fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Dlaczego korekta Twojej książki jest taka ważna?

  z dnia: 19 maja 2022

Wielu początkujących autorów uważa, że ich dzieło nie potrzebuje korekty, ponieważ władają oni doskonałą polszczyzną. Prawdą jest jednak, że absolutnie każda książka potrzebuje korekty. To jeden z najważniejszych etapów w procesie wydawniczym, dlatego zdecydowanie nie warto go lekceważyć.

Dotyczy to przede wszystkim autorów wydających swoje książki w modelu self-publishing, ponieważ profesjonalne wydawnictwa z góry zakładają konieczność korekty. Dlaczego podjęcie współpracy z korektorem jest takie ważne? To zagadnienie postanowiliśmy zgłębić w naszym dzisiejszym artykule.


Co to jest korekta książki?

Korekta to nic innego jak zweryfikowanie poprawności tekstu książki pod kątem ortograficznym, gramatycznym, stylistycznym czy interpunkcyjnym.

Korektor ma za zadanie wyłapanie wszelkich błędów językowych oraz ich poprawienie w taki sposób, aby kontekst danego zdania nie uległ zmianie (np. w przypadku błędów stylistycznych). Przyjęło się, że tekst powinien przejść przez dwie korekty: przed składem książki i tuż po nim.

Autorzy korzystający z możliwości self-publishingu często poprzestają jedynie na jednej, aby ograniczyć koszty, co należy uznać za absolutne minimum.

Warto dodać, że korektor najczęściej pracuje na elektronicznej wersji dzieła, dzięki czemu może nanosić wszelkie poprawki bezpośrednio w pliku tekstowym. Pozwala to na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu i szybką weryfikację powstałych zmian.


Dlaczego korekta jest tak ważna?

Ludzki mózg działa w taki sposób, aby nieco ułatwiać nam czytanie tekstu, czyli np. „uzupełnia” brakujące znaki, a przestawione litery widzi w prawidłowej kolejności.

Co więcej, im lepiej znamy nasz tekst (a nikt nie zna go w końcu tak dobrze, jak sam autor), tym łatwiej mózg ignoruje wszelkie literówki czy błędy językowe. Z tego powodu oddanie gotowej książki do korekty jest absolutnie niezbędne, aby zyskać pewność, że nasze dzieło nie zawiera niechlujnych niedociągnięć. W przeciwnym razie książka może bardzo szybko zostać niekorzystnie oceniona przez czytelników, co oczywiście przełoży się na niską sprzedaż i nieprzychylną opinię o samym autorze.

Warto bowiem pamiętać, że wszystko, co trafia do sprzedaży (czyli również książki) staje się tak naprawdę towarem, od którego potencjalni nabywcy mają prawo oczekiwać określonej jakości. Sama treść i fabuła dzieła jest poddawana subiektywnej ocenie czytelników, natomiast występowanie w tekście jakichkolwiek błędów jest kwestią w 100% obiektywną.

Tekst z błędami jest ciężki do przebrnięcia i wywołuje wśród czytelników poczucie irytacji oraz braku szacunku autora do nich samych. Co ciekawe, odbiorcy zazwyczaj doskonale widzą wszelkie niedociągnięcia i pamiętają o nich podczas oceniania dzieła.

Aby uniknąć nieprzyjemności i negatywnych recenzji, wystarczy podjęcie współpracy z profesjonalnym korektorem, który usunie z naszego tekstu najdrobniejsze nieprawidłowości.


Co da mi współpraca z profesjonalnym korektorem?

Nie ulega wątpliwości, że współpraca z profesjonalnym korektorem niesie za sobą szereg istotnych korzyści. Oczywiście największą z nich jest odpowiednie przygotowanie dzieła do publikacji.

Dlaczego jeszcze warto wybrać fachowca zamiast np. znajomego po polonistyce czy początkującego freelancera? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że osoby zawodowo poprawiające teksty potrafią spojrzeć na nasze dzieło z zupełnie innej perspektywy i są w stanie zauważyć nawet najdrobniejsze niedociągnięcia.

Ponadto profesjonalni korektorzy dobrze znają specyfikę procesu wydawniczego i biegle znają różnego rodzaju programy komputerowe oraz narzędzia, które uchronią książkę przed koniecznością zlecania kolejnego składu (w przypadku drugiej korekty już złożonego dzieła). Pracują również o wiele szybciej, ponieważ są pewni swoich umiejętności, a zdobyte doświadczenie znacznie ułatwia pracę z tekstem.

Co więcej, korektorzy często świadczą także usługi redaktorskie, dlatego jeśli uda ci się znaleźć odpowiednią osobę, zamkniesz obie kwestie, współpracując tylko z jedną osobą.

Takie rozwiązanie to nie tylko szansa na oszczędność znacznej ilości czasu (który swoją drogą możesz poświęcić np. na pracę nad kolejnym dziełem lub organizowanie akcji promocyjnych), ale również i pieniędzy. Usługi w pakiecie są bowiem często dużo korzystniejsze niż zlecanie redakcji i korekty osobno.


Podsumowanie

Korekta książki ogranicza się najczęściej jedynie do kosmetycznych poprawek, które w żaden sposób nie wpływają na merytorykę dzieła. Mogą mieć one jednak ogromne znaczenie przy odbiorze naszej książki przez czytelników.

Z tego powodu zdecydowanie nie warto oszczędzać na korekcie i zlecić ją doświadczonemu specjaliście, który uczyni nasze dzieło atrakcyjniejsze i przyjemniejsze w odbiorze. Na koniec warto przypomnieć, że korekta to nie to samo co redakcja książki. Są to dwa odrębne pojęcia, a więcej na ten temat przeczytasz w naszej serii Akademia Self-publishera.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️