Jeszcze do niedawna wydanie własnej twórczości było możliwe tylko dzięki współpracy z profesjonalną oficyną. Obecnie rynek oferuje pisarzom ciekawe alternatywy, np. w postaci self-publishingu. Oba modele znacznie różnią się między sobą, mają swoje plusy i minusy. Właśnie te kwestie będą przedmiotem dzisiejszego artykułu naszej serii.
W tym artykule przeczytasz o:
Współpraca z profesjonalnym wydawnictwem
Współpraca z wydawnictwem rozpoczyna się zawsze od próby zainteresowania wydawcy swoją twórczością. Próbki tekstu powinny zostać rozesłane wraz ze stosownymi informacjami na temat autora, grupy docelowej książki i kulis jej powstania. Nie jest łatwo przekonać wydawnictwo do współpracy, lecz gdy to się uda, trzeba przygotować się na kilka istotnych kwestii.
Przede wszystkim wydawnictwo ma prawo ingerować w treść twojego dzieła. Może zostać ono zmienione i dostosowane do wymogów np. współpracujących z oficyną księgarń. Za korektę i redakcję dzieła (które są swoją drogą niezwykle istotne w całym procesie wydawniczym) odpowiada wydawca, dlatego to on decyduje o finalnym kształcie dzieła.
Podobnie wygląda sprawa okładki, na którą twórca nie ma większego wpływu. O grafice okładkowej, rodzaju okładki, papierze, formacie książki i rodzaju druku decyduje wydawca. Kolejnym aspektem jest sam nakład książki. Pewnie was nie zdziwimy, ale w tej kwestii autor książki również nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Wydawca samodzielnie prognozuje sprzedaż publikacji i na tej podstawie zamawia potrzebny druk.
Po dostarczeniu nakładu do magazynu konieczne jest przeprowadzenie kontroli jakości oraz zorganizowanie dystrybucji książek do księgarni. Wszystkim tym zajmuje się oczywiście wydawca. Jeśli chodzi o samą sprzedaż dzieła, to przy współpracy z profesjonalnym wydawnictwem autor nie może liczyć na swój udział w ustalaniu końcowej ceny. To wydawca decyduje, gdzie i za jaką cenę książka będzie sprzedawana. Wybiera on poszczególne księgarnie i sklepy internetowe lub sprzedaje za pośrednictwem własnej witryny.
Kolejna (prawdopodobnie najważniejsza) kwestia odnosi się do zysków i praw majątkowych autora książki. Tradycyjne wydawnictwo potrafi zawrzeć w kontrakcie bardzo nierówne proporcje dotyczące zysków ze sprzedaży, które prezentują się często na poziomie 5-10% dla autora i 90-95% dla oficyny. Oznacza to, że jeśli książka kosztuje np. 49 zł, autor może liczyć tylko na 3-5 zł zysku od sprzedanego egzemplarza. Prawa majątkowe są natomiast często przetrzymywane przez wydawnictwo. Oznacza to, że wydawca jest właścicielem dzieła i bez jego zgody nie może zostać ono ponownie wydane, odświeżone czy np. udostępnione do ekranizacji.
Podsumowując: profesjonalne wydawnictwo w 100% finansuje wydanie książki, jednak jej autor zostaje tak naprawdę pozbawiony praw do swojej twórczości. Zyski ze sprzedaży również nie są zbyt satysfakcjonujące, jednak twórca nie ryzykuje w żaden sposób swoim majątkiem.
Wydanie książki w modelu self-publishingowym
Model self-publishingowy zakłada pełną niezależność autora, jednak wiąże się z dużymi nakładami pracy i środków finansowych. W tym przypadku to twórca finansuje cały proces wydawniczy: od redakcji i korekty, aż po projekt okładki i dystrybucję dzieła.
Wydawnictwa self-publishingowe oferują kompleksowe wsparcie na każdym etapie wydawniczym, nie wymagając jednocześnie otrzymywania części zysków ze sprzedaży książki. Jest to rozwiązanie dość ryzykowne, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak i książka nie będzie sprzedawać się na satysfakcjonującym poziomie, autor może stracić sporą ilość pieniędzy.
Dlaczego zatem tak wielu autorów postanawia podjąć to ryzyko? Dzieje się tak głównie z uwagi na pełną niezależność i możliwość decydowania o swoim dziele na każdym etapie wydawniczym. Tradycyjne wydawnictwo poniekąd odbiera autorowi tę możliwość, dlatego coraz większa liczba twórców odchodzi od tego modelu.
Warto dodać, że wydawnictwa self-publishingowe nie tylko oferują pomoc w organizacji poszczególnych elementów projektu wydawniczego, ale także doradzają na każdym etapie tego procesu. Współpracują także z solidnymi i godnymi zaufania podwykonawcami, którzy rzetelnie wykonają powierzone przez ciebie zadania.
Jeśli wybierzesz doświadczonego partnera, nie musisz obawiać się ryzyka, że coś pójdzie nie tak. W IMKER możesz liczyć na wsparcie i doradztwo z zakresu doboru najlepszych rozwiązań. W kolejnych artykułach naszej akademii skupimy się na wszystkich istotnych aspektach wydawania książki na własną rękę. Bazując na naszym doświadczeniu pokażemy ci, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.