fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Wykorzystywanie AI przy pisaniu książek – wskazówki dla selfpublisherów

  z dnia: 26 września 2023

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że możemy dzisiaj korzystać z wielu udogodnień i cieszyć się większym komfortem życia. Dzięki nim oszczędzamy czas, energię i jesteśmy w stanie robić rzeczy, o jakich kiedyś można było jedynie marzyć. Jednym z kluczowych wynalazków jest AI, czyli sztuczna inteligencja. Czy jako selfpublisher możesz zrobić z niej użytek podczas pisania książek?


Sztuczna inteligencja – zrób z niej swojego pomocnika

Nie da się ukryć, że AI sporo potrafi i dobrze radzi sobie z tworzeniem zarówno krótkich, jak i długich tekstów. Niektórzy podchodzą do niej nieufnie i nie chcą mieć z nią do czynienia. Inni natomiast ochoczo pozwalają na to, by wyręczała ich w pracy i generują za jej pomocą gotowe artykuły oraz opowiadania. Żadna z tych opcji nie jest dobra, dlatego my zaproponujemy Ci znacznie lepsze rozwiązanie. Nie bój się sztucznej inteligencji ani nią nie wyręczaj.

Zamiast tego uczyń z niej swojego asystenta, który będzie wspierał Cię na wielu etapach procesu twórczego. To Ty jesteś artystą, a książka, nad którą pracujesz, będzie Twoim dziełem. Nie ma jednak niczego złego w poszukiwaniu inspiracji i czerpaniu jej z różnych źródeł. Czujesz, że dobrnąłeś do martwego punktu i nie wiesz, jak dalej poprowadzić fabułę? AI podpowie Ci, co możesz zrobić, a nawet podzieli się z Tobą intrygującymi zwrotami akcji. Możesz dowolnie je modyfikować albo zwyczajnie się z nimi zapoznać, żeby pobudzić umysł do kreatywnego myślenia. Przedstawi Ci też zarysy postaci, które będą świetnym punktem wyjścia do dalszej pracy i kreowania intrygujących, wielowymiarowych bohaterów z krwi i kości. Nietypowe połączenie cech charakteru, doświadczenia z przeszłości, które czynią autentycznym, albo wyjątkowy znak rozpoznawczy – pozwól, by technologia zaprezentowała Ci pomysł, który Ty rozwiniesz.

Jeżeli piszesz powieść, której akcja osadzona jest w miejscach, w których nigdy wcześniej nie byłeś, sztuczna inteligencja może pomóc Ci w rzetelnym odwzorowaniu szczegółów. Przygotuje listę nastrojowych kawiarni w Paryżu, wyjaśni, ile czasu potrzeba na to, by dostać się z dworca kolejowego na lotnisko i nie tylko. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na research.


AI ułatwi Ci szlifowanie i korektę tekstu

Każdy tekst musi przejść rzetelną korektę, która pozwoli odnaleźć ewentualne błędy stylistyczne, interpunkcyjne oraz literówki, które zdarzają się nawet tym, którzy bezbłędnie władają językiem polskim. Nie musisz wielokrotnie czytać swojej książki i poświęcać na to cennych godzin. Wyręczą Cię w tym narzędzia, które powstały po to, by usuwać nieprawidłowości z tekstu.

Mają kompleksowe działanie i świetnie radzą sobie z brakującymi przecinkami, niewłaściwą składnią i nie tylko. Co ważne, większość z nich jest dostępna bezpłatnie. Do podstawowej weryfikacji świetnie nada się wtyczka do przeglądarki o nazwie LanguageTool.

Dzięki niej będziesz pracować efektywniej, a finalne wersje Twoich publikacji będą pozbawione błędów. Sztuczna inteligencja może też stać się generatorem synonimów, które pozwolą Ci unikać zbędnych powtórzeń. Czemu miałbyś sam głowić się nad tym, jak zastąpić poszczególne słowa, gdy ona może zrobić to za Ciebie? Sam zajmij się artystyczną i interesującą częścią swojej pracy, a żmudne i nielubiane czynności oddeleguj AI.


Zadbaj o warstwę graficzną swojej książki, czyli sztuczna inteligencja w roli ilustratora

Książka to nie tylko warstwa tekstowa, ale i graficzna. Jeżeli nie przygotowujesz poradnika, który zawiera wykonane przez Ciebie fotografie, zamiast szukać ilustratora, skorzystaj z tego, co może zaoferować Ci sztuczna inteligencja. Nieocenione okaże się narzędzie Midjourney, które tworzy obrazy na podstawie opisów, które do niego wprowadzamy.

To rewelacyjne rozwiązanie, które otwiera przed Tobą drzwi do wielu możliwości! Możesz wyczarować dzięki niemu zachwycające grafiki, które imponują realistycznym charakterem i wysoką jakością. Nie tylko będą świetnym dopełnieniem książki, ale też przydadzą się, gdy będziesz potrzebował elementów wizualnych na bloga, stronę internetową albo do postów w mediach społecznościowych. Żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, sięgnij po generator promptów do Midjourney, który ułatwi pracę i sprawi, że Twoja wizja nabierze realnych kształtów. Efekty mogą przekroczyć Twoje oczekiwania!


Jako selfpublisher wcale nie musisz brać na siebie wszystkich obowiązków związanych z rozwijaniem swojej kariery. Skorzystaj ze wsparcia AI, ale nie tylko! W IMKER zagwarantujemy Ci kompleksową obsługę i zadbamy o to, żebyś mógł skupić się na działalności artystycznej.

Z nami możesz być pewny, że Twoje interesy znajdują się we właściwych rękach. Możesz na nas liczyć! Self-publishing nie ma przed nami tajemnic, dlatego zapoznaj się z naszą ofertą i dołącz do grona zadowolonych autorów, którzy już nam zaufali.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️