fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Historia opowiedziana na nowo – jak napisać książkę historyczną?

  z dnia: 9 stycznia 2024

Zastanawiasz się, jak napisać książkę historyczną? To zadanie dla tych, którzy nie boją się stawiać czoła wyzwaniom. Będą Ci potrzebne wnikliwe badania, umiejętności pisarskie i solidny plan. Tylko wtedy stworzysz historię pełną faktów, która będzie pasjonująca dla czytelników. Za chwilę wspólnie prześledzimy najważniejsze etapy pisania książki historycznej – od wyboru tematu, przez fact-checking, aż do właściwego połączenia fikcji i autentycznych wydarzeń. Zaczynajmy!


Jak napisać książkę historyczną? Wybierz odpowiedni temat

Jak napisać książkę historyczną? Zacznij od wybrania odpowiedniego tematu.

Zastanów się nad tym, co Cię fascynuje. Może to być dowolna era jak starożytny Rzym czy średniowieczna Anglia, konkretna postać historyczna, albo ważne zdarzenie. Pamiętaj, że opowieść musi interesować nie tylko Ciebie, ale także potencjalnych czytelników. Szukając inspiracji, pomyśl również o tym, czy jesteś w stanie zaoferować odbiorcom nowy punkt widzenia. Może istnieje jakiś aspekt historii, który został przeoczony lub niewłaściwie zinterpretowany, a Ty mógłbyś to wykorzystać?


Techniki pisania książek historycznych – od fact-checkingu do narracji

Wiesz już, o czym zamierzasz pisać. Kolejny krok to wybór i opanowanie właściwej techniki. Jedną z nich jest fact-checking, niezwykle ważny element w tworzeniu wiarygodnej i autentycznej publikacji historycznej. Sięgnij do zaufanych źródeł, takich jak: książki akademickie, artykuły naukowe, czy nawet pierwotne źródła, jeśli są dostępne. Fact-checking to nie tylko weryfikowanie faktów, ale też umiejętność ich zrozumienia i interpretowania. Tym samym, nie traktuj tego jak zadania, które musi zostać ukończone, zanim zaczniesz pisać. Fact-checking jest procesem, który przeplata się z narracją – odkrywanie i sprawdzanie faktów pomaga kształtować historia, którą opowiadasz. To ona dostarcza ciekawych szczegółów i kontekstu.


Umiejętne wykorzystanie źródeł

Bez solidnych podstaw ani rusz. Skąd czerpać informacje niezbędne do napisania książki historycznej? Wszystko zależy od tematu i dostępności. Nieocenione mogą okazać się:

  • encyklopedie
  • raporty rządowe
  • dokumenty archiwalne
  • listy
  • dzienniki
  • gazety

i nie tylko. Warto przeprowadzić wywiady z ekspertami z danej dziedziny. Niezależnie od tego, z jakich zasobów będziesz czerpać wiedzę, upewnij się, że nie opierasz się tylko na jednym źródle. Różnorodne materiały pomogą ci uzyskać pełniejszy obraz i uniknąć stronniczości. Głębokie zrozumienie i umiejętne wykorzystanie informacji pomoże Ci stworzyć rzetelny i angażujący tekst.


Interesująca fabuła kluczem do sukcesu

Zrobiłeś gruntowny research, więc przyszedł czas na pochylenie się nad fabułą Twojego dzieła. Prawdopodobnie uważasz, że jako autor książki historycznej, powinieneś przede wszystkim skupić się na przekazywaniu danych. Choć to prawda, musisz też stworzyć interesującą opowieść, która przyciągnie czytelników. Dlatego opracowanie interesującej fabuły jest kluczowe. Niezależnie od tego, czy piszesz o ważnym wydarzeniu, biegu historii czy życiu konkretnej postaci, Twój tekst powinien mieć jasno zdefiniowany początek, rozwinięcie i zakończenie. Buduj napięcie oraz sięgaj po konflikty i zwroty akcji, aby naświetlić kontekst historyczny w sposób, który zaciekawi i zaangażuje odbiorców. Nawet jeśli Twoja fabuła jest złożona, powinna być jasna i zrozumiała dla czytelnika. Dbaj o odpowiednią strukturę, spójną narrację i zrównoważone tempo. Dobrze skonstruowana intryga przekształci surowe fakty i daty w fascynującą opowieść.


Kreowanie postaci historycznych

Nie ma książki bez bohaterów, prawda? Kreowanie postaci historycznych wygląda nieco inaczej niż tworzenie tych w pełni fikcyjnych. W tym przypadku mogą ograniczać Cię niektóre zdarzenia i konieczność zachowania spójności z faktami historycznymi. Nie oznacza to jednak, że nie możesz stosować technik typowych dla beletrystyki. Wskaż motywacje Twoich bohaterów, ukaż ich lęki i marzenia oraz uwikłaj w złożone relacje międzyludzkie. Postaci muszą być też wiarygodne i autentyczne w kontekście epoki, w której żyją.


Artefakty i zabytki jako ważne elementy publikacji

Nie ulega wątpliwościom, że detale są ważne, gdy piszesz książkę historyczną. Zabytki architektoniczne, meble, przedmioty codziennego użytku, ubrania, jedzenie, muzyka – wszystko to może przyczynić się do zbudowania prawdziwego, przekonującego świata. Wykorzystanie takich elementów tworzy tło dla twojej opowieści, wprowadza czytelnika do epoki, o której piszesz i pomaga zrozumieć kontekst historyczny. Ponadto, dostarczanie obrazowych szczegółów o zabytkach czyni opowieść bardziej plastyczną i przemawiającą do wyobraźni.


Idealny balans między fikcją a faktami

Balansowanie pomiędzy fikcją a faktami to kolejny kluczowy aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Sekret sukcesu tkwi w odnalezieniu równowagi między tym, co prawdziwe, a tym, co zrodziło się w Twojej wyobraźni. Tekst powinien opierać się na rzetelnych badaniach i prawdziwych wydarzeniach. Jest to jednak również forma literatury, której celem jest angażowanie czytelnika i dostarczanie mu rozrywki. Fakty dostarczają kontekstu i autentyczności, a fikcja dodaje emocji i napięcia. Jako autor musisz wykazać się etycznym podejściem i nie dopuścić do zniekształcania wydarzeń z przeszłości. Umiejętny dobór informacji, ich interpretacja i sposób prezentacji to narzędzia, które kształtują Twoją opowieść. Idąc tym tropem, stworzysz nie tylko rzetelną książkę historyczną, ale i emocjonujący tekst. Gdy już to zrobisz, w Imker z przyjemnością pomożemy Ci w jego wydaniu i dystrybucji. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, jak korzystnym rozwiązaniem jest self-publishing.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️