fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak zbudować silną markę autora w świecie self-publishingu?

  z dnia: 1 sierpnia 2023

Liczba osób, które decydują się na skorzystanie z modelu self-publishingu i samodzielne wydanie książki rośnie. Wkroczenie do świata literatury jest ekscytujące, ale stanowi też pewne wyzwanie. Aby odnieść sukces, wyróżnić się i dotrzeć do sporej grupy odbiorców, warto zaangażować się w budowanie silnej marki osobistej.


Jak zbudować silną markę autora w świecie self-publishingu?

Zacznijmy od początku. Zapomnijmy na chwilę o Twoich książkach i skoncentrujmy na Tobie.

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak zbudować silną markę autora w świecie self-publishingu, ale podzielimy się z Tobą kilkoma sprawdzonymi sposobami, które Ci to ułatwią.

Po pierwsze, zastanów się nad tym, jak chcesz być postrzegany przez innych i zacznij odpowiednio kreować swój wizerunek. Chwal się tym, co w Tobie wyjątkowe. Nietypowe hobby, imponujące osiągnięcia, wyraziste poglądy, albo umiejętne łączenie pracy na etacie z tworzeniem powieści – to wszystko warto eksponować. Dzięki temu staniesz się dla innych interesującym człowiekiem z krwi i kości, a nie jedynie kolejnym imieniem i nazwiskiem umieszczonym na okładce książki.

Rozpoczęcie autorskiej kariery to dobry moment na drobne eksperymenty z własnym wyglądem. Jeżeli masz na to ochotę, nie krępuj się. Przecież odbiorcy będą oceniali nie tylko to, jak się zachowujesz, ale i to, jak się prezentujesz. Okulary w oryginalnych oprawkach, czy krawat w konkretny wzór mogą stać się Twoim znakiem rozpoznawczym.

Pamiętaj o jednym – musisz przede wszystkim pozostać sobą. Brak autentyczności przekreśli Twoje starania i położy się cieniem na Twoim wizerunku.


Dbaj o dobre relacje z czytelnikami i nie tylko

Lubimy sympatycznych i otwartych ludzi, więc budując własną markę, zadbaj o to, żeby inni dowiedzieli się, że właśnie taki jesteś.

Nawiązuj kontakt z czytelnikami, traktując ich jak swoich dobrych znajomych. Dziel się z nimi ciekawostkami, pytaj o opinie, wciągaj w dyskusje i na bieżąco informuj o tym, co u Ciebie. Dzięki temu stworzysz wokół siebie zgraną i zaangażowaną społeczność, która będzie wykazywała się lojalnością i ułatwi Ci systematyczne powiększanie grona odbiorców. W końcu kto z nas choć raz nie przeczytał książki z polecenia przyjaciela? Znikną niepotrzebne bariery, a Ty dodatkowo zyskasz na rozpoznawalności.

Bardzo dobrym pomysłem jest też współpraca z innymi autorami. Przyjacielskie relacje z twórcami sprawią, że łatwiej będzie Ci realizować wspólne projekty, które pozwolą Ci dotrzeć do nowych czytelników. Zaprezentujesz się jako pisarz, który wykazuje się elastycznością i nie boi się eksperymentować z twórczością.


Korzystaj z różnych narzędzi komunikacji

Decydując się na self-publishing, musisz samodzielnie zająć się marketingiem i promocją. Zarówno swoich książek, jak i samego siebie.

Jak to zrobić? Wykorzystaj siłę Internetu i możliwości, które otwiera przed nami nowoczesna technologia. Własna strona internetowa to coś, co koniecznie musisz mieć. Potraktuj ją jako swoją wizytówkę. Zleć jej wykonanie profesjonalistom tak, żeby była funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie. Powinna zawierać najważniejsze informacje na temat Ciebie i Twojej twórczości.

Znakomitym pomysłem jest umieszczenie na niej naszego narzędzia SalesCRM, które pozwala na sprzedaż ebooków, audiobooków, książek papierowych i innych produktów online. Szybko, sprawnie i wygodnie – dla Ciebie i dla klientów. Nie musisz też dzielić się zarobkiem z wydawnictwami.

Większość z nas każdego dnia spędza w mediach społecznościowych więcej czasu, niż chcielibyśmy przyznać. Z Tobą też tak jest? Zrób z tego użytek i buduj swoją markę na kilku wybranych platformach. Są nieocenione do utrzymywania kontaktu z odbiorcami i do szybkiego udostępniania ważnych informacji. Z powodzeniem możesz prowadzić w nich kampanie reklamowe.

Najważniejsza jest systematyczność. Na Twoich profilach coś musi się dziać, bo przecież nikt nie lubi nudy. Czasem wystarczy podzielenie się jednym ciekawym zdjęciem, by aktywność obserwatorów momentalnie wzrosła.


Bądź oryginalny. Inspiruj się, ale nie podążaj za tłumem

Jesteś pisarzem, więc Twój atut to kreatywność. Kreując swój wizerunek, pamiętaj o tym, by wykazywać się bujną wyobraźnią. Możesz śmiało inspirować się innymi, ale nikogo nie kopiuj ani nie udawaj. Publikuj oryginalne treści utrzymane w Twoim stylu. Przykładaj dużą wagę zarówno do warstwy tekstowej, jak i wizualnej.

Nie bój się odważnych rozwiązań i podążania własną ścieżką. Miej na uwadze, że chociaż często powtarzamy, że nie powinno się oceniać książki po okładce, to jednak sporo ludzi to robi. Upewnij się więc, że wszystkie Twoje powieści są dopracowane w najdrobniejszych detalach. Muszą wyglądać profesjonalnie, żebyś Ty też był tak postrzegany.

Jak widzisz, budowanie silnej marki to złożony proces. Cierpliwość, pomysłowość i zaangażowanie sprawią jednak, że odniesiesz sukces. Jeżeli stawiasz pierwsze kroki w świecie self- publishingu i interesuje Cię kompleksowa obsługa, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Imker.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️