fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Pomysły na sfinansowanie autorskiej książki

  z dnia: 15 lutego 2022

Wielu początkujących autorów boryka się z problemem zorganizowania odpowiedniej ilości środków finansowych na pokrycie kosztów wydania dzieła. Tak naprawdę możliwości na pozyskanie pieniędzy jest wiele. Trzeba przyznać, że autorzy często są w tej kwestii naprawdę kreatywni! W dzisiejszym artykule zaprezentujemy wam kilka pomysłów na sfinansowanie własnej książki.


Współpraca z wydawnictwem

Nawiązanie współpracy z profesjonalnym wydawnictwem niejako rozwiązuje problem związany z finansowaniem własnej książki. W tym przypadku to oficyna pokrywa wszelkie koszty wydawnicze: od korekty i składu dzieła, aż po jego dystrybucję i działania promocyjne.

Rozwiązanie to posiada niestety również swoją ciemną stronę. Autor wydający książkę z ramienia wydawnictwa musi liczyć się ze sporą dysproporcją pod kątem zysków z jej sprzedaży. Wydawnictwo musi bowiem nie tylko pokryć koszty wydania dzieła, ale również wygenerować zyski. Z tego powodu autor otrzymuje jedynie małą część zysków, która zazwyczaj nie przekracza kilkunastu procent.

Alternatywą jest samodzielne zorganizowanie procesu wydawniczego, np. w modelu self-publishingowym. Dzięki temu 100% zysków ze sprzedaż książki trafia na konto autora. Self publisher ma też szersze możliwości samodzielnego działania.

Odpowiedź na pytanie jak wydać książkę staje znacznie prostsza z poniższymi sposobami.


Crowdfunding

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wydanie książki, możesz zdobyć środki na kilka sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest tzw. crowdfunding, który nazywany jest również finansowaniem społecznym.

Crowdfunding to różnego rodzaju zbiórki organizowane na specjalnych platformach, na które internauci mogą wpłacać dowolne sumy pieniędzy. Aby założona zbiórka osiągnęła jednak zamierzony cel, trzeba ją odpowiednio zorganizować. Przede wszystkim należy zaproponować darczyńcom różnego rodzaju profity w zamian za wpłacone datki. Nagrody warto dobrać do konkretnych kwot.

Dla przykładu: osoby, które wpłacą 10 zł, mogą liczyć na specjalne pozdrowienia. 50 zł to już egzemplarz książki z dedykacją, a 1000 – zamieszczenia nazwiska darczyńcy w książce na stronie z podziękowaniami. Niezbędne są również zakrojone na szeroką skalę działania promocyjne jak np. udostępnianie zbiórki w mediach społecznościowych.


Dotacja

Kolejnym pomysłem na sfinansowanie autorskiej książki jest pozyskanie funduszy z różnego rodzaju dotacji i konkursów literackich. W tym celu warto zrobić skrupulatny research i zapoznać się dostępnymi ofertami finansowania.

Na szczęście w naszym kraju odbywa się wiele różnego rodzaju konkursów, w których główną nagrodą jest pokrycie kosztów wydawniczych przez organizatora (czyli często instytucję rządową). Niezwykle ważne jest, aby przed zgłoszeniem swojego udziału w konkursie dokładnie zapoznać się z regulaminem i zasadami przyznawania środków.

Warto dodać, że ta metoda finansowania zarezerwowana jest tylko dla autorów, którzy są pewni swojej twórczości i czują gotowość do rywalizacji. Zakwalifikowanie się do dotacji nie jest łatwe, a w konkursie startują również często bardziej doświadczeni autorzy.


Przedsprzedaż książki

Jeśli udało ci się zbudować silne wierne grono odbiorców, a dodatkowo prowadzisz bloga lub stronę w mediach społecznościowych, możesz spróbować pozyskać środki na wydanie książki za pomocą jej przedsprzedaży.

Metoda ta zakłada zakup egzemplarza jeszcze przed sfinalizowaniem wydawnictwa. Wystarczy określić budżet potrzebny na wydanie minimalnego nakładu, a następnie zwrócić się do swojego audytorium z propozycją zakupu książki w przedsprzedaży, co wiązać się będzie z licznymi profitami (np. niższą ceną, darmową dostawą lub dodatkowymi bonusami w postaci autografu/specjalnej dedykacji).

Przedsprzedaż książki to jednak czas wytężonej pracy. Autor powinien położyć szczególny nacisk na promowanie swojej twórczości w mediach. Aby prasa zainteresowała się książką, najlepiej zwrócić się do niej ze specjalnym komunikatem prasowym. Warto wybrać jedynie lokalne i branżowe media, które realnie mogą zainteresować się twoją inicjatywą. Możesz również zdecydować się na zamówienie specjalnych artykułów sponsorowanych, które jednak niemało kosztują.


Sponsoring

Ostatnim pomysłem, który zdecydowaliśmy się dziś zaprezentować, jest współpraca ze sponsorami, których należy traktować jak partnerów biznesowych.

W zamian za sfinansowanie całości lub części kosztów wydania dzieła, autorzy najczęściej proponują sponsorom promocję ich produktów lub usług na łamach swojej książki i mediów społecznościowych. Może być to np. umieszczenie logotypu firmy na okładce lub wspomnienie na jej temat w specjalnym podziękowaniu.

Jak zdobyć sponsora? Przede wszystkim należy przygotować listę lokalnych firm lub organizacji, które mogą zainteresować się twoim dziełem. W dalszej kolejności trzeba skontaktować się z daną firmą, najlepiej poprzez dział marketingu i sprzedaży. Zanim jednak podejmiesz tego typu działania, przygotuj konkretną ofertę biznesową, która będzie miała za zadanie przekonać sponsorów do inwestycji.


Podsumowanie

Pozyskanie środków finansowych na niezależne wydanie autorskiej książki nie jest łatwym zadaniem. Ne warto się jednak poddawać! Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednej metody szukania środków i możesz działać wielotorowo.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️