fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Drukowanie książki – jak przebiega?

  z dnia: 25 lutego 2022

Drukowanie książki jak przebiega

Proces drukowania książki to moment, na który czeka każdy autor. Dzieło wreszcie zostaje zmaterializowane i przybiera konkretną formę. Przed zleceniem druku warto wiedzieć, jak przebiega ten proces. Dziś prezentujemy go krok po kroku.


Czynności poprzedzające druk

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych etapów drukowania książki, warto wrócić na chwilę do czynności, które go poprzedzają.

Mamy tu na myśli przede wszystkim przygotowanie tekstu, czyli skład książki. Polega on na prawidłowym ułożeniu i sformatowaniu tekstu, aby tworzył spójną i harmonijną całość.

W dalszej kolejności niezbędne jest zaprojektowanie grafiki okładki oraz wybór rodzaju oprawy: broszurowa, miękka, klejona, szyta nićmi, a może grzbietowa? Możliwości jest naprawdę wiele. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Ostatnią czynnością poprzedzającą rozpoczęcie procesu druku, jest wybór rodzaju papieru. Ich gatunków jest całkiem sporo, dlatego warto poprosić drukarnię o tzw. proof, czyli próbkę twojego dzieła wydrukowaną na różnych rodzajach papieru. Na naszym blogu znajdziesz poradnik, który poświęcony jest temu zagadnieniu.


Wybór rodzaju druku

Zanim drukarnia rozpocznie drukowanie naszej książki, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i ustawienie sprzętu. Ustawienia będą różnić się w zależności od wybranego rodzaju druku.

Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: druk cyfrowy lub offsetowy.

Największą popularnością cieszy się pierwsza metoda cyfrowa, która polega na naświetlaniu specjalnego wałka i przenoszenia toneru na papier. Offset jest z kolei bardziej zaawansowany technologicznie, czego efektem jest najwyższa jakość druku, co oczywiście ma swoje przełożenie na koszty.


Techniczny proces drukowania książki

Pierwszym etapem drukowania książki jest przygotowanie matrycy, czyli urządzenia, które pobiera farbę i odpowiednio przenosi ją na papier. Istnieje wiele rodzajów matryc, jednak najczęściej wykorzystywane są dwie: CTP (blacha) oraz CTF (film). Ich wybór zależy od wybranego rodzaju druku, wielkości nakładu czy ilości grafik i zdjęć w książce.

Gdy matryca jest już przygotowana, następuje zoptymalizowanie specjalistycznej maszyny drukarskiej, która odpowiedzialna jest za prawidłowe umieszczenie tekstu względem krawędzi każdej kartki. W dalszej kolejności dopasowywana jest ilość i jakość farby oraz wody.

Gdy wszystkie narzędzia są już odpowiednio przygotowane, rozpoczyna się druk książki, który jest stale monitorowany przez pracownika drukarni.


Przygotowywanie okładki

Okładka jest trwale połączona z wkładem dzieła, a sposób tego połączenia określa rodzaj wybranej oprawy. Na konstrukcję okładki składa się kilka elementów, a zatem jej zadrukowanie to bardzo skomplikowany proces. Nie pomaga również duża różnorodność kolorystyczna.

Nanoszenie grafiki odbywa się przy użyciu sprzętu offsetowego, który wyposażony jest w 4 moduły. Każdy z nich jest odpowiedzialny za inny kolor, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne odwzorowanie poszczególnych odcieni i najdrobniejszych szczegółów.

Warto dodać, że drukowaniem okładki zajmują się tylko doświadczeni pracownicy, ponieważ to dość wymagający proces. Gdy oprawa została już zadrukowana, można przejść do jej wykończenia, czyli tzw. uszlachetniania. Okładkę można wzbogacić a wiele sposobów: np. za pomocą folii, laminatu, lakieru UV, tłoczenia czy złocenia.

Końcowym etapem przygotowywania okładki jest jej łamanie. Wykonuje się w niej specjalne wgniecenia, które umożliwiają zginanie oprawy.


Klejenie i docinanie

Ostatnim etapem drukowania i produkcji książki jest jej składanie. W zależności od wybranego rodzaju oprawy, egzemplarze mogą być klejone lub szyte. Najpierw jednak dzieło zostaje podzielone na tzw. bloki. Po skończonym szyciu lub klejeniu książka może wymagać jeszcze specjalnego docinania.

Każdy detal musi zostać dopilnowany, aby twoje dzieło prezentowało się estetycznie i profesjonalnie, a jednocześnie było komfortowe w użyciu dla czytelników. Na tym etapie do książki dołączane są również różnego rodzaju elementy dodatkowe, jeśli się na takowe zdecydujesz. Drukarnia ma obowiązek dostarczyć ci w pełni gotowe do sprzedaży egzemplarze, które tak naprawdę od razu mogą trafić na półki księgarni.


Podsumowanie

Szczegółowe opisanie procesu druku z technicznego punktu widzenia jest właściwie niemożliwe, ponieważ każda drukarnia posiada swoje osobiste know-how dotyczące wykorzystywanych metod i trików. Mamy jednak nadzieję, że udało się nam choć trochę przybliżyć ci tę kwestię.

Pamiętaj, że wybór konkretnej drukarni powinien być uwarunkowany nie tylko ceną i ilością nakładu, ale również wizerunkiem danej drukarni, podejściem do ciebie jako klienta i zaangażowaniu pracowników w cały projekt.

A zatem – zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto wcześniej odbyć kilka rozmów z przedstawicielami danej drukarni lub poprosić o rekomendację bardziej doświadczonych autorów.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️