fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Wydanie książki pod pseudonimem – czy warto?

  z dnia: 28 kwietnia 2022

W świecie kultury i sztuki przybieranie pseudonimów jest niezwykle popularne. Na to rozwiązanie decyduje się również wielu pisarzy, szczególnie tych początkujących. Dlaczego tak się dzieje? Czy warto wydać książkę pod pseudonimem, czy może lepiej pozostać przy własnym nazwisku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.


Czy można wydać książkę pod pseudonimem?

Wydanie własnej książki pod pseudonimem nie jest w żaden sposób zabronione.

Co więcej, jeśli dzieło publikowane jest przy współpracy z profesjonalnym wydawnictwem lub np. na mocy vanity press, umowa wydawnicza powinna zawierać stosowne zapisy zabezpieczające prawa autorskie i własnościowe do pseudonimu, jednak ujawnienie prawdziwych danych i tak na pewnym etapie współpracy okaże się  konieczne.

Jeśli książka wydawana jest w modelu self-publishingu, autor nikomu nie musi ujawniać swoich prawdziwych danych (oczywiście poza odpowiednimi Urzędami).


Dlaczego autorzy decydują się na przybranie pseudonimu?

Powodów, dla których autorzy decydują się na wydanie książki pod pseudonimem, jest tak naprawdę nieskończenie wiele, ponieważ każdy pisarz może wybrać takie rozwiązanie z pobudek stricte indywidualnych i prywatnych.

Do najczęstszych argumentów możemy jednak zaliczyć:

 • Strach przed krytyką – o ile wprawieni autorzy są już w jakiś stopniu odporni na krytykę, o tyle początkujący pisarze niesamowicie się jej obawiają. Oczywiście wydanie książki pod pseudonimem nie uchroni jej od negatywnych recenzji, ale może sprawić, że nie zostaną one skierowane personalnie w kierunku autora.
 • Ochrona tożsamości i prywatności – w dobie licznych ataków stalkerskich i kradzieży tożsamości zdarza się, że osoby publiczne i twórcy obawiają się o własne bezpieczeństwo. Dotyczy to w szczególności autorów, których dzieła poruszają np. kontrowersyjną tematykę. Pseudonim staje się w takiej sytuacji swego rodzaju zabezpieczeniem autora.
 • Obawa przed krytyką ze strony najbliższych – rodzina i najbliżsi przyjaciele autora powinni oczywiście wspierać go w walce o własne marzenia. Początkujący pisarze często jednak obawiają się opinii najbliższego otoczenia, która może mieć działanie destruktywne i demotywujące.  Wydanie dzieła pod pseudonimem pozwala niejako „ukryć się”  przed najbliższymi i ich ewentualną krytyką.
 • Posiadanie zbyt pospolitego nazwiska – jednym z głównych powodów przybierania przez artystów różnego rodzaju pseudonimów, jest po prostu chęć wyróżnienia się na tle konkurencji i przedstawicieli świata sztuki. Zdarza się, że ich prawdziwe nazwisko jest mało chwytliwe i zwyczajnie nie zapadnie w pamięci odbiorców.
 • Chęć stworzenia osobnej „marki” – niektórzy autorzy po prostu nie chcą łączyć życia prywatnego z zawodowym, dlatego decydują się na stworzenie osobnej marki dla swojej twórczości. Taką strategię przyjęło wielu autorów, do których powrócimy jeszcze w dalszej części artykułu.

Czy warto wydać książkę pod pseudonimem?

Wydanie własnej twórczości pod pseudonimem ma swoje plusy i minusy.

Z jednej strony umożliwia ukrycie się pod zgrabnie wymyśloną nazwą, która ma szansę przebić się na rynku, ale jednocześnie pozbawia autora możliwości wykorzystania zasięgów płynących od najbliższych i znajomych, a silne audytorium jest niezwykle ważne na początku kariery wydawniczej.

Nazwisko ma często większą moc, niż jesteśmy w stanie to pojąć! Nigdy nie wiadomo, kto trafi na nasze dzieło: przyjaciel z dawnych lat, nauczycielka z gimnazjum, a może daleka ciotka? W takiej sytuacji z czystej ciekawości sięgnie po książkę i bardzo prawdopodobne, że pochwali się znajomością z jej autorem w sieci, co oczywiście automatycznie zwiększa szanse na szerszy odbiór dzieła.

Warto również wspomnieć o budowaniu marki osobistej, co dotyczy przede wszystkim autorów książek poradnikowych. Tacy pisarze bardzo często traktują autorskie dzieło jako przepustkę do dalszej kariery. Ma ona za zadanie wzmocnić ekspercki wizerunek i zwiększyć szanse na zdobycie zaufania wśród odbiorców.

Jeśli poradnik zostanie wydany pod pseudonimem, pozostałe elementy rozwoju marki są dość niejednorodne. Nikt z grupy docelowej nie skojarzy bowiem np. specjalistycznego szkolenia czy kursu z autorem poradnika, który nie jest sygnowany jego nazwiskiem.


Znani autorzy publikujący pod pseudonimem

Obiecaliśmy wspomnieć o kilku znanych autorach, którzy zdecydowali się wydawać swoją twórczość pod zmienionym nazwiskiem lub pseudonimem. Co ciekawe, takie praktyki popularne były już wieki temu! Oto lista najpopularniejszych pisarzy publikujących pod pseudonimem:

 • Aurora Dudevant, pseudonim: George Sand;
 • Samuel Langhorne Clemens, pseudonim: Mark Twain;
 • Aleksander Głowacki, pseudonim: Bolesław Prus;
 • Jan Wiktor Lesman, pseudonim:  Jan Brzechwa;
 • Krzysztof Kamil Baczyński, pseudonim: Jan Bugaj;
 • Erika Lena Mitchell, pseudonim: E. L. James;
 • Joanne Kathleen Rowling, pseudonim: J.K. Rowling.

Warto pamiętać, że wydawanie książek pod pseudonimem wcale nie wiąże się z dożywotnim porzuceniem swojego prawdziwego nazwiska. Historia zna wiele coming-outów, tak jak np. w przypadku twórczości Stephena Kinga, który początkowo wydawał swoje dzieła pod pseudonimem Richarda Bachmana.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

  Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️