fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak samodzielnie opublikować książkę fotograficzną?

  z dnia: 12 września 2023

Robienie zdjęć jest Twoją pasją i postanowiłeś podjąć się sporego projektu, którym jest wydanie własnej książki fotograficznej? To wspaniale! Jesteśmy przekonani, że przyniesie Ci to wiele radości i satysfakcji. Zanim jednak będziesz mógł spojrzeć na gotowy produkt, musisz dowiedzieć się, jak go stworzyć i opublikować. Dziś wszystko Ci wyjaśnimy!


Jak samodzielnie opublikować książkę fotograficzną? Plan to podstawa

Jesteśmy pewni, że w swoim artystycznym dorobku masz wiele dzieł, którymi chciałbyś się pochwalić. Gdy zastanawiasz się nad tym, jak samodzielnie opublikować książkę fotograficzną najlepiej będzie zacząć od opracowania myśli przewodniej.

Publikacja może być poświęcona portretom różnych osób, zwierząt, albo ujęciom krajobrazów. Ważne, by zachować spójność, która sprawi, że odbiorcy poczują, że mają do czynienia z dobrze przemyślanym i profesjonalnym produktem. Twoje fotografie bardzo się od siebie różnią? To żaden problem.

Wystarczy, że poddasz je lekkiej obróbce w jednym z popularnych programów graficznych. Nałóż na nie identyczny filtr, by ich kolorystyka była utrzymana w tej samej tonacji i gotowe! Warto również popracować nad ich jakością i gdy istnieje taka potrzeba, poprawić kontrast oraz ostrość. Wszystko po to, by w książce prezentowały się możliwie jak najlepiej. Przeprowadź porządną selekcję, a gdy już zdecydujesz, które zdjęcia wykorzystasz, zastanów się nad kolejnością, w jakiej zostaną zaprezentowane. Stwórz wstępny szkic, nie zapominając o tym, że warstwa tekstowa też jest istotna. Powinna tworzyć harmonijną całość z fotografiami i dobrze się z nimi komponować.

Uwaga! Tekst jest przeznaczony do czytania, to oczywiste, ale dlaczego nie miałbyś zadbać o to, żeby i on doskonale wyglądał? Poeksperymentuj z fontami i postaw na ten imponujący walorami estetycznymi i czytelnym charakterem.


Artysta kontra szczegóły techniczne, czyli publikowanie książki fotograficznej

Przejdźmy do następnego kroku, którym jest wybranie szablonu. Gdy skorzystasz z gotowego rozwiązania, publikowanie książki fotograficznej stanie się znacznie prostsze. Jeżeli jednak masz ochotę stworzyć go na własną rękę, puść wodze fantazji i weź się do pracy. Trochę cierpliwości i zaangażowania, a efekty też będą zachwycające.

Teraz możemy zająć się nieco mniej przyjemnymi szczegółami technicznymi. Spokojnie, dzięki naszym wskazówkom będziesz wiedział, jak sobie z nimi poradzić! Zastanów się, czy Twoja książka ma być dostępna w formie cyfrowej, papierowej, czy w tych dwóch wersjach. Którą z tych opcji wybrać? To indywidualna kwestia, ale łatwiej będzie Ci ją rozstrzygnąć, gdy określisz rodzaj odbiorcy, do którego chcesz trafić.

W dzisiejszym świecie wielu z nas ceni sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne, a treści przegląda głównie na ekranie smartfona, laptopa albo tabletu. Wciąż jednak nie brakuje osób, które uwielbiają kontakt z papierowymi publikacjami. Jakie jest nasze zdanie? Jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, polecamy zlecić druk przynajmniej kilku egzemplarzy. Przekonasz się, że trzymanie w dłoniach swojego dzieła to wyjątkowe uczucie!


Skład, rozmiar, korekta – o tym musisz pamiętać

Wiesz już całkiem sporo na temat tego, jak opublikować książkę fotograficzną. Zostało nam do omówienia jeszcze kilka kwestii. Wybierz jej rozmiar, biorąc pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, czytelnicy muszą czuć się komfortowo, gdy będą spędzać z nią czas.

Po drugie, w przypadku wersji drukowanych, im większa książka, tym lepiej, bo fotografie będą ukazane w ich całej okazałości. Kluczową rolę odgrywa skład. Najlepiej wykonać go, korzystając ze specjalnego programu edytorskiego. Dzięki temu zyskasz pewność, że tekst i zdjęcia zostaną właściwie rozmieszczone na poszczególnych stronach.

Unikniesz pomyłek – nawet takich, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Choć w książce fotograficznej zdjęcia zdecydowanie przeważają nad tekstem, nie zapominaj o konieczności wykonania dokładnej korekty. Pozwoli to na odnalezienie i poprawę literówek, błędów stylistycznych i interpunkcyjnych.

To ważne, bo zauważalnie obniżają one wartość książki w oczach czytelników, a tego przecież nie chcemy. Gdy uznasz, że Twoje dzieło jest skończone i nadaje się do publikacji, określ jego cenę i wybierz kanały dystrybucji.


Nie da się ukryć, że przed Tobą sporo pracy. Masz wątpliwości, czy ze wszystkim sobie poradzisz? Z chęcią Ci pomożemy! Self-publishing nie jest nam obcy i zajmujemy się nim wystarczająco długo by wiedzieć, co z czym się je. Korzystając z naszego wsparcia, możesz liczyć na pełną obsługę, od A do Z. Weźmiemy na siebie wiele kwestii, żebyś nie musiał poświęcać czasu na coś, czego nie lubisz. Dopasujemy się do Ciebie i zadbamy o to, żeby Twoja twórczość przynosiła Ci zadowalające zyski. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️