dość ograniczony budżet, jednak na niektórych usługach zdecydowanie nie warto oszczędzać. Dla przykładu: szukasz solidnego grafika, który zaprojektuje okładkę twojego dzieła. Zgłasza się dwóch freelancerów i jedno studio graficzne. Pierwszy freelancer wycenia projekt na 150 zł, drugi na 500 zł, a studio aż na 1200 zł. Każdy, komu zależy na oszczędnościach, wybierze pierwszego usługodawcę. W tym momencie warto jednak zadać sobie pytanie: co ja zrobiłbym za 150 zł? Czy zaprojektowałbym okładkę zgodną z treścią dzieła, która zaciekawi czytelnika? Czy w tej kwocie uwzględniłbym konieczne poprawki projektu? No właśnie. Z drugiej jednak strony, 1200 zł to dla początkującego autora dość duża kwota. Z tego powodu najsensowniejszą opcją wydaje się oferta freelancera numer dwa.

Pamiętaj, że z firmami zajmującymi się usługami wydawniczymi dość ciężko negocjować. Zazwyczaj posiadają one sztywne cenniki, które uzależnione są od potrzebnego nakładu pracy. Jeśli szukasz elastycznego podwykonawcy, który będzie otwarty na negocjacje cenowe, wybierz ofertę freelancera. Znajdziesz ich na różnego rodzaju grupach i forach internetowych, ale również na dedykowanych portalach dla zleceniodawców. Wystarczy, że dokładnie opiszesz swoją potrzebę, a w kilka godzin otrzymasz dziesiątki interesujących ofert.


Dlaczego warto wybrać wydawnictwo self-publishingowe?

Samodzielne poszukiwanie odpowiednich i godnych zaufania specjalistów nie jest prostym zadaniem. Jeśli nie posiadasz stosownego doświadczenia, takie poszukiwania mogą zająć ci naprawdę wiele czasu, a z tyłu głowy będziesz odczuwać dyskomfort związany z ryzykiem utraty pieniędzy. Z tego powodu warto rozważyć współpracę z wydawnictwem self-publishingowym, które zorganizuje cały proces wydawniczy za ciebie.

Firmy tego typu posiadają zazwyczaj własne bazy podwykonawców, które są już sprawdzone i godne polecenia. Decydując się na taką współpracę możesz mieć pewność, że każda ze zleconych prac zostanie wykonana ze 100% starannością, a ty zyskasz czas i spokój ducha. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to usługi wydawnictwa self-publishingowego w ogólnym rozrachunku wcale nie są droższe, niż te świadczone przez osobne firmy lub doświadczonych freelancerów. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak szeroki zakres prac planujesz zlecić profesjonalistom.

Proces wydawniczy składa się z wielu elementów, często dość złożonych i skomplikowanych. To oczywiste, że wiele z nich może być wykonanych jedynie przez doświadczonych specjalistów. Ich wybór to dla niezależnego autora często kwestia problematyczna, która wiąże się ze stresem i niepotrzebnym ryzykiem. Na szczęście na rynku funkcjonują wydawnictwa self-publishingowe, które są doskonałym kompromisem pomiędzy profesjonalnym wydawnictwem, a wydawaniem książki w 100% samodzielnie.

Pamiętaj również, że w projekcie wydawniczym bardzo istotną rzeczą jest koordynowanie całego procesu i dbanie o to, żaby każdy etap prac był zrealizowany na czas. To bywa trudne i obciążające dla początkującego autora. Warto więc nawiązać współpracę ze specjalistyczną firmą, która zapewni również koordynatora projektu odpowiedzialnego za nadzorowanie prac na wszystkich etapach.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup