fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Nie zapomnij o redakcji książki przed publikacją!

  z dnia: 14 listopada 2022

Pojęcia redakcji i korekty są często mylone i używane zamiennie, choć w rzeczywistości dotyczą dwóch zupełnie różnych zagadnień. Wielu początkujących autorów uważa, że po napisaniu dzieła niezbędne jest jedynie oddanie go do korekty, która jednocześnie zakłada redakcję. To oczywiście błędny tok myślenia i w naszym dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat nieco bardziej.


Czym jest redakcja tekstu?

Redakcja tekstu to jeden z najważniejszych etapów w całym procesie wydawniczym. Zakłada przede wszystkim ocenę treści pod kątem gramatycznym, stylistycznym, logicznym, składniowym i leksykalnym oraz nanoszenie ewentualnych poprawek, które mają na celu uporządkowanie struktury tekstu i przygotowanie dzieła do finalnej publikacji.

Redakcja jest również niezwykle istotna z punktu widzenia weryfikacji zgodności tekstu z przytoczoną bibliografią oraz tekstami źródłowymi. Dzięki temu ostateczna wersja dzieła jest bardziej logiczna, profesjonalna i lepiej przyswajalna przez odbiorcę. Zredagowane książki po prostu lepiej się czyta, ponieważ cała kompozycja tekstu jest ujednolicona i odpowiednio ułożona.

Co jeszcze robi redaktor? M.in. skraca lub dzieli za długie wyrażenia, dzieli tekst na mniejsze akapity czy redukuje zbyt przekombinowane wywody. Wszystko to sprawia, że książka jest dużo przyjemniejsza w odbiorze i nie zawiera żadnych błędów logicznych, stylistycznych czy składniowych.


Czym różni się korekta od redakcji?

Podstawową różnicą pomiędzy reakcją a korektą jest jej główny cel. Korekta to bowiem działania polegające na wychwyceniu z tekstu wszelkiego rodzaju błędów gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych i innych. Nie zakłada jednak ingerencji w samą treść i merytorykę dzieła.

Z kolei redakcja ma na celu poprawienie treści pod kątem logicznym, stylistycznym czy leksykalnym. To na tym etapie niektóre fragmenty mogą zostać całkowicie przeredagowane, ponieważ redaktor zauważy, że styl wypowiedzi np. znacznie różni się od pozostałych. Co ważne, redakcja następuje jeszcze przed korektą dzieła, choć po ukończonej redakcji warto raz jeszcze przefiltrować je pod kątem ewentualnych literówek, niepoprawnie użytych skrótów czy powtórzeniach.

Zdarza się, że kompetencje redaktora i korektora łączy w sobie jedna osoba. Zlecenie pracy nad treścią takiemu specjaliście wiąże się oczywiście z szeregiem korzyści, przede wszystkim dotyczących terminu oddania dzieła czy kosztów.

Zastanawiasz się, dlaczego korekta jest ważna z punktu widzenia całego procesu wydawniczego? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej!


Nie musisz redagować tekstu samodzielnie!

Wielu autorów po ukończeniu książki postanawia samodzielnie ją zredagować, co niestety często nie jest najlepszym pomysłem. W każdej dziedzinie, która dotyczy pracy artystycznej i kreatywnej, niezwykle istotne jest tzw. „drugie oko“, które ma przefiltrować dane dzieło pod kątem ewentualnych niedociągnięć i błędów.

Co ważne, redakcja jest procesem dość długotrwałym, który niejednokrotnie zajmuje wiele tygodni, a jeśli redaktor nie posiada odpowiednich kompetencji i doświadczenia oraz nie zna dedykowanych narzędzi, może potrwać znacznie dłużej.

Warto zatem pamiętać, że autor nie musi redagować tekstu samodzielnie i dużo lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku podjęcie współpracy z profesjonalnym redaktorem.


Zachowanie stylu autora

Jesteś początkującym autorem i zastanawiasz się, czy oddając swoje dzieło do profesjonalnej redakcji, nie zostanie ono zmienione pod kątem stylistyki treści? Nie musisz się tego obawiać, ponieważ redaktorzy dostosowują stosowany język do stylu autora.

Oznacza to, że każda zmiana zostanie wprowadzona w taki sposób, aby wpisywała się w ogólny ton książki. Co więcej, nadrzędnym celem redakcji jest przygotowanie publikacji do wydania pod kątem językowym, dlatego stosowany przez ciebie styl komunikacji również zostanie poprawiony.

Redaktorzy posiadają wyjątkowe umiejętności wczucia się w unikalny klimat danego dzieła, dzięki czemu po zakończonej redakcji będzie ono miało dokładnie taki sam wydźwięk, jakbyś zredagował je w 100% samodzielnie.


Tekst zredagowany – co dalej?

Gdy dzieło zostało już finalnie zredagowane, trafia z powrotem do autora, który może zaakceptować zaproponowane zmiany lub zgłosić ewentualne sugestie. Na tym etapie niezwykle istotna jest ścisła współpraca pisarza z redaktorem, aby w efekcie wypracowany został kompromis. Gdy ten etap wydawniczy jest już ukończony, książka trafia do składu oraz ponownej korekty. Dopiero po naniesieniu wszystkich poprawek tekst może docelowo trafić do druku.

Jak widzisz, redakcja tekst jest integralną częścią całego procesu wydawniczego i pod żadnym pozorem nie można pomijać tego etapu. W przeciwnym razie może okazać się, że oddałeś w ręce czytelników niedopracowane dzieło, co oczywiście nie wpłynie najlepiej na twój wizerunek i przyszłą twórczość.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️