fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Możliwość śledzenia zamówień – kluczowy element e-handlu

  z dnia: 22 sierpnia 2023

E-handel od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie tylko ułatwia zakupy mieszkańcom mniejszych miejscowości, ale staje się też wygodną alternatywą dla tradycyjnej sprzedaży detalicznej. Wśród wielu elementów, które przyczyniają się do sukcesu zakupów online, istnieje jeden, który często jest niedoceniany, mimo że ma kluczowe znaczenie dla całości interakcji handlowych – to śledzenie zamówień.


Dlaczego śledzenie zamówień jest ważne?

Status zamówienia, które pokazuje, gdzie dokładnie znajduje się przesyłka, jest szczególnie ważny dla klientów. Systemy śledzenia zamówień szybko stają się standardem w świecie handlu elektronicznego, dając konsumentom poczucie bezpieczeństwa i pewności, że ich zamówienia są w dobrych rękach. Dlaczego jednak śledzenie zamówień jest tak ważne? Jak korzystają na tym zarówno klienci, jak i sprzedawcy?


Pewność i zaufanie klienta fundamentami sprzedaży online

Większość z nas dokonuje zakupów online z wygody. Zdarzają się jednak sytuacje, że taka forma złożenia zamówienia może prowadzić do poczucia niepewności, czy zamówiony towar dotrze do nas na czas lub czy w ogóle zostanie dostarczony. Śledzenie zamówień pomaga zminimalizować te obawy, dając klientom możliwość sprawdzenia statusu ich przesyłek w czasie rzeczywistym. Wiedząc, gdzie dokładnie znajduje się przesyłka i kiedy można spodziewać się jej dostawy, klienci czują się zdecydowanie bardziej pewnie.


Profesjonalizm i konkurencyjność

Jako sprzedawca być może zastanawiasz się, czy warto zainwestować w system śledzenia zamówień. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji w świecie e-commerce, firmy, które nie oferują możliwości śledzenia przesyłek, mogą być postrzegane jako mniej profesjonalne. Korzystanie z takiego systemu jest dowodem na dobrze zarządzaną strukturę logistyczną, co jest dużym plusem w oczach klientów.


Przewidywanie problemów z przesyłką

Możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym nie tylko pozwala klientom na obserwację procesu dostawy, ale także pozwala zauważyć ewentualne problemy na wczesnym etapie. Jeśli przesyłka jest opóźniona, zgubiona lub uszkodzona, informacje o lokalizacji i statusie przesyłki umożliwiają szybkie znalezienie rozwiązania. Tym samym konflikty z klientami, które mogą pojawić się w przypadku problemów z przesyłką, są rozwiązywane szybko i skutecznie.


Śledzenie zamówienia jako część całego doświadczenia zakupowego

Dla wielu klientów możliwość śledzenia zamówienia jest czymś więcej niż tylko praktycznym narzędziem. Staje się częścią całego doświadczenia zakupowego, dodając element interakcji i angażowania się w proces zakupów. Dlatego też firmy e-commerce, które umożliwiają śledzenie zamówień, często doświadczają większego zaangażowania klientów, co prowadzi do zadowolenia z zakupów i powtarzalności transakcji.


Wsparcie w procesach realizacji zamówień – poznaj fulfillment

Możliwość śledzenia zamówień ułatwia życie zarówno klientom, jak i sprzedawcom, jednak znacznie więcej korzyści dla właścicieli sklepów internetowych może przynieść zdecydowanie się na usługę fulfillmentu. Pozwala ona na pełne odciążenie od procesu logistycznego, a także gwarantuje profesjonalizm i punktualność wysyłek. To wszystko sprawia, że zakupy w sklepie stają się prawdziwą przyjemnością dla klienta.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą fulfilllment i odkrycia, jak wiele korzyści może nieść ze sobą takie rozwiązanie. Klienci na pewno docenią wysoki standard obsługi, a ty zyskasz czas i pewność, że proces wysyłki twoich produktów jest w najlepszych rękach. Sprawdź, jak bezproblemowy i skuteczny może być twój e-handel!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️