fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Interlinia – co musisz o niej wiedzieć przed wydaniem książki?

  z dnia: 20 stycznia 2023

Wielu początkujących autorów wskazuje na braki dotyczące podstawowych zasad formatowania treści książki. Błędnie sformatowany tekst wiąże się niestety z ryzykiem negatywnej oceny wśród czytelników, dlatego zdecydowanie warto zgłębić tę dziedzinę.

W dzisiejszym artykule omówimy istotny element formatowania, czyli interlinię.


Co to jest interlinia?

Interlinia to odległość między wierszami tekstu, dzięki której cała treść prezentuje się bardziej estetycznie i przejrzyście. Niektóre programy do edycji tekstu określają interlinię jako odstęp między wierszami lub wielkość wiersza.

Czy pojęcia te rzeczywiście są tożsame? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana.

Warto zacząć od podstaw, czyli kilku definicji. W każdym tekście funkcjonuje tzw. linia bazowa tekstu.

Jest to niewidoczna linia, na której umieszczone są poszczególne litery mające wydłużenie dolne (np. „y”, „g” czy „ą”) oraz wydłużenie górne (np. „K”, „R” czy „f”). Na linii górnej spoczywają również znaki diakrytyczne, czyli „kreseczki” nad spółgłoskami miękkimi („ć”, „ź” czy „ś”).

Ale jak fakt ten ma się do interlinii? Otóż interlinia jest określoną odległością pomiędzy dwoma sąsiadującymi wierszami tekstu, a dokładniej – odległością pomiędzy linią bazową górną a dolną.

Wydawać by się zatem mogło, że używanie terminu odstęp między wierszami jest bardziej trafne niż interlinia, ponieważ automatycznie określa również funkcję stosowanego odstępu. Dlaczego interlinia jest jednak popularniejszym określeniem i z czego wynika ten fakt?


Interlinia a odstępy między wierszami

Podczas gdy na świecie powstawały pierwsze programy do edycji tekstu, polscy tłumacze mieli dość duży problem z przetłumaczeniem poszczególnych funkcji czy narzędzi. W programach tych polska interlinia nosiła nazwę laading, co oznacza odległość pomiędzy liniami bazowymi w dwóch wierszach.

Tłumacze kierując się chęcią uproszczenia nazewnictwa, postawili na stosunkowo prostą nazwę interlinii. Czy wobec tego pojęcia te są tożsame? Z edytorskiego punktu widzenia nie, natomiast każdy twórca ma tutaj pełną dowolność, ponieważ oba określenia są zazwyczaj rozumiane w ten sam sposób. W programach edytorskich można jednak spotkać się z pojęciem odstępu między akapitami, co oczywiście nie odnosi się do odstępu pomiędzy wierszami.

Warto mieć to na uwadze samodzielnie przygotowując swoje dzieło do publikacji.


Dlaczego interlinia jest ważna?

Skoro wiemy już, co to jest interlinia, zastanówmy się teraz, dlaczego jest tak ważna. Otóż niepoprawnie sformatowany tekst może bardzo szybko zmęczyć czytelnika. Zbyt duży odstęp pomiędzy wierszami sprawia, że poszczególne bloki tekstu są monotonne i po dłuższym czytaniu zaczynają się rozjeżdżać.

Z kolei zbyt mały odstęp powoduje nieczytelność tekstu, a wzrok czytelnika zaczyna gubić się wśród ścisłych bloków treści. Interlinia to swego rodzaju światło pomiędzy poszczególnymi wersami, które zdecydowanie ułatwia lekturę dzieła. Oczywiście samo zastosowanie interlinii nie oznacza jeszcze, że tekst będzie spójny i przejrzysty. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku pozostałe zasady edycji, a przede wszystkim wybrany rodzaj fontu.

Jeśli ustawimy 1-punktową interlinię, poszczególne wiersze mogą mimo wszystko się ze sobą stykać (widać to np. na przykładzie jednego z najpopularniejszych fontów, czyli Times New Roman).

Jeśli z kolei wybierzemy 2-punktową interlinię, sąsiadujące wiersze zyskają odstęp o wysokości fontu. Z tego powodu interlinia musi zostać odpowiednio dostosowana do używanej czcionki już na samym początku działań edytorskich.

Wielkość interlinii zmienia się również w kontekście specyfiki danego materiału. Np. w przypadku książek, artykułów i broszur wartość ta najczęściej oscyluje wokół 1-1,5 punktu. Natomiast w przypadku materiałów reklamowych czy albumów rekomendowaną wartością są minimum 2 punkty, ponieważ dzięki temu tekst jest łatwiej przyswajany i zapamiętywany.

Rola interlinii jest szczególnie istotna w przypadku początkujących autorów, którzy samodzielnie edytują swoje dzieła. Pierwsza książka powinna być bowiem przygotowana wzorowo, ponieważ to od jej odbioru zależy sukces twórcy. Jeśli debiut autora zostanie przez czytelników oceniony negatywnie, a lektura książki będzie męcząca z powodu nieczytelnego tekstu, może niestety okazać się, że kolejne dzieła będą postrzegane poprzez pryzmat pierwszego.

W dawnych czasach interlinię tworzono za pomocą metalowej wkładki, którą umieszczano pomiędzy poszczególnymi wierszami. Dziś do dyspozycji mamy programy edytorskie, które automatycznie ustawiają wielkość odstępu. Pisanie książek oraz self-publishing w XXI wieku jest o wiele łatwiejszy, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań i opublikować własne dzieło.

Jeśli rozważasz samodzielne wydanie książki, serdecznie zapraszamy cię do kontaktu z obsługą naszej platformy. Codziennie wspieramy self-publisherów w ich pracy, dlatego z przyjemnością pomożemy również tobie!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️