fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak zbudować napięcie w swojej książce? Sprawdź gotowe rozwiązania!

  z dnia: 2 maja 2023

https://images.pexels.com/photos/373465/pexels-photo-373465.jpeg

Napięcie w książce to niezwykle istotny element, który niejako ma utrzymać czytelnika przy opowiadanej historii i pobudzać jego ekscytację. Nie pojawia się ono jedynie w kryminałach, ale w każdej dobrze napisanej powieści. Jak budować napięcie w książce? Poznaj kilka praktycznych rozwiązań!


Czym jest napięcie w książce?

Napięcie to niezwykły stan, który jest swego rodzaju połączeniem nadziei oraz lęku. To stan obawy przed tym, co może się wydarzyć oraz nadziei na to, że koniec końców wszystko zakończy się pozytywnie. Stan wzmożonego naprężenia sprawia, że czytelnik zaczyna uzależniać się od lektury i nie jest w stanie się od niej oderwać. Warto jednocześnie dodać, że w budowaniu napięcia najważniejsze nie jest niebezpieczne wydarzenie, ale emocje, które wzbudza ono w bohaterze dzieła.


Jak budować napięcie w książce? Asertywność!

Jeśli zastanawiasz się, jak budować napięcie w książce, musisz w pierwszej kolejności poznać absolutną podstawę, czyli sztukę mówienia „nie”. Asertywność ta odnosi się w tym przypadku do bohaterów powieści. Być może zabrzmi to dość brutalnie, ale jako autor powinieneś starać się nieustannie uprzykrzać życie stworzonym postaciom i stawiać na ich drodze coraz to gorsze przeszkody. Dzięki temu bohater będzie mógł się wykazać, co wspiera wspomnianą już nadzieję, bez której napięcie nie funkcjonuje.

Co ważne, główna postać powinna mieć również zdefiniowane swoje największe pragnienie, które czytelnicy powinni poznać już na pierwszych kartach dzieła. Wówczas w miarę czytania powieści będą się martwić, czy bohaterowi uda się osiągnąć zamierzony cel, a kolejne utrudnienia będą wywoływać nasze tytułowe napięcie.


Wstrzemięźliwość w szczegółach

Kolejna kwestia dotyczy szczegółów, które prezentujesz na łamach swojej książki. Jeśli zbyt szybko odsłonisz wszystkie karty, czytelnik może się zwyczajnie znudzić i zacząć przewidywać dalszy rozwój wydarzeń, co oczywiście nie sprzyja budowaniu napięcia. Słowem kluczem jest w tym przypadku zagadka, która powinna czekać na twojego odbiorcę. Im trudniejsza do rozwikłania, tym lepiej.

Staraj się odkrywać tajemnice stopniowo i dozować swoim czytelnikom szczegóły, które mają istotny wpływ na rozwiązanie zagadki. Podczas tworzenia podejmij kilka prób podchodzenia do momentu przełomowego, a następnie przystopuj – nie zaspokajaj apetytu czytelnika od razu, lecz podrzucaj raz na jakiś czas drobne kąski. Dzięki temu uda ci się utrzymać odbiorcę w niepewności, ponieważ nigdy do końca nie będzie pewien, czy tym razem również nie zatrzymasz akcji i nie wrócisz do spokojniejszych wydarzeń.


Obietnica szczególnego wydarzenia

W tym momencie warto wspomnieć, że napięcia nie budują poszczególne wydarzenia i przygody bohaterów, a obietnica, że za całą fabułą kryje się niezwykła historia, która zwali czytelnika z nóg. Staraj się zatem nie zadawać w swojej książce zbyt wielu retorycznych pytań, a przedstawiać konkrety: obiecaj odbiorcy, że w końcu twój bohater odkryje tę zagadkę lub dojdzie do prawdy. Pamiętaj, że emocje rosną między wierszami, a napięcie ukryte jest właśnie w tych emocjach.

Spraw, aby czytelnicy sami zadawali sobie pytania, co wydarzy się dalej, ale nie zastanawiali się, czy rzeczywiście cokolwiek się wydarzy. Spełnieniem tej obietnicy będzie punkt kulminacyjny twojego dzieła. Pamiętaj również, aby ograniczać czas akcji, ponieważ napięcia nie da się budować w nieskończoność. Żongluj nim i regularnie dolewaj oliwy do ognia, lecz dobrze zaplanuj, w którym momencie spełnisz swoją obietnicę.


Dotrzymanie obietnicy

Skoro wiesz już, jak budować napięcie w książce, zastanówmy się teraz, jak efektywnie doprowadzić do punktu, w którym osiągnie ono kulminacyjny poziom. Pamiętaj, że każdy czytelnik lubi przewidywać kolejne wydarzenia, ale chce się również mylić i oczekuje od autora zakończenia, które totalnie go zaskoczy. Wielu autorów z tego powodu decyduje się na napisanie swojej powieści od końca – rozpoczynając właśnie od przełomowego momentu. Następnie dobudowują do niego całą historię, zagadkę i etapy dojścia do jej rozwiązania.

Taki proces twórczy wymaga oczywiście dużych umiejętności i doświadczenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował podobnego rozwiązania, np. tworząc konspekt dzieła. Spróbuj zastanowić się, jak będzie wyglądał najważniejszy moment twojej książki, a następnie dopisz kilka równie istotnych, ale mniej przełomowych wydarzeń. Pomiędzy nimi umieść etapy dochodzenia do poszczególnych momentów i rozmieść całą akcję na osi czasu. To pomoże ci lepiej zrozumieć perspektywę swojego potencjalnego odbiorcy.

Pamiętaj, że punkt kulminacyjny musi nasycić czytelnika i wywołać u niego nie tylko zaskoczenie, ale również poczucie satysfakcji!

A jeśli interesuje cię wydanie książki, ale nie do końca wiesz, od czego powinieneś zacząć, serdecznie zapraszamy cię do kontaktu z nami. Pomogliśmy już setkom debiutujących autorów – z przyjemnością pomożemy i tobie!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️