fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Z jakich elementów składa się książka?

  z dnia: 25 listopada 2021

Wydawać by się mogło, że każdy wie, z czego składa się książka. Czy aby na pewno? Czy potrafisz wymienić wszystkie jej poszczególne części? Nie jest to wcale takie proste, ponieważ książka tak naprawdę składa się z wielu elementów. Omówimy je w dzisiejszym artykule.


W poniższym artykule „Z jakich elementów składa się książka?” przeczytasz o:

  • Okładka
  • Karty tytułowe
  • Materiały wprowadzające
  • Tekst główny
  • Materiały uzupełniające tekst główny
  • Materiały pomocnicze i informacyjne

Okładka

Okładka jest zewnętrzną częścią oprawy książki, trwale połączoną z jej pozostałymi elementami. Niektórzy uważają, że jest to kluczowy element budowy książki, ponieważ mówi on o niej wszystko: zdradza tytuł oraz nazwisko autora, informacje na temat wydawnictwa, zawiera krótkie streszczenie treści oraz notatkę o autorze.

Okładka jest także przedmiotem opracowania graficznego, a zatem zawiera stosowne zdjęcie lub grafikę, które także wiele mówią o treści książki. Czasem wystarczy zatem kilka spojrzeń na okładkę, aby podjąć decyzję, czy chcemy się w niej zagłębić.

Wydając własną książkę nie warto zatem bagatelizować kwestii okładki. Lepiej poświęcić na jej projekt nieco więcej czasu, zyskując jednocześnie pewność, że zaciekawi potencjalnych czytelników.

Przykład – okładka książki Minimalistyczny Przedsiębiorca w wersji przeznaczonej do druku:


Karty tytułowe / strona redakcyjna

Karty tytułowe, nazywane również czwórką tytułową, to pierwsze cztery strony książki. Powinny zawierać wszelkie istotne informacje o jej wydaniu, czyli przede wszystkim skrócony tytuł dzieła (tzw. przedtytuł) oraz ewentualną nazwę i znak serii.

Dodatkowo na kartach tytułowych należy umieścić imię i nazwisko autora, tytuł główny z podtytułem, imiona i nazwiska głównych współwydawców książki, oznaczenie numeru wydania, sygnet i pełną nazwę wydawcy, rok oraz miejsce wydania.

Jeśli książka posiada kilka tomów, należy dodatkowo podać numer oraz indywidualny tytuł tomu. Karty tytułowe często zawierają także jedną pustą stronę.

Przykład – karta tytułowa / strona redakcyjna z książki Minimalistyczny Przedsiębiorca:


Materiały wprowadzające

Każda książka powinna zawierać wstęp, który pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć przeznaczenie publikacji oraz jej ogólną specyfikę. Poza wstępem autorzy często dołączają również przedmowę, podziękowania, dedykację oraz motto. Jest to bardzo indywidualna kwestia i bardzo często odnosi się bezpośrednio do przeżyć w życiu pisarza oraz powodów napisania książki.

Zdarza się, że nad publikacją pracuje cały sztab ludzi, którzy pomagają autorowi w zebraniu potrzebnych materiałów. Podziękowania są wówczas niezbędne i powinny znaleźć się na oddzielnej stronie. Do materiałów wprowadzających zalicza się również notę wydawniczą oraz życiorys autora.

Wszystkie te elementy bezwzględnie muszą znaleźć się przed tekstem głównym wydania. W innym przypadku czytelnik zagubi się i poczuje chaos, co nie wróży dobrze dalszym losom książki.


Tekst główny

Tekst główny to nic innego, jak właściwa część książki. Najczęściej jest ona wyrażona w postaci tekstu słownego, jednak w zależności od rodzaju bywa także przedstawiana w postaci różnego rodzaju map, wykresów, nut czy obrazów.

Tekst główny książki powinien być podzielony, aby ułatwić czytelnikowi przyswajanie treści i kojarzenie poszczególnych wątków. Podział ten najczęściej przyjmuje formę rozdziałów, podrozdziałów i ewentualnych paragrafów, które oznaczone są kolejnymi numerami lub odrębnymi tytułami.


Materiały uzupełniające tekst główny

Niektóre książki (w szczególności zaliczane do literatury naukowej oraz biografie i reportaże) muszą być wyposażone także w przypisy, ilustracje, tabele, zdjęcia, grafiki, aneksy, źródła oraz bibliografie załącznikowe.

Wszystkie te elementy nazywamy materiałami uzupełniającymi. Mają one za zadanie pomóc czytelnikowi lepiej zrozumieć główny tekst książki. Występują często także w roli informacji rozszerzających pewne zagadnienia i są dla czytelnika swego rodzaju drogowskazem, jeśli chciałby on np. głębiej zbadać daną tematykę.


Materiały pomocnicze i informacyjne

Za każdym razem, gdy sięgamy po kolejną książkę, jesteśmy niezwykle ciekawi jej zakończenia. Co jednak znajduje się na końcu książki poza ostatnimi zdaniami głównej treści? Wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale ostatnie strony książki bardzo często zapełnione są przez materiały pomocnicze i informacyjne. Są to m.in. indeksy (skorowidze), wykazy skrótów, ilustracji, streszczenia oraz errata.

Jedynym materiałem pomocniczym, którego nie umieszcza się na końcu wydania, jest spis treści. Znajduje się on bowiem na początku publikacji, zazwyczaj po kartach tytułowych. Ta część budowy książki jest szczególnie istotna w przypadku literatury naukowej, która wymaga niezwykle precyzyjnego wytłumaczenia i udowodnienia stawianych hipotez.

Przykład – źródła cytatów z książki Minimalistyczny Przedsiębiorca:


Podsumowanie

Wiesz już, z jakich elementów składa się książka. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, nie jest to kwestia zbyt oczywista. Pamiętaj, że skład i konstrukcja książki zależy też często od jej rodzaju i specyfiki. Inaczej zbudowany jest bowiem podręcznik naukowy, inaczej powieść fabularna, a jeszcze inaczej nowoczesny poradnik czy autobiografia.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.