Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Kto wydaje najczęściej swoją książkę?

 Czas czytania: 6 minut

Kto wydaje najczęściej swoją książkę?

Wydanie własnej książki to wielka rzecz, która wiąże się z szeregiem korzyści. Nie każdy ma w sobie na tyle samozaparcia, aby tego dokonać. Wielu specjalistów z różnego rodzaju dziedzin postanawia jednak wziąć sprawy w swoje ręce i pozostawić po sobie wartościową publikację. Kto i dlaczego najczęściej wydaje własną książkę? W dzisiejszym artykule postaramy się przeanalizować ten temat.


Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to proces, który powinien trwać tak naprawdę przez całe nasze życie. Odnosi się bezpośrednio do życiowych wartości, celów, zdrowych nawyków i motywacji. Obejmuje wszelkie działania, które mają na celu poprawienie jakości życia, poszerzania horyzontów myślowych, rozwijania talentów i umiejętności.

Autorzy książek dotyczących rozwoju osobistego to najczęściej osoby, które są swego rodzaju autorytetem w danej dziedzinie. Mają rozległą wiedzę z zakresu motywacji, produktywności i zarządzania czasem. Wydanie własnej książki na temat rozwoju osobistego nie tylko czyni autora specjalistą i ekspertem w danej dziedzinie, ale wiąże się również z szeregiem innych korzyści.

Otwierają się wówczas liczne zawodowe i finansowe furtki. Osoby, które zajmują się np. sprzedażą i mają rozległą wiedzę z tego zakresu, mogą liczyć na nowe propozycje biznesowe. Znani na całym świecie autorzy książek motywujących często chwalą się, że ich publikacje pomogły wielu ludzi stać się milionerami, a oni sami zarobili dzięki temu wielokrotności tych sum.

Poza samą satysfakcją wynikającą z faktu, że dzięki napisanej książce setki ludzi zmieniło swoje życie na lepsze, wydanie własnej publikacji przynosi także imponujące korzyści finansowe. Autorzy książek motywujących nie zarabiają jedynie na ich sprzedaży, ale także na organizowaniu szkoleń, doradztwa i produkcji np. spersonalizowanych planerów.

Właśnie z tych względów specjaliści z zakresu rozwoju osobistego tak chętnie piszą i wydają własne książki. Jeśli chodzi o format tego typu publikacji, to w tym przypadku najlepiej postawić na autobiografię będącą opowieścią na temat osiągniętego sukcesu lub praktyczny poradnik.


Finanse

Finanse to bardzo rozległy temat, którego nie da się w pełni zrozumieć bez lektury odpowiednich książek. To dziedzina niezwykle rozwojowa, w której wciąż pojawiają się kolejne niuanse.

Specjaliści i eksperci z zakresu finansów mają zatem dużo pracy, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu literaturę jest naprawdę duże. Księgowość, bankowość, różnego rodzaju fundusze i inwestycje, kryptowaluty, zarządzanie budżetami i pozyskiwanie dodatkowych środków – to tylko niektóre z istotnych i popularnych tematów finansowych.

Autorzy książek poświęconych finansom mogą liczyć nie tylko na szerokie grono czytelników, ale również na innego rodzaju korzyści, np. szybki rozwój zawodowy. Są oni często zapraszani do wygłaszania różnego rodzaju prelekcji na ważnych, branżowych eventach. Ich publikacje nierzadko wykorzystywane są m.in. przez studentów i doktorantów, jako cenne źródło informacji. Czytelnicy z kolei chętnie kupują różnego rodzaju kursy i konsultacje, o ile dany autor takowymi dysponuje. Książki na temat finansów najczęściej wydawane są w postaci podręczników i poradników.


Edukacja

Człowiek uczy się przez całe życie, a nauka ta nie może odbywać się bez wartościowych książek. Autorzy publikacji edukacyjnych to bardzo wąska grupa, ponieważ nie każdy dysponuje na tyle szeroką wiedzą, aby móc dzielić się nią z innymi.

Książki edukacyjne mogą dotyczyć wielu dziedzin: od konkretnych nauk, przez języki obce, aż po publikacje fachowe i techniczne. Sięgają po nie zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, którzy pragną się kształcić. Często o wiele łatwiej jest przeczytać kilka książek edukacyjnych w domowym zaciszu, niż odbywać stacjonarne kursy czy szkolenia z danego zakresu. Z tego powodu literatura edukacyjna cieszy się dużą popularnością.

Napisane przystępnym językiem książki to doskonała alternatywa dla ciężkich podręczników, szczególnie dla osób początkujących w danej dziedzinie. Autorzy tego typu publikacji zyskują nie tylko dodatkowe pieniądze z ich sprzedaży, ale również ogromną satysfakcję oraz znacznie podnoszą swój prestiż zawodowy.


