Druk książki jest swego rodzaju przejściem dzieła z formy elektronicznej w materialną. To właśnie ten moment, gdy publikacja przestaje być tylko plikiem w komputerze i zamienia się w coś namacalnego, gotowego do sprzedaży. Wielu niezależnych autorów zupełnie nie wie, jak podejść do tematu zamówienia druku. Nasz dzisiejszy z pewnością ułatwi ci zorganizowanie tego procesu.
W tym artykule przeczytasz o:
Jak wybrać drukarnię?
Wybór odpowiedniej drukarni to jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie wydawniczym. Początkujący autor wydający swoje dzieło w modelu self-publishingowym w żadnym razie nie może sobie pozwolić na błędy w kwestii druku. Z tego względu warto zawczasu wyedukować się z zakresu współpracy z drukarnią. Co trzeba wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?
Przede wszystkim przygotuj bazę dostępnych w twojej okolicy drukarni, sprawdź dokładnie portfolio każdej z nich i zastanów się, czy prezentowana jakość wykonania ci odpowiada. Zapoznaj się z opiniami innych autorów, które bez problemu odnajdziesz w sieci. Zweryfikuj również oferty drukarni, porównaj je ze sobą i wybierz tę, która wygląda na najbardziej profesjonalną.
Rozmawiając z drukarnią, koniecznie zapytaj także o próbniki papieru, którego rodzajów jest naprawdę wiele. Każda szanująca się drukarnia je udostępnia. Niektóre z nich oferują także tzw. sample books, czyli przykładowe wydania, które wewnątrz zawierają ten sam rozdział wydrukowany na różnych rodzajów papieru. Możesz wówczas realnie ocenić efekt, który uzyskasz wybierając dane rozwiązanie.
Kolejną istotną kwestią są wytyczne i specyfikacje. Każda drukarnia ma własne standardy druku i wymaga różnych sposobów przygotowania materiału. W żadnym wypadku nie można bagatelizować przesłanych przez drukarnię wytycznych, ponieważ może to skutkować naprawdę słoną zapłatą i koniecznością ponownego składania i drukowania całej książki.
Pamiętaj o tym, że każda drukarnia ma możliwość wykonania wydruku próbnego, czyli tzw. proof’a. Dzięki niemu można zweryfikować kolorystykę i dostosować różnego rodzaju parametry druku. Proof musi zostać zaakceptowany przez autora, zanim do druku trafi pełny nakład książki.
Jaki rodzaj druku wybrać?
Początkujący autorzy często stają przed dylematem, jaki rodzaj druku wybrać: cyfrowy czy offsetowy? Druk cyfrowy to tradycyjna metoda, która polega na naświetlaniu specjalnego wałka i przenoszenia toneru na papier. Offset jest z kolei bardziej zaawansowany technologicznie, czego efektem jest lepsza jakość druku.
Decyzja co do rodzaju druku powinna być uwarunkowana przede wszystkim planowaną wielkością nakładu. Przyjęło się, że druk offsetowy jest rentowny od ok. 1000 egzemplarzy. Druk cyfrowy to z kolei rozwiązanie, które opłaca się nawet przy 1 egzemplarzu. Druk offsetowy jest co prawda lepszy jakościowo, ale nie bije na głowę druku cyfrowego, który także spełnia wszelkie normy i standardy wydawnicze. Przed dokonaniem wyboru warto zatem dokładnie przeliczyć budżet oraz planowany nakład, zamiast od razu sięgać po rozwiązanie z najwyższej półki.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Przed nawiązaniem współpracy z drukarnią musisz ustalić kilka faktów, które będą kluczowe dla przebiegu całego procesu. Innymi słowy: musisz wiedzieć, czego oczekujesz.
Poniżej prezentujemy listę pytań, które z pewnością pojawią się ze strony profesjonalnej drukarni:
- W jakim nakładzie planujesz wydać książkę?
- Jaki format ma mieć książka?
- Ile stron liczy cały materiał?
- Jaki rodzaj druku cię interesuje?
- Jaki rodzaj i gramaturę papieru wybierasz?
- Jaki ma być rodzaj okładki? (twarda, miękka)
- Czy masz jeszcze jakieś szczególne wymagania?
Ustalenie powyższych kwestii jest niezbędne, aby prawidłowo wycenić druk i zaplanować jego przebieg. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na któreś z tych pytań, udaj się do księgarni i po prostu pooglądaj różne wydania. Możesz nawet pokazać którąś z nich w drukarni jako wzór efektu, który chcesz uzyskać.
Ile kosztuje druk książki?
Koszty wydrukowania książki uzależnione są od szeregu czynników, takich jak wybrana technika druku, format, rodzaj i gramatura papieru, objętość materiału, rodzaj oprawy i oczywiście wielkość nakładu. Wiele zależy także od samej drukarni, ponieważ wiele z nich mocno przesadza z cenami, gdy inne oferują usługę druku na naprawdę korzystnych warunkach.
Z tego względu niezwykle istotne jest poważne podejście do sprawy i porównywanie ze sobą wielu ofert. Na wybór drukarni lepiej zatem zarezerwować sobie nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że zlecenie zostanie wykonane nie tylko w dobrej cenie, ale przede wszystkim zgodnie z przyjętymi normami, solidnie i szybko.
Na koniec warto wspomnieć, ile mniej więcej czasu zajmuje wydrukowanie książki. Czas realizacji zamówienia wynosi zazwyczaj kilka tygodni.