fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Crowdfunding dla selfpublisherów – pomysł na sfinansowanie swojej twórczości

  z dnia: 20 września 2022

Self-publisher jest zobowiązany do samodzielnego pokrycia wszelkich kosztów związanych z wydaniem swojej twórczości. Oczywiście najprostszym sposobem jest wykorzystanie własnych środków, jednak nie każdy ma taką możliwość. Jakie alternatywy ma wobec tego początkujący autor? Jedną z nich jest crowdfunding, czyli metoda zbiórek społecznościowych, które są w ostatnim czasie niezwykle popularne i chętnie wspierane przez odbiorców. Jak skorzystać z tej opcji i jak zorganizować tego typu akcję z powodzeniem?


Jak działa crowdfunding?

Crowdfunding to model pozyskiwania środków finansowych na realizację dowolnego projektu. Idea oparta jest na społeczności, która może dokonywać wpłat na wybrane przez siebie przedsięwzięcie. W sieci dostępnych jest kilka profesjonalnych platform, które umożliwiają bezpłatne założenie własnego projektu i szybkie rozpoczęcie zbiórki. Większość z nich wspiera twórców, których akcje są najpopularniejsze i pomaga w ich promowaniu na szeroką skalę. W crowdfundingu ogromną rolę odgrywa bowiem promocja, ponieważ w przeciwnym razie projekt danego autora zaginie pośród setek innych akcji, a wówczas środki najpewniej nie zostaną zebrane nawet w małej części. Warto dodać, że crowdfunding nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego self-publishera. Oczywiście każdy z nich może uruchomić własny projekt, jednak na jego finalne powodzenie ma wpływ kilka aspektów. Pierwszym z nich jest posiadane audytorium: o wiele łatwiej będzie zebrać środki autorom, którym udało się już zgromadzić silne grono odbiorców. Druga kwestia odnosi się do samej koncepcji dzieła i całej akcji. Każdy darczyńca powinien bowiem otrzymać realną nagrodę w zamian za swoją wpłatę. Najczęściej są to zniżki na produkty, oficjalne podziękowanie, darmowy egzemplarz publikacji, a nawet osobiste spotkanie z twórcą. Forma nagrody jest oczywiście uzależniona od wysokości wsparcia. Ostatni aspekt dotyczy promocji zbiórki i jej nieustannej aktualizacji. Na sukces mogą bowiem liczyć tylko ci self-publisherzy, którzy potraktują temat naprawdę poważnie i będą realizować go z należytym zaangażowaniem, dodając kolejne wpisy i nieustannie promując swoją akcję.


Jak sfinansować swój produkt przy pomocy crowdfundingu?

Założenie własnego projektu crowdfundingowego nie powinno stanowić dla autora najmniejszego problemu. Wystarczy wybrać którąś z dedykowanych platform, dodać wszelkie szczegóły, ustawić potrzebną kwotę i rozpocząć zbiórkę. Problemy i komplikacje rozpoczynają się najczęściej w momencie, gdy zbiórka działa już jakiś czas, a nie przynosi żadnych konkretnych efektów. Wina najczęściej leży niestety po stronie samego twórcy, który nie zadbał wystarczająco o promocję zbiórki. Dlatego doskonałym rozwiązaniem dla self-publisherów jest połączenie projektu crowdfundingowego z przedsprzedażą swojego dzieła. Jako IMKER wymyśliliśmy efektowne rozwiązanie, jakim jest gotowy licznik crowdfundingowy do wsparcia tego typu akcji. Przy użyciu oprogramowania SalesCRM, autor może wygenerować swego rodzaju pasek postępu, który na bieżąco pokazuje trwający projekt. Od strony samego twórcy całość prezentuje się w taki sposób jak sprzedaż prowadzona bezpośrednio przez nasz sklep internetowy. Zaplecze wyposażone jest w szereg niezbędnych informacji (od wybrania opcji do procesowania transakcji), dzięki czemu odbiorcy mogą łatwiej dotrzeć do twojej akcji i wesprzeć ją!


Przykłady udanych akcji crowdfundingowych

Tak jak już wspomnieliśmy crowdfunding to wśród twórców niezwykle popularna metoda pozyskiwania środków na wydanie własnej twórczości. Obecnie w sieci znaleźć można setki podobnych akcji, a wiele z nich zakończyło się sukcesem! Daleko nie trzeba szukać: na naszym rodzimym rynku autorka Ola Gościniak zebrała środki na swój książkoplaner, który w zamyśle ma być idealnym narzędziem do pracy nad biznesem online. Autorce udało się zebrać środki na dedykowanej zbiórce i obecnie jej dzieło jest w fazie redakcji i składu, a ona sama pracuje nad okładką książki. Innym doskonałym przykładem jest Artur Kurasiński, który na swój edukomiks pt. Róża, a co chcesz wiedziećzebrał aż 92 tysiące złotych, podczas gdy zbiórka zakładała zebranie jedynie 60 tysięcy! Udanych akcji nie brakuje również na rynku zagranicznym. Jednym z nich kampania Brandona Sandersona, która pobiła rekord self-publishingu, rekord przedsprzedaży i rekord crowdfundingu! Autor najpierw zebrał 70, potem 90, aż wreszcie ponad 118 milionów złotych. A raczej niemal 26 milionów dolarów, z czego 15,4 mln zebrano w 24 godziny! Twórca to popularny pisarz książek fantasy i science-fiction w Stanach Zjednoczonych, a jego akcja została doskonale zaplanowana i przeprowadzona. O całej akcji i jej niewiarygodnych efektach przeczytasz na naszym blogu.

Przykłady te dowodzą, że zdecydowanie warto wykorzystać moc zbiórek społecznościowych i rozważyć założenie własnego projektu. A nóż przybliży cię on do spełnienia swojego marzenia i publikowania autorskiej twórczości!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️