Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Pisanie książki – o czym trzeba pamiętać?

 Czas czytania: 3 minut

Pisanie książki - o czym trzeba pamiętać?

Pisanie własnej książki to proces bardzo wymagający, wiążący się z ciężką i wielogodzinną pracą. Czym jest jednak owa praca wobec autorskiego dzieła? Każdy początkujący pisarz czuje ogromną motywację i podekscytowanie, które niestety mogą gasnąć w trakcie tworzenia. W tym artykule podpowiemy, jak pomóc sobie już na wstępie pisania autorskiej książki, o czym bezwzględnie należy pamiętać i jak zaplanować pracę, aby dzieło zostało ukończone na czas.


Ramowy plan książki

Pierwszym etapem w pisaniu autorskiej książki powinien być szczegółowy plan całego dzieła. Początkujący pisarze bardzo często pomijają ten element, co nie wróży niestety korzystnego finału.

Plan pracy powinien zawierać przede wszystkim skrupulatny opis każdego rozdziału i podrozdziału. Warto również zaznaczyć punkty zwrotne i przełomowe momenty dla całego dzieła. Ułatwi to zachowanie ciągu przyczynowo-skutkowego i spójnej całości.

Prawdziwą piętą achillesową debiutujących autorów są błędy logiczne, które jak nic innego zniechęcają i irytują czytelników. Dokładnie przemyślany plan dzieła pomoże ci znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się podobnych niedociągnięć.

Jeśli jednak zależy ci na 100% pewności, że twoja książka zostanie dobrze odebrana, skontaktuj się z profesjonalnym redaktorem. Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco nanosić potrzebne poprawki. Redaktor wskaże ewentualne błędy gramatyczne, stylistyczne, logiczne, składniowe czy leksykalne. Pomoże ci również poprawić jakość tekstu tak, aby był dla czytelnika bardziej przyjazny.

Pamiętaj także o sporządzaniu notatek w trakcie pracy. W wirze tworzenia z pewnością do twojej głowy wpadać będą liczne pomysły i nowe rozwiązania, które niestety mogą szybko ulecieć, jeśli ich nie zanotujesz.


Narzędzia ułatwiające pisanie

Czasy, gdy autorzy książek byli skazani na maszynę do pisania oraz tony grubych słowników na szczęście już dawno minęły. Rozwój nowych technologii dotyczy także rynku pisarskiego. Aktualnie każdy możliwy słownik znajdziesz w sieci.

Jeśli potrzebujesz tekstów źródłowych lub inspiracji, również bez problemu odnajdziesz je w zasobach Internetu. Istnieją nawet dedykowane aplikacje do pisania książek, o których pisaliśmy tutaj. Aplikacje te przeznaczone są zarówno dla systemu Windows, jak i macOS. Niektóre z nich pomogą ci utrzymać skupienie w trakcie pracy, inne automatycznie poprawią ewentualne błędy, a jeszcze inne dostosują prawidłowe formatowanie.

Mając pod ręką tak wiele możliwości, grzech byłoby z nich nie skorzystać. Pamiętaj zatem, że pisanie własnej książki nie musi być trudne i żmudne. Możesz znacznie ułatwić sobie pracę i przyspieszyć proces tworzenia. Na rynku dostępne są również specjalne planery i kalendarze dla pisarzy, które motywują do działania codziennymi sentencjami, podsuwają cenne wskazówki i ciekawostki. Możliwości jest naprawdę wiele!


Prawidłowa organizacja czasu

Ostatnią kwestią, która sprawia początkującym autorom sporo trudności, jest prawidłowa organizacja czasu pracy. Niektórzy pisarze tworzą swoje dzieła nawet kilka lat. Przychodzą chwile zwątpienia, poczucie wypalenia i braku sensu. To oczywiście naturalne, jednak nie warto się poddawać i porzucać rozpoczętego tekstu.

Możliwość wystąpienia takich momentów warto zawrzeć w harmonogramie pracy. Nie wpłyną one wówczas na termin ukończenia dzieła i pozbawią cię uciążliwych wyrzutów sumienia. W zależności od natłoku twoich codziennych obowiązków możesz zorganizować pracę tak, że skończysz książkę nawet w kilka miesięcy! Wszystko jest kwestią odpowiedniego harmonogramu.

Pisz regularnie, jednak zachowaj umiar i pamiętaj o odpoczynku. Zbytnie nadwyrężanie umysłu nie pomoże ci w ukończeniu dzieła, a jedynie wywoła niepotrzebne zmęczenie. Harmonogram pracy powinien być podzielony na konkretnie dni, jednak nie musisz codziennie pisać takiej samej ilości tekstu. To naturalne, że w niektóre dni zwyczajnie nie znajdziesz na to czasu. Najważniejsze są założenia całościowe, czyli na przykład:

  • W ciągu tygodnia chcesz napisać 1 rozdział, który będzie miał ok. 30 stron. Na każdy dzień tygodnia przypada zatem ok. 4 strony. Jeśli wiesz, że w weekend nie będziesz w stanie pracować, podziel liczbę stron na pozostałe dni. Jeśli mimo wszystko wypadnie ci coś kolejnego dnia, przerzuć pracę na inny. Ważne, aby finalnie rozdział został napisany w tydzień.
  • W ciągu miesiąca chcesz napisać 4 rozdziały, które w sumie będą miały ok. 100 stron. Masz jednak zaplanowany tygodniowy wyjazd i wiesz, że wówczas nie będziesz w stanie pracować. W takiej sytuacji albo jeden z tygodniowych planów musi zostać rozszerzony o zaległy rozdział, albo musisz zwiększyć dzienną liczbę pisanych stron. Ważne, aby plan miesięczny został zrealizowany.

Planując pracę w ten sposób, możesz mieć pewność, że twoje dzieło zostanie ukończone na czas. Pamiętaj, aby konsekwentnie realizować swoje założenia i nie poddawać się w chwilach zwątpienia! Twoją nagrodą będzie własna, pięknie wydana książka, która będzie powodem dumy zarówno dla ciebie i twojej rodziny, jak i jej przyszłych pokoleń!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup