Książka audio to format wydawniczy, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Wciąż powstają kolejne platformy, które umożliwiają odpłatne słuchanie wybranych książek. Czytelnicy lubią mieć wybór, dlatego jeśli zależy ci na dotarciu do wszystkich, nie ograniczaj się tylko do książki tradycyjnej i nagraj audiobooka!
To doskonałe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy twoja grupa docelowa to osoby szczególnie zapracowane i zajęte, które cenią sobie możliwość „czytania” w trakcie wykonywania innych obowiązków. Jak przygotować książkę audio do wydania? O tym nieco więcej w naszym dzisiejszym artykule.
W tym artykule przeczytasz o:
Jak przygotować się do wydania audiobooka?
Wydanie audiobooka warto zacząć od odpowiedniego przygotowania jego treści. Powinna być ona dostosowana do czytania przez lektora. Warto wyszczególnić momenty wyjątkowo istotne i wzbogacić tekst o sugestie dotyczące np. intonacji czy tempa czytania. Lektorzy treść audiobooka bardzo często traktują jako scenariusz i skrupulatnie przygotowują się do właściwego przeczytania materiału.
Kolejną kwestią jest wybór formy audiobooka: czy będzie to po prostu nagrany głos lektora, a może zamierzasz zawrzeć w nim również muzykę i efekty specjalne? Ustalenie takich kwestii przed rozpoczęciem nagrań jest niezwykle istotne.
Po ostatecznym wyborze formy książki można przejść do ustalania spraw technicznych. Kto nagra książkę? Gdzie odbywać się będą nagrania i kto zajmie się zmontowaniem całości? Wielu niezależnych autorów postanawia samodzielnie nagrywać i montować audiobooka, co oczywiście wiąże się często z kompletną katastrofą. Dlaczego warto skorzystać z oferty profesjonalistów? O tym za chwilę.
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu do nagrywania audiobooka?
Audiobook to specyficzny format wydawniczy. Najistotniejsze są w tym przypadku dwie kwestie: jakość nagrania oraz głos lektora. Jakość powinna być bowiem maksymalnie profesjonalna, aby odbiorca nie musiał skupiać się na tym, jak słucha mu się książki, a na samej jej treści. Podobnie ma się sprawa lektora: nieprofesjonalny głos ze słabą dykcją tylko zirytuje odbiorcę i sprawi, że porzuci on słuchanie, a jego skojarzenia z autorem dzieła nie będą zbyt pozytywne.
Z tego powodu zdecydowanie warto postawić na współpracę z profesjonalistami. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują nagrywanie książek audio. Posiadają własne studio nagraniowe, które pozwala na zapis najwyższej jakości dźwięku, pozbawionego wszelkich szumów i echa. Tego typu firmy dysponują również własną bazą lektorów, którzy w ramach próbki za darmo przeczytają fragment twojego dzieła. Ostatnią kwestią jest oczywiście montaż nagrania: tym także zajmą się profesjonaliści z wybranej firmy.
Możesz oczywiście zająć się organizacją nagrania audiobooka na własną rękę: znaleźć odpowiedniego lektora, wynająć studio, dźwiękowca oraz montażystę. Wiąże się to jednak z dużym nakładem pracy i czasu, a koszty prawdopodobnie rozłożą się bardzo podobnie. Z tego względu lepiej poszukać wydawnictwa self-publishingowego, które zorganizuje cały proces za ciebie.
Jak dobrze wybrać lektora do audiobooka?
Głos lektora to dla wielu autorów audiobooka prawdziwy dylemat. Damski czy męski? Niski, czy wysoki? A może zachrypnięty? Możliwości jest naprawdę wiele. Najistotniejszą kwestią jest jednak dykcja lektora i jego zdolności aktorskie. Czytanie audiobooka nie może być bowiem zbyt jednostajne: konieczna jest odpowiednia intonacja, umiejętność czytania przez łzy, śmiech, krzyk.
Dobry lektor nie tylko dysponuje piękną barwą głosu i dykcją, ale również zdolnościami przekazywania emocji w taki sposób, aby czytelnik właściwie odebrał treść materiału i nie poczuł się znudzony. Właśnie dlatego najlepsi i najczęściej wybierani lektorzy są aktorami, często bardzo popularnymi. Jak wiadomo, stawka za współpracę z aktorem dużego formatu jest o wiele wyższa, niż zlecenie nagrania mniej znanemu lektorowi. Dobry głos da się jednak znaleźć w każdym budżecie.
Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu skrupulatne przejrzenie dostępnych w sieci baz głosów, a w dalszej kolejności wytypowanie kilku faworytów. Lektorzy z przyjemnością nagrają bezpłatne próbki twojego dzieła. Najlepiej przesłać wszystkim ten sam fragment, ponieważ dzięki temu realnie ocenisz, która interpretacja najbardziej ci odpowiada.
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne nagranie książki, warto zawczasu dobrze się do tego przygotować. Postaraj się zamówić kilka lekcji dykcji u profesjonalnego lektora lub aktora, zadbaj o odpowiedni sprzęt, poszukaj doświadczonego dźwiękowca i przygotuj harmonogram pracy. Warto również nagrać swój głos kilkukrotnie, posłuchać go i zastanowić się, nad jakimi elementami trzeba szczególnie popracować.
Reasumując: nagranie i wydanie własnego audiobooka to nie lada wyczyn. Wielu autorów decyduje się na to rozwiązanie z uwagi na rosnącą popularność tego formatu. Lepiej nie nagrywać książki audio samodzielnie, jeśli nie jesteś profesjonalnym lektorem. Lepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z fachowcami.