Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Przygotowanie ebooka

 Czas czytania: 3 minut

Przygotowanie e-booka

Ebook / e-book, czyli elektroniczna wersja książki, jest obecnie jednym z najpopularniejszych formatów wydawniczych. Początkujący autorzy bardzo często decydują się właśnie na takie rozwiązanie, głównie z uwagi na niższe koszty produkcji niż np. w przypadku książki papierowej.

Wydając ebooka trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wystarczy opublikować plik z tekstem, zainwestować środki w jego promocję i sprawa załatwiona. Książki elektroniczne również wymagają skrupulatnego opracowania, o czym opowiemy dziś nieco więcej.


Korekta i redakcja ebooka

Podobnie jak w przypadku książki drukowanej, e-book również powinien przejść przez ręce profesjonalnego redaktora i korektora. Różnego rodzaju błędy i potknięcia są tak samo zauważalne w publikacji elektronicznej, jak tej wydrukowanej, choć wielu początkujących autorów uważa, że przecież w książce drukowanej błędy bardziej rzucają się w oczy. Jest to oczywiście nieprawda. Wyłapanie i poprawienie wszelkich niedociągnięć związanych ze stylistyką, ortografią, gramatyką, składnią czy logiką jest w tym przypadku tak samo ważne. A zatem: zanim e-book trafi do opracowania graficznego, musi zostać skrupulatnie sprawdzony przez doświadczone oko korektora i redaktora.


Skład i opracowanie graficzne ebooka

Gdy treść e-booka jest już przeanalizowana i poprawiona, można przejść do składania książki. Wielu niezależnych pisarzy dziwi się: naprawdę e-book także musi być odpowiednio złożony? Oczywiście! Co więcej, istnieje co najmniej kilka formatów, w których warto wydać swoją twórczość, aby czytelnik mógł swobodnie wybrać produkt kompatybilny z posiadanym urządzeniem do czytania e-booków.

Podstawą jest oczywiście PDF, jednak czytelnicy często korzystają także z takich formatów, jak np. ePUB czy MOBI. O ile PDF jest dość popularnym zapisem, kolejne formaty są już nieco bardziej skomplikowane i wymagają skorzystania z dedykowanych programów, których zazwyczaj nikt nie posiada na swoim komputerze. Materiał zaimportowany do danego narzędzia najczęściej wymaga kilku poprawek, aby finalnie prawidłowo wyglądał w wybranym formacie.

Jeśli chodzi o samo złożenie e-booka, to sprawa również nie jest taka prosta. Tak jak wspomnieliśmy, każdy z formatów wymaga innego podejścia. Pozostaje oczywiście kwestia odpowiedniego dostosowania tekstu do kolumn strony, usunięcie wiszących wersów i słów oraz ustawienie spójnych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami treści.

Do tego dochodzą jeszcze ewentualne grafiki, które także powinny zostać prawidłowo rozmieszczone. Warto dodać, że nawet jeśli książka dobrze prezentuje się w programie do edycji, po zapisaniu w danym formacie może się całkowicie „rozjechać”. Z tego względu warto zwrócić się o wsparcie do profesjonalnego grafika, który w krótkim czasie odpowiednio ułoży tekst i dostosuje go do poszczególnych formatów.

Kolejnym elementem opracowania graficznego e-booka jest oczywiście projekt okładki. Tak, książka elektroniczna również musi ją posiadać. W tym celu także rekomendujemy kontakt z grafikiem lub rysownikiem, który dostosuje okładkę do treści materiału, odpowiednio ją zaprojektuje i wkomponuje w całość publikacji.


Wydanie e-booka

Samo wydanie gotowego e-booka może odbyć się na kilka sposobów. Możesz zacząć sprzedawać go za pomocą własnej strony internetowej, sklepu czy mediów społecznościowych. Innym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z dedykowanymi platformami, które zajmują się dystrybucją książek elektronicznych. Są to m.in. Virtualo, Strorytel, Litres, Empik i wiele innych. Każda z platform zazwyczaj prowadzi inną politykę sprzedażową, jednak dzięki podobnej współpracy masz po części zapewniony marketing i promocję swojego tytułu.

Organizując wydanie ebooka nie zapominaj, że wszystko, co zostaje opublikowane w Internecie, jest narażone na ataki piratów i nielegalne rozpowszechnianie. Nie ma niestety w 100% skutecznego sposobu, aby się przed tym ustrzec. Bezwzględną koniecznością jest natomiast umieszczenie w pliku informacji, że nieautoryzowane rozpowszechnianie i kopiowanie twojego ebooka jest zabronione. Dzięki temu zyskasz podstawę do ewentualnych roszczeń prawnych wobec osoby, która nie zapłaciła za książkę.

Reasumując: ebook również wymaga skrupulatnej korekty, redakcji oraz odpowiedniego składu, który jednak często różni się od tego wymaganego przez drukarnię. Książka przeznaczona do odtwarzania na czytniku ebooków prezentuje się zupełnie inaczej, niż w wersji tradycyjnej. Format zapisanego pliku jest uzależniony od rodzaju urządzenia, które posiada czytelnik, dlatego powinieneś zapewnić możliwość wyboru ze wszystkich możliwych.

Książka elektroniczna również musi posiadać okładkę, a ewentualne elementy graficzne w jej wnętrzu muszą zostać odpowiednio dostosowane. Jeśli zatem zależy ci, aby twoje dzieło zostało odebrane jako dopracowane i profesjonalne, skorzystaj z oferty sprawdzonego i doświadczonego grafika, który pomoże ci w jego edycji i formatowaniu.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup