fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

  z dnia: 31 października 2022

Wydanie własnej książki to marzenie wielu debiutujących autorów, którzy dotychczas pisali jedynie do szuflady. Zanim podejmiemy decyzję o opublikowaniu swojego dzieła, warto dokładnie przeanalizować kosztorys i zweryfikować możliwości w zakresie poszczególnych etapów wydawniczych. W naszym dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię.


Twój czas

Podstawowym kryterium w określaniu kosztorysu wydania własnego dzieła nie są poszczególne wydatki materialne, a Twój czas. Zastanawiałeś się bowiem, ile godzin spędziłeś na tworzeniu, pracy kreatywnej czy szukaniu koncepcji? W jaki sposób wyceniasz godzinę swojej pracy? To oczywiście niezwykle trudne zadanie, jednak zdecydowanie warto traktować swój czas jako potencjalny koszt, który trzeba pokryć chcąc opublikować swoją twórczość i pokazać ją szerszej publiczności.


Koszt druku

Koszt druku książki ciężko jednoznacznie określić, ponieważ uzależniony jest od szeregu czynników: objętości, formatu dzieła, rodzaju oprawy, gatunku papieru, wielkości nakładu czy ilości ilustracji.

Aby poznać ostateczną kwotę, warto wysłać zapytanie o ofertę przynajmniej do kilku różnych drukarni i poprosić o szczegółowy kosztorys (najlepiej w 2-3 wariantach), ponieważ różnice w cenach mogą być naprawdę znaczne.

Warto również pamiętać, że czasami bardziej opłaca się wydać książkę w większym nakładzie, ponieważ wiele drukarni w przypadku mniejszych zamówień dolicza dodatkowe koszty, które często wyrównują druk do pełnego nakładu (np. 1000 egzemplarzy).


Redakcja i korekta

Korekta i redakcja to jeden z najbardziej istotnych etapów w całym procesie wydawniczym. To m.in. od niego zależy, jak Twoje dzieło zostanie przyjęte przez czytelników. Z tego powodu zdecydowanie nie warto oszczędzać na redakcji oraz korekcie i zlecić je profesjonalistom.

Jeśli chodzi o koszty, to wiele zależy od objętości książki i doświadczenia specjalisty, z którego usług planujemy skorzystać. Standardowo przyjmuje się, że w przypadku jednorazowej korekty koszt za jedną stronę maszynopisu wynosi ok. 5-8 złotych, natomiast cena redakcji to zwykle 9-10 złotych za stronę.


Składanie tekstu i ilustracje

Znaczącą częścią kosztorysu wydania własnej książki są prace związane z grafiką oraz składem tekstu. Jeśli chodzi o skład, to wiele zależy od tego, jak skomplikowany będzie układ poszczególnych stron.

Jeśli w treści umieszczone będą np. tabele czy przypisy, należy liczyć się z kosztem rzędu 80-90 zł za arkusz wydawniczy (40 000 znaków). Z kolei prace graficzne i projekt okładki wyceniane są indywidualnie i dużo zależy od specjalisty, z któremu chcemy zlecić prace.

Generalizując: cena profesjonalnie wykonanej grafiki zaczyna się od ok. 300-400 zł. Projekt okładki może jednak kosztować dużo więcej (nawet kilka tysięcy złotych).

Nie wiesz, od czego zacząć wydanie książki? Sprawdź propozycję od IMKER i zostań swoim wydawcą!


Promocja dzieła

W kosztorysie uwzględnić trzeba również koszty związane z promocją książki. Dotyczy to zarówno marketingu internetowego, jak i późniejszego insertowania czy organizowania spotkań autorskich.

Początkujący autorzy większość działań podejmują jednak w pełni organicznie lub przy niewielkim budżecie reklamowym, ponieważ ich największą siłą jest grupa odbiorców zebrana np. w mediach społecznościowych.

Jeśli nie posiadasz silnego audytorium, musisz dotrzeć do potencjalnych czytelników w inny sposób, dlatego przeznaczenie min. kilku tysięcy złotych na promocję dzieła może okazać się niezbędne.


Self-publishing czy wydawnictwo?

Wielu początkujących autorów zastanawia się, w jakim modelu wydać swoje dzieło.

Zazwyczaj pierwszą opcją braną pod uwagę jest współpraca z profesjonalnym wydawnictwem, co jednak nie do końca sprawdza się w przypadku debiutujących pisarzy. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na konieczność związania się z oficyną długofalowym kontraktem oraz dość radykalnym podziałem zysków. Co prawda ten model zakłada całkowite pokrycie kosztów wydania dzieła przez wydawnictwo, jednak w ogólnym rozrachunku autor może być po prostu stratny, ponieważ procent od sprzedaży będzie dość znikomy.

Kolejna kwestia dotyczy wyłączności na tytuł, która obowiązywać może nawet dożywotnio. Wówczas Twoja książka może być sprzedawana jedynie pod szyldem danego wydawnictwa, a jeśli zainteresowanie będzie niesatysfakcjonujące – wydawca ma prawo wycofać dzieło ze sprzedaży, co automatycznie skazuje Twoją publikację na niepowodzenie i brak możliwości dotarcia do czytelników.

Alternatywą jest samodzielne wydanie własnej twórczości w modelu self-publishingowym. Wówczas to autor ponosi wszystkie koszty związane z publikacją, jednak jest w pełni niezależny i ma 100% udziału w zyskach ze sprzedaży książki.

Oczywiście powyższe aspekty nie wyczerpują w pełni tematu kosztu wydania własnego dzieła, ponieważ wiele zależy od jego specyfiki i grupy docelowej.

Jeśli zastanawiasz się, skąd pozyskać środki na publikację swojej pierwszej książki, możesz skorzystać z naszego wsparcia w tym zakresie. Z przyjemnością doradzimy Ci, jak zorganizować cały proces i z których rozwiązań najlepiej skorzystać.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️