Omawiana już przez nas redakcja książki to nie koniec opracowywania jej treści. Aby materiał był w pełni gotowy do wydania, musi jeszcze przejść przez ręce profesjonalnego korektora. Na czym polega korekta książki i dlaczego warto z niej skorzystać? Dziś dokładnie omówimy tę kwestię.
W tym artykule przeczytasz o:
Co to jest korekta książki?
Korekta treści dzieła następuje po akceptacji prac redakcyjnych. Ma ona na celu poprawienie błędów, które umknęły uwadze redaktora. Najczęściej są to błędy interpunkcyjne, ortograficzne oraz wszelkie literówki. Korektor koryguje także błędy składu, czyli m.in. źle podzielone wyrazy, nieprawidłowo przeniesione wersy czy niepoprawnie użyte czcionki. Poza tym sprawdza spójność tekstu: odstępy po nagłówkach i przed nimi, sposób zapisu liczb czy stosowania wyróżnień.
Korektor to swego rodzaju drugie oko, które ostatecznie filtruje tekst i wprowadza najczęściej jedynie kosmetyczne zmiany, które mają jednak bardzo duże znaczenie dla końcowego odbioru całości dzieła. Korekta nie dotyczy poprawiania logicznych błędów czy merytorycznych nieścisłości, jednak jest tak samo ważna, jak redakcja książki.
Jak przebiega współpraca z korektorem?
Korekta książki może składać się nawet z kilku etapów. Przede wszystkim korektor pracuje tylko na elektronicznej wersji tekstu. Format pliku musi być edytowalny bądź posiadać opcję dodawania komentarzy. Gdy korektor skończy swoją pracę, następuje tzw. korekta autorska, czyli zapoznanie się z poprawkami przez autora, który ma za zadanie przejrzeć komentarze, zaakceptować poprawki lub zgłosić swoje sugestie.
Na tym etapie współpraca pisarza i korektora jest bardzo ścisła, ponieważ w efekcie obie strony muszą zaakceptować ostateczną wersję tekstu. Warto dodać, że podczas korekty materiału bardzo rzadko pojawiają się dyskusje pomiędzy autorem a korektorem, ponieważ korekta nie wpływa w realny sposób na sens dzieła, a jedynie jego aspekty techniczne. Ewentualne dyskusje odbywają się najczęściej w trakcie redakcji.
Po ostatecznym zaakceptowaniu dzieła wysyłane jest ono do składu, a w dalszej kolejności do ponownej korekty. Wówczas weryfikowane są przede wszystkim kwestie prawidłowego ułożenia treści, zgrywania się tekstu z grafikami oraz formatowanie materiału. Gdy druga korekta zostaje zaakceptowana, tekst jest gotowy do publikacji.
Ile kosztuje korekta książki?
Istnieje możliwość zlecenia redakcji oraz korekty tej samej osobie, jeśli oczywiście znajdziemy zaufanego redaktora, który jednocześnie wykonuje prace korektorskie. Wówczas cena zlecenia jest często niższa niż przy współpracy z dwoma różnymi osobami. Trzymajmy się jednak pierwotnej wersji i wyceńmy jedynie korektę. Najczęściej są to koszty rzędu 1500-2000 zł przy ok. 500 tys. znaków maszynopisu i pierwszej korekcie, która trwa od 1 do 2 tygodni. Druga korekta trwa zazwyczaj tylko kilka dni i wiąże się z wydatkiem ok. 1000 zł
Podobnie jak w przypadku redakcji, korekta może zostać wykonana przez autora samodzielnie. Jeśli jednak nie posiadasz wyjątkowych i udokumentowanych zdolności językowych, lepiej zleć korektę profesjonaliście. Skorzystasz na tym szczególnie na etapie wydawania książki i konieczności weryfikacji jej poprawnego złożenia.
Czy warto skorzystać z korekty?
Wielu początkujących pisarzy sądzi, że skoro oddali swoje dzieło do profesjonalnej redakcji, to nie potrzebują już korekty. Jest to oczywiście błędny tok myślenia, ponieważ w ramach redakcji poprawiane są najczęściej błędy stylistyczne i składniowe. Redaktor nie musi znać się na poprawnym formatowaniu tekstu czy prawidłowym używaniu skrótów. Za te kwestie odpowiedzialny jest korektor. Poza tym, na etapie poprawiania złożonych niedociągnięć logicznych redaktor może przeoczyć powtórzenie wyrazu czy literówkę, które szybko wychwyci korektor.
Przygotowując swoje dzieło do publikacji, warto mieć na uwadze, że wielu czytelników zwraca ogromną uwagę na jednolitą budowę tekstu czy prawidłowo używane zwroty pochodzące np. z języków obcych. Bez skrupulatnej analizy korektora może okazać się, że w tekście jest wiele błędów, które najzwyczajniej w świecie zirytują odbiorców i zniechęcą ich na przyszłość do samego autora. Korekta znacznie zmniejsza ryzyko, że w finalnej wersji książki znajdą się jakiekolwiek błędy, dlatego bez wątpienia warto się na nią zdecydować, chociażby dla poczucia spokoju, że nasze dzieło nie spotka się z negatywnym odbiorem z powodu niedociągnięć językowych i technicznych.
Korekta jest niezbędnym etapem w procesie wydawniczym. Pamiętaj, aby zlecić ją jedynie osobie doświadczonej, która potrafi udokumentować swoje umiejętności. Jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć wydatki i wydaje ci się, że książka nie posiada już żadnych błędów, możesz przekazać ją jedynie do rewizji korektora, co jest nieco tańszym rozwiązaniem. Rewizja polega na pobieżnym przejrzeniu materiału w celu wyłapania ewentualnych literówek i błędów interpunkcyjnych.