Zdrowie

Lekarze i eksperci od zdrowego stylu życia również bardzo często decydują się na wydanie własnej książki. Tego typu publikacje najczęściej przyjmują formę praktycznych poradników i podręczników, które zawierają wiele wartościowych wskazówek.

Autorzy najczęściej wybierają konkretne schorzenie, problem lub temat, w którym czują się biegli. Medycyna to jedna z tych dziedzin, która niezwykle prężnie się rozwija, dlatego publikacje tego typu są bardzo dobrze przyjmowane przez czytelników, którzy starają się być na bieżąco z nowinkami dotyczącymi konkretnej choroby, medycyny niekonwencjonalnej czy profilaktyki.

Warto dodać, że wydanie autorskiej książki przez lekarza czy innego specjalistę z dziedziny zdrowia, wpływa znacząco na jego zawodowy autorytet i otwiera nowe zawodowe furtki. Staje się on w oczach czytelników, przyszłych pacjentów oraz klientów osobą doświadczoną, wykształconą i godną zaufania. W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się np. poradniki na temat domowych sposobów dbania o zdrowie, poradniki z zakresu medycyny estetycznej oraz fizjoterapii.


Parenting

Parenting, czyli inaczej rodzicielstwo, to bardzo rozległy temat. Wiąże się on z szukaniem odpowiedniej drogi do wychowania dziecka.

Jeszcze niedawno rodzice mogli polegać jedynie na własnej intuicji i dobrym radom innych osób. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej: szeroki dostęp do różnego rodzaju materiałów edukacyjnych znacznie ułatwia wychowywanie dzieci. Rodzice coraz chętniej sięgają po literaturę parentingową, szukając nowych sposobów na uczenie swoich pociech dobrych manier i rozróżniania dobra i zła.

Autorzy tego typu publikacji to nie tylko wykształceni specjaliści i psychologowie, ale także zwykli ludzie, którzy chcą podzielić się z młodymi rodzicami swoim bagażem doświadczeń. Takie książki najczęściej wydawane są w formie poradników, do których dołączane są dedykowane kursy i ćwiczenia.

Napisanie własnej publikacji o tematyce parentingowej to nierzadko początek nowej drogi jej autora. Staje się on w oczach rodziców prawdziwą skarbnicą wiedzy, z której chętnie czerpią, zamawiając prywatne konsultacje.


Podróże

Podróżnicy to prawdopodobnie największa grupa osób, która decyduje się na napisanie i wydanie autorskiej książki. W tym przypadku możemy wyróżnić dwie podstawowe, najczęściej pojawiajace się formy wydawnicze: przewodniki będące jednocześnie poradnikami na temat planowania podróży oraz biografie będące swoistą opowieścią przygód autora.

Pojawiają się także interesujące reportaże, ponieważ podróżnicy to bardzo często także dziennikarze, którzy postanowili wyjechać na drugi kraniec świata właśnie po to, aby zbadać konkretną kwestię, a w dalszej kolejności skrupulatnie opisać swoje spostrzeżenia. Łowcy przygód chętnie udzielają też obszernych wywiadów, które są następnie spisywane i wydawane w przystępnej formie uatrakcyjnionej ciekawymi fotografiami.

Zastanawiający jest fakt, że w księgarniach znaleźć można setki, jeśli nie tysiące książek poświęconych podróżom, a jednak wciąż pojawiają się kolejne, które sprzedają się równie dobrze. Wynika to najpewniej z faktu, że czytelnicy dzięki tego typu publikacjom przenoszą się niejako w miejsca opisywane przez autora, poznają tamtejszą kulturę i w minimalnej chociaż części spełniają swoje własne, podróżnicze marzenia.

Autorzy książek podróżniczych mogą liczyć nie tylko na korzyści finansowe, ale również na szybki rozwój swoich blogów, współpracę z firmami z branży podróżniczej oraz zaproszenia na różnego rodzaju konferencje i spotkania dla podróżników.


Lifestyle

Książki lifestylowe to kolejna grupa, która zajmuje w księgarniach sporą część miejsca. Na tę dziedzinę składają się tematy dotyczące ogólnego stylu życia, czyli m.in. hobby, kultura, moda, sposób odżywiania się czy relacje międzyludzkie.

Autorzy książek tego typu to najczęściej blogerzy, którzy na co dzień zajmują się publikowaniem lifestylowych porad i inspiracji. Przychodzi dzień, kiedy podejmują decyzję o zebraniu swoich przemyśleń w całość i wydaniu autorskiej publikacji. W zależności od poruszanej tematyki mogą liczyć nie tylko na spore grono czytelników, ale także na rozwój prowadzonego bloga.

Warto pamiętać, że napisanie książki pełnej wartościowych opowieści i dobrych rad to często świetny początek zupełnie nowej drogi, która potrafi zakończyć się np. w telewizji czy na ogólnopolskiej konferencji. Autorzy publikacji o tematyce lifestylowej wydają je nie tylko w formie poradników i biografii, ale chętnie decydują się także na wywiady i reportaże.


Psychologia

Psychologowie dysponują niezwykłą wiedzą, która dla przeciętnego Kowalskiego jest trudna do pojęcia. Lata nauki i praktyki owocują bogatym doświadczeniem, które zdecydowanie warto przelać na karty własnej książki.

Psychologia jest dziedziną niesamowicie interesującą, którą każdy chciałby chociaż po części zrozumieć. Funkcjonowanie ludzkiego umysłu, geneza poszczególnych zachowań, rozkładanie emocji na części pierwsze – to tylko niektóre z tematów, które są chętnie zgłębiane przez czytelników. Nie każdy może bowiem pozwolić sobie na regularne studiowanie psychologii, a zdecydowanie każdy chciałby poznać jej tajniki.

Autorzy książek psychologicznych najczęściej wydają je w formie poradników i podręczników, które w przystępnym języku przybliżają odbiorcom różnego rodzaju kwestie związane z psychiką człowieka.

Na co może liczyć publikujący psycholog? Przede wszystkim oczywiście na znaczną poprawę sytuacji materialnej, jednak nie jest to jedyna korzyść. Czytelnicy bardzo często po przeczytaniu książki danego autora zaczynają lepiej rozumieć problemy swoje i bliskich, a w dalszej kolejności decydują się np. na podjęcie stosownej terapii. Jeśli istnieje taka możliwość, zamawiają konsultacje właśnie u autora przeczytanej publikacji.

Poza tym wydanie książki przez psychologa otwiera przed nim wiele drzwi, które dotychczas wydawały się zamknięte. Różnego rodzaju konferencje, prośby o wypowiedzi od mediów, współpraca z ciekawymi ludźmi i instytucjami – na takie benefity z pewnością może liczyć autor książki psychologicznej, ponieważ jego wizerunek jako eksperta zostaje solidnie wzmocniony.


Kulinaria

Ostatnią dziedziną, która jest niezwykle popularna wśród autorów książek, jest oczywiście gotowanie. Książki kulinarne znaleźć można niemal w każdym domu. Znacznie ułatwiają przyrządzanie potraw, inspirują do eksperymentów i poznawania nowych smaków.

Autorami takich publikacji są nie tylko profesjonalni kucharze, którzy posiedli tę trudną sztukę idealnego łączenia składników, ale także amatorzy, którzy prowadzą rozmaite blogi i kanały kulinarne. Książki kulinarne przyciągają także swoją formą: to najczęściej zbiory ciekawych przepisów, które zawierają przejrzyste zdjęcia i grafiki oraz wstawki dotyczące pochodzenia danego dania.

Kucharz, który wydał własną książkę o gotowaniu staje się w oczach czytelników prawdziwym guru kulinarnego świata. Jeśli prowadzi bloga, to z pewnością może liczyć na jego prężny rozwój. Jeśli prowadzi także restaurację – wzrost liczby gości jest niemal pewny.

Często zdarza się, że autorzy książek kulinarnych są zapraszani do różnego rodzaju programów telewizyjnych oraz konkursów. Wiedza i talent takich fachowców jest bowiem na wagę złota.

Warto dodać, że najpopularniejsze zbiory przepisów to takie, które dotyczą konkretnej kuchni lub zbioru potraw. I chociaż półki w księgarniach uginają się pod zbiorami tego typu książek, to wciąż powstają kolejne. Mówi się w końcu, że ile kucharzy, tyle przepisów. Z tego względu każdy prawdziwy kucharz powinien rozważyć publikację swoich receptur, ponieważ może okazać się, że właśnie jego przepis będzie tym najlepszym!

Napisanie i wydanie autorskiej książki wiąże się z szeregiem korzyści. Nie jest to łatwe zadanie, ale przy wsparciu osób doświadczonych jak najbardziej możliwe do wykonania. Trzeba bowiem pamiętać, że samo napisanie treści publikacji nie wystarczy. Książka musi przejść przez drogę wydawniczą, aby finalnie trafić do sprzedaży. Najważniejsza jest jednak decyzja o samej chęci wydania książki i stworzenie jej koncepcji. To zdecydowanie przynajmniej połowa sukcesu!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup