fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Self-publishing krok po kroku #2: przegląd aplikacji do pisania książek

  z dnia: 26 marca 2020

Samodzielne wydanie książki rozpoczyna się zwykle od pierwszego kroku, jakim jest stworzenie treści przez Autora. Niezależnie od tego, czy piszesz poradnik na określony temat czy może powieść, warto wykorzystywać najnowsze narzędzia. Dawno minęły czasy pisania na maszynie (aczkolwiek możesz znaleźć programy, które imitują takie pisanie z charakterystycznymi dźwiękami – sprawdzone! :)), dlatego powinieneś skierować się do nowoczesnych aplikacji.

W drugim odcinku serii Self-publishing krok po kroku przygotowałem dla Ciebie omówienie 9 najciekawszych aplikacji do pisania książek – na system Windows i macOS. Niektóre aplikacje pomagają w skupieniu nad opracowywanym tekstem, skorygują błędy i pozwolą dopasować formatowanie. Jednak nie wszystkie narzędzia oferują podobną funkcjonalność i wygodę użytkowania. Dzięki poniższemu zestawieniu wybór będzie znacznie prostszy.


Aplikacje do pisania książek, które warto rozważyć – dziewięć propozycji:

1. Pages

Opis: Pages to darmowy program, dostępny dla wszystkich urządzeń Apple (MacBook, iPad, iPhone, Mac mini, etc.). Nie oznacza to bynajmniej, że jest to ubogi bądź wybrakowany program. Wręcz przeciwnie – jest on bardzo zaawansowanym edytorem tekstu, wspierającym najpopularniejsze formaty tekstu (m.in. .docx, .odt, .rtf, .pages, .txt), jak również umożliwiającym zapis do pdf.

Apple bardzo stara się, by ich edytor tekstu spełniał oczekiwania użytkowników, sukcesywnie rozbudowując jego funkcjonalność i dodając szablony. Między innymi dzięki wykorzystaniu Pages, możemy utworzyć książkę bezpośrednio w formacie EPUB i opublikować ją w Apple Books, jednej z największych księgarni online na świecie. Sam aplikacja działa szybko, lekko i responsywnie, a utworzone dokumenty automatycznie synchronizowane w chmurze iCloud.

Dostępne platformy: macOS
Cena: darmowy
Link: https://www.apple.com/pages/


Chcesz dowiedzieć się jak wyglądają kolejne etapy self-publishingu? Posłuchaj naszego podcastu!

Jeśli lubisz przyswajać wartościowe treści w formie audio, nasz podcast Ci się spodoba. Wybierz interesujący cię temat:


2. Scrivener

Opis: Scrivener to nie edytor tekstu, ale kompletne studio pisarskie. Co to oznacza? Że nie tylko służy do wprowadzania i formatowania tekstu, ale pozwoli nam na kompletne utworzenie książki – od samego początku, aż po jej opublikowanie. Ma również funkcję distration free, czyli zasłaniania innych okien w naszym komputerze, co pozwala w pełni skupić się na wprowadzanej treści. Pozwala ponadto na grupowanie zebranych materiałów i wpisywanego tekstu w jednym miejscu i wygodne przeskakiwanie pomiędzy ich zawartościami.

W Scrivener łatwo przestawisz i zmodyfikujesz gotowe bloki tekstu tak, by odpowiadały twojej wizji układu strony. Obsługuje najpopularniejsze formaty, synchronizuje się w chmurze i działa nad wyraz sprawnie – tak w skrócie można opisać jego funkcjonalność.

Dostępne platformy: macOS, Windows, iOS
Cena: $49 (macOS), $45 (Windows), $19,99 (iOS) – dostępne również wersje edukacyjne z rabatem.
Link: https://www.literatureandlatte.com/scrivener/overview


3. FocusWriter

Opis: To bardzo prosta i lekka aplikacja, która ma jedno główne zadanie – pomóc ci w skupieniu się na wpisywanym tekście. Największą przeszkodą w efektywnej pracy nad książką dla wielu osób są wyskakujące zewsząd powiadomienia, zaliczające się do tzw. dystraktorów. Samo spędzanie czasu przed komputerem wygląda jak zachęta do szybkiego spojrzenia na wiadomości, załatwienia kilku spraw, czy odpisania na maile. Zanim się spostrzegliśmy, minęły dwie czy cztery godziny, a jeszcze nic nie napisaliśmy. FocusWriter powstał właśnie po to, by temu przeciwdziałać. Nie oferuje on formatowania tekstu ani wielu opcji konfiguracyjnych, ale w zamian skutecznie odetnie nas od rozpraszaczy. Praca rozpoczyna się od ostatnio zapisanego dokumentu, co w przypadku pracy nad książką pozwala od razu rozpocząć dalszą pracę.

Dostępne platformy: Windows, macOS, Linux
Cena: darmowy
Link: https://gottcode.org/focuswriter/


Ile zarobisz na książce w modelu self-publishing? Biznesplan do Twoich obliczeń

Przygotowaliśmy dla ciebie konkretny arkusz kalkulacyjny pozwalający przeanalizować założenia biznesowe – oszacować sprzedaż, a także policzyć przychody i koszty w pierwszym roku działalności wydawniczej.

Dzięki niemu uzyskasz odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy w twoim przypadku self-publishing się opłaca?


4. Microsoft Word

Opis: Jeśli mowa o wprowadzaniu tekstu, to nie może oczywiście zabraknąć sztandarowego edytora tekstów od Microsoft. Word, wchodzący w skład pakietu Office jest bez wątpienia najbardziej zaawansowanym i najsprawniejszym procesorem tekstu, dostępnym na niemal wszystkich platformach.

Pozwala nie tylko na wprowadzanie i wielopłaszczyznową edycję, ale również automatycznie zapisuje wszystko w chmurze, co umożliwia pracę nad dokumentami z dowolnego miejsca na Ziemi, nawet przez kilku autorów równocześnie. Wadą Worda jest niestety jego ociężałość – przy dokumentach liczących dziesiątki czy setki stron (a przecież takie bez wątpienia są książki) program zaczyna zniechęcająco spowalniać. Minusem jest również dość wysoka cena.

Dostępne platformy: Windows, macOS, iOS, Android
Cena: iOS i Android – darmowy, 579,99 zł macOS lub Windows, $69/rok jako Office 365
Link: https://products.office.com/pl-pl/word


5. LibreOffice Writer

Opis: LibreOffice to darmowa alternatywa dla pakietu Office od Microsoft. Jest bardzo funkcjonalny, choć ma nieco archaiczny interfejs. Obsługuje bardzo dużo formatów plików tekstowych – także .docx, wykorzystywany przez swojego konkurenta. Pozwala na łatwe eksportowanie dokumentów do formatu .pdf, co jest bardzo przydatne przy pracy nad własną publikacją. Niestety, wraz z kompatybilnością z Wordem współdzieli także jego wady – jest ociężały przy pracy nad większymi dokumentami, dlatego używający go autorzy zapisują poszczególne rozdziały jako oddzielne pliki (co również ma swoje zalety).

Dostępne platformy: Windows, macOS
Cena: darmowy
Link: https://www.libreoffice.org


6. Google Docs

Opis: Wchodzący w skład pakietu G Suite program Google Docs (Dokumenty Google) to umiejscowiony kompletnie w chmurze edytor tekstu. Nie jest tak rozbudowany jak Word czy Writer, ale ma kilka asów w rękawie – nie wymaga instalacji na urządzeniu, możne być wykorzystywany na dowolnym systemie operacyjnym z dostępem do internetu, zapisuje wszystko bezpośrednio w chmurze (maleje więc ryzyko utraty plików), pozwala na odzyskiwanie usuniętych dokumentów (do 30 dni) i umożliwia współpracę wielu osób nad jedną publikacją. Nie pozwala na zaawansowane łamanie i skład, ale do pisania i edycji nadaje się świetnie.

Dostępne platformy: wszystkie (macOS, Windows, Linux, Android, iOS)
Cena: darmowy
Link: https://www.google.com/docs/about/


7. OmmWriter

Opis: To kolejny obok FocusWriter program pomagający walczyć z rozpraszaniem uwagi i wspomagający koncentrację. Podobnie do konkurenta także zasłania inne okna systemu tak, aby nie kusić nas do innych aktywności niż ta zaplanowana. Czym więc się wyróżnia i dlaczego warto za niego zapłacić? Jest lepiej dopracowany, pozwala na większe dostosowanie do naszych potrzeb, wspiera obsługę gestami i… dba o odpowiednią atmosferę podczas pisania. OmmWriter oprócz pola tekstowego oferuje relaksujące grafiki tła i dźwięki, wspomagające pracę twórczą. Przy tak niewielkiej cenie warto sprawdzić na sobie, czy to usprawni pisanie książki.

Dostępne platformy: macOS, Windows
Cena: $7 (minimum)
Link: https://ommwriter.com


8. Evernote

Opis: Program stworzony z myślą o tworzeniu zapisywanych w chmurze notatek coraz częściej wykorzystywany jest również przez piszących książki. Czym się wyróżnia? Oprócz łatwej i szybkiej synchronizacji do chmury oferuje przydatne twórcom funkcje, jak np. szablony notatek, bardzo cenione przy tworzeniu fabuły książki. Wstępnie predefiniowany „Arkusz zarysu fabuły” umożliwia błyskawiczne utworzenie zarysu historii, opisanie bohaterów i rozplanowanie całej powieści. Nic zatem dziwnego, że mnóstwo piszących decyduje się na jego wykorzystanie. Każdy ma indywidualny styl.

Dostępne platformy: macOS, Windows, Android, iOS
Cena: darmowy (limitowany), $7,99 (Premium), $14,99 (Business)
Link: https://evernote.com/intl/pl/


9. Ulysses

Opis: Ulysses to kompleksowy program do tworzenia książek – nie tylko pisania, ale również łamania i składu. Minimalistyczny interfejs ułatwia skupianie się na wprowadzanych treściach. Ulysses pozwala także na segregowanie dokumentów w grupach i przypisywanie słów kluczowych, dzięki czemu teksty o wiele łatwiej uporządkować.

Oferuje również bardzo sprawne wyszukiwanie, pracę równoległą (czyli na dwóch dokumentach, np. drugi ze źródłami) i możliwość kontynuowania pracy na dowolnym urządzeniu. Plusem programu jest jego stałe rozwijanie i dodawanie użytecznych funkcji.

Dostępne platformy: ekosystem Apple (macOS, iOS)
Cena: 4,99 euro/miesięcznie lub 39,99 euro/rocznie
Link: https://ulysses.app


Czego używać do pisania na komputerze? Na moim przykładzie

Opisane w tym artykule aplikacje do pisania znacząco różnią się pomiędzy sobą – nie tylko funkcjonalnością, ale i zastosowaniem i łatwością obsługi. Trudno zatem wytypować najlepszą aplikację, nie znając nawyków i oczekiwać piszącego.

Zdecydowana większość poleca Scrivener, który choć płatny, pozwala kompleksowo pracować nad książką – od wprowadzania tekstu po zakończenie składu i łamania. Osoby niepotrzebujące aż tak szerokiej funkcjonalności powinny być zadowolone z oferty FocusWriter – prostego edytora wspierającego efektywną pracę.

W moim przypadku najlepiej sprawdza się czysta karta z Google Docs – w połączeniu z działającym w tle Spotify lub Coffitivity (odtwarzającym dźwięki kawiarni) w każdym miejscu jestem w stanie wytworzyć klimat sprzyjający skupieniu. W domu, w parku czy w kawiarni do pracy potrzebuję wyłącznie mojego Macbooka, którego uwielbiam za klawiaturę i czas pracy na baterii i Google Docs. Kluczowa jest także opcja współpracy wielu osób w jednym dokumencie – dzięki temu można znacznie dopracować swoje dzieło. Zobaczcie opublikowany artykuł z przykładu: Jak uruchomiliśmy sprzedaż ebooków w serwisie kulinarnym MniamMniam.pl. Obszerne case study + zaproszenie do współpracy! »

Sprawdźcie sami – być może i wy dołączycie do miłośników tego rozwiązania. Gdy Twoja treść będzie gotowa, ruszymy dalej z tematem samodzielnego wydawania książki.


SERIA SELF-PUBLISHING KROK PO KROKU:

Zapraszam Cię do innych, równie ciekawych materiałów z cyklu IMKER Self-publishing krok po kroku. Znajdziesz je poniżej:

 

 

 

Krzysztof Bartnik
Krzysztof Bartnik

Krzysztof Bartnik - w branży e-commerce obecny od 2005 r. jako współtwórca i inicjator wielu przedsięwzięć internetowych. W 2015 r. uruchomił IMKER - firmę wspierającą twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek, przykładając rękę do rozniecenia w Polsce rewolucji self-publishingu. Sprzedaż produktów w internecie to nie tylko jego praca, ale i największa pasja. Mówią o nim, że posiada szósty, ecommercowy, zmysł - potrafi przewidzieć ewentualne błędy w systemach e-sklepów, w mig namierzyć i naprawić powody awarii w oprogramowaniu czy postawić w sytuacji kryzysowej alternatywny sklep. Jest specjalistą od gaszenia pożarów nie tylko w internecie, ale również jako prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawnicy. W wolnym czasie angażuje się lokalnie, m.in. jako skarbnik w Klubie Sportowym ALWA Brody Małe, i czyta książki, nie tylko te wydane przez self-publisherów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️