Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Magazyn, zaplecze, pakowanie i wysyłka paczek

 Czas czytania: 3 minut

Magazyn, zaplecze, pakowanie i wysyłka paczek

Jeśli twoje dzieło zostało wydane w tradycyjnej formie, a drukarnia lada dzień wyśle zamówione egzemplarze, to z pewnością zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestię ich magazynowania oraz późniejszego pakowania i wysyłki do klientów.

Z logistycznego punktu widzenia nie jest to zbyt łatwa sprawa. W końcu trzeba zorganizować odpowiednią przestrzeń zapleczową, nawiązać współpracę z firmami kurierskimi, odpowiadać na zapytania klientów, przyjmować reklamacje… pracy jest naprawdę sporo. Z pomocą przychodzą firmy zewnętrzne, takie jak IMKER, które chętnie odciążą się w powyższych obowiązkach. Dziś zastanowimy się, dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania.


Magazynowanie nakładu

W zależności od ilości zamówionych egzemplarzy, magazynowanie nakładu książki może być problematyczne. Nie każdy ma dostęp do bezpiecznej przestrzeni, w której można bezpiecznie składować nakład. Firmy działające w modelu fulfillment posiadają magazyny, których infrastruktura jest dostosowana do magazynowania książek.

Ponadto, nie musisz negocjować cen wynajmu przestrzeni, dbać o ubezpieczenie i utrzymanie lokalu czy pilnować opłat za media. Firmy outsourcingowe naliczają opłaty tylko za taką część magazynu, która jest ci w danej chwili potrzebna. Nie musisz również obawiać się o bezpieczeństwo swojego nakładu, ponieważ dedykowani pracownicy świetnie się nim zaopiekują.

Współpraca z zewnętrzną firmą to dla niezależnego autora tak naprawdę najlepsze rozwiązanie z możliwych. Nakład nie musi nawet przechodzić przez twoje ręce – możesz go zamówić bezpośrednio do wskazanego magazynu.


Pakowanie i wysyłka książek

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą zewnętrzną w kwestii magazynowania swojego nakładu, możesz pójść o krok dalej i zlecić profesjonalistom również organizację pakowania i wysyłki poszczególnych egzemplarzy.

Jeśli planujesz zająć się tym samodzielnie, to weź pod uwagę fakt, że konieczne będą częste odwiedziny w magazynie w celu pobrania nakładu do wysyłki. To raczej dość niewygodne rozwiązanie.

Z tego względu zdecydowanie lepiej zlecić pakowanie oraz wysyłkę tej samej firmie, w której magazynujesz towar. Możesz nawet zintegrować swój sklep internetowy z systemem fulfillmentu, co zagwarantuje ci pełną kontrolę nad procesem wysyłkowym poszczególnych zamówień.

Dzięki współpracy z firmą zewnętrzną nie musisz martwić się o proces pakowania przesyłek, organizację wysyłki i monitorowanie pracy poszczególnych przewoźników. Zostajesz w 100% odciążony, a dostęp danej firmy do twojego panelu zamówień sprawi, że możesz spokojnie wyjechać na urlop, a książka wciąż może być sprzedawana.


Obsługa klienta, reklamacje i zwroty

Kolejną kwestią, która zdecydowanie przemawia za podjęciem współpracy z firmą outsourcingową, jest obsługa klienta oraz realizacja zwrotów i reklamacji. O ile w początkowej fazie działalności wydawniczej zamówienia mogą spływać w dość skromnej liczbie, to w miarę upływu czasu z pewnością zacznie pojawiać się ich więcej. Scenariusz może być także inny: jeśli zadbasz o odpowiednią promocję wydania, to już na samym początku możesz spodziewać się prawdziwej lawiny zamówień.

Trzeba pamiętać, że sprzedaż książek to nie tylko odbieranie wpłat i wysyłka poszczególnych egzemplarzy. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności sprzedażowej wiąże się z koniecznością obsługi zapytań, zwrotów i reklamacji. Czasem trzeba również interweniować u przewoźnika lub zlokalizować zagubioną przesyłkę. Zwrócone egzemplarze twojego dzieła muszą zostać ponownie wprowadzone na stan magazynowy, co oczywiście wymaga wdrożenia odpowiednich procesów.

Wszystkie te działania wymagają dużych nakładów wolnego czasu, a klienci nie lubią czekać. Fulfillment da ci pewność, że żaden z klientów nie pozostanie nieobsłużony, a cały proces obsługi klienta jest realizowany przez doskonale wyszkolonych specjalistów. Ty z kolei zyskujesz czas i możesz zająć się ważniejszymi sprawami, jak np. działania marketingowe, organizacja spotkań autorskich czy… pisanie kolejnej książki!

Firmy outsourcingowe w ostatnim czasie podbijają rynki na całym świecie. Korzystają z nich m.in. przedstawiciele branży e-commerce, firmy transportowe i oczywiście autorzy książek. To doskonała alternatywa dla samodzielnego zajmowania się kwestiami magazynowania, pakowania i wysyłki zamówień oraz obsługi klienta i ewentualnych zwrotów.

Możesz oczywiście zdecydować się tylko na częściową współpracę, jednak osobiście rekomendujemy jej pełen zakres. Z logistycznego punktu widzenia to najlepsze rozwiązanie, a jeśli chodzi o kwestie finansowe, to bez wątpienia będzie to opłacalna decyzja. Im lepiej zostanie zorganizowany proces wysyłki twojego dzieła, tym lepsze opinie będą krążyć na twój temat w sieci, a to w dobie Internetu niezwykle istotna sprawa, której pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️

    email-icon facebook twitter youtube linkedin instagram whatsup