fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Wynagrodzenie autora książki – co trzeba wiedzieć?

  z dnia: 25 lipca 2023

Bardzo częstym tematem w środowisku autorów i twórców jest oczywiście kwestia finansowa. W końcu książki wydajemy nie tylko ze względu na ambicje czy chęć podzielenia się autorską twórczością, ale również w celu zarobkowym. Jak zatem prezentuje się wynagrodzenie autora książki? Właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.


Od czego zależy wynagrodzenie autora książki?

Wynagrodzenie dla autora książki uzależnione jest przede wszystkim od modelu wydawniczego, który twórca wybierze. Jeśli bowiem zdecyduje się na współpracę z profesjonalnym wydawnictwem, musi liczyć się z koniecznością podziału zysków ze sprzedaży.

W zależności od ustalonej ceny za jeden egzemplarz, autor otrzymuje wówczas od kilku do kilkunastu złotych za sprzedaną książkę (maksymalnie 15% ceny). To zdecydowanie najczęstszy model rozliczeń, który oczywiście może różnić się w zależności od wynegocjowanych warunków kontraktu.

Wydawnictwo ponosi bowiem wszystkie koszty związane z wydaniem dzieła, dlatego większość zysków zatrzymuje dla siebie. Co więcej, obecnie za hit uznaje się wydania, które sprzedały się w nakładzie 15-20 tys. egzemplarzy. Nie jest to zatem zawrotna liczba.

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, w której autor zdecydował się na wydanie swojego dzieła w modelu self-publishingowym. Wówczas 100% zysków ze sprzedaży książek ląduje na jego koncie, jednak od całej zarobionej kwoty należy odjąć poniesione wcześniej koszty wydawnicze, które niestety potrafią pokrywać całość zysków z pierwszego nakładu.

Z tego powodu tak wielu twórców decyduje się na uruchomienie akcji przedsprzedażowej lub skorzystanie z możliwości platform do crowdfundingu. Model ten pozwala jednak twórcy swobodnie kontrolować wysokość cen, co również ma znaczenie w przypadku jego późniejszych zysków.

CIEKAWOSTKA: Według rankingu dziennika „Wprost” przygotowanego na podstawie panelu BookScan autorstwa Nielsen Book Research (dane dotyczą 46 tygodni roku od 1 stycznia do 18 listopada 2019) najlepiej zarabiającymi pisarzami w Polsce byli: Remigiusz Mróz, Blanka Lipińska, Olga Tokarczuk, Marta Galewska-Kustra oraz Anita Głowińska.


Popularność autora a wynagrodzenie

Nie bez znaczenia jest również popularność twórcy. Ma ona duży wpływ na wynagrodzenie dla autora wydanej książki. Im pisarz jest bardziej znany, tym większego zarobku może oczekiwać. Nie chodzi tu tylko o cenę pojedynczego egzemplarza, ale również o ilość sprzedanych sztuk.

Znani i cenieni autorzy często biją rekordy sprzedażowe (np. Olga Tokarczuk czy Remigiusz Mróz), a ich dzieła zyskują miano bestsellerów. Mniej znani twórcy naturalnie nie mogą liczyć na takie wyniki, dlatego ich wynagrodzenie często nie jest zbyt satysfakcjonujące.

Co ważne, popularni autorzy mogą sprzedawać swoje książki nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wówczas dzieło zostaje przetłumaczone na inne języki i wprowadzone do sprzedaży we właściwych krajach. Jak się z pewnością domyślasz, w podobnych sytuacjach autor otrzymuje swoje wynagrodzenie np. w Euro, co jest niezwykle korzystne i opłacalne.


Dodatkowe dochody

Twórca może również czerpać dodatkowe dochody z pozostałych działalności i aktywności. Wielu autorów decyduje się bowiem np. na wydanie audiobooka, e-booka czy wprowadzenie do sprzedaży różnego rodzaju gadżetów.

Twórcy branżowi (np. piszący poradniki) tworzą również autorskie kursy on-line oraz oferują swoim odbiorcom specjalistyczne konsultacje, co obecnie jest rozwiązaniem niezwykle popularnym i cenionym wśród internautów. Tego typu elementy potrafią przynieść twórcy naprawdę imponujące zarobki, szczególnie w sytuacji, gdy cieszy się on dużą popularnością.

Poza tym autorzy mogą czerpać zyski z płatnych współprac z wieloma markami, o ile oczywiście są popularni i posiadają zasięgi na odpowiednim poziomie.


Ponoszone koszty

Na zarobki autora wpływają również ponoszone przez niego koszty. W tym przypadku również bardzo dużo zależy od modelu wydawniczego. Koszty te są oczywiście o wiele wyższe w sytuacji, gdy twórca zdecydował się na self-publishing.

Dodatkowo autor ponosi koszty podatkowe i księgowe, promocyjne (marketing tradycyjny i internetowy) czy wizerunkowe (np. management).

Ciężko określić poziom tego typu wydatków, ponieważ zależą one od specyfiki kariery i działalności autora, jednak z pewnością stanowią one integralną część budżetu twórcy.


Wynagrodzenie dla autora książki – podsumowanie

Jak widzisz, na wynagrodzenie autora książki wpływa szereg czynników. Najważniejszą decyzją jest w tym przypadku wybór modelu wydawniczego: klasycznego lub niezależnego. W dalszej kolejności na zarobki wpływa także popularność autora, akcje dodatkowe oraz ponoszone koszty.

Jeśli myślisz o samodzielnym wydaniu autorskiego dzieła, sprawdź nasze wydawnictwo self-publishing. Z przyjemnością opowiemy ci więcej o tym rozwiązaniu, dlatego zachęcamy do kontaktu z Imker.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️