fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Symbole i motywy w książkach – jak z nich korzystać, aby urozmaicić historię?

  z dnia: 6 czerwca 2023

Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie fabuły autorskiej książki i dodanie jej nuty tajemniczości. Jednym z nich są popularne motywy i symbole w literaturze – ich umiejętne wykorzystanie z całą pewnością sprawi, że twoje dzieło stanie się jeszcze ciekawsze i bardziej wartościowe. Co warto wiedzieć w tej kwestii?


Motywy i symbole w literaturze – czym są?

Symbolika i motywy w literaturze to niezwykle ważne i często niedoceniane elementy fabuły. Pomagają one twórcom wyrazić głębsze znaczenie danej postaci, wydarzenia czy kontekstu. Na wstępie warto wyjaśnić, co oznaczają oba te pojęcia.

Motyw to powtarzający się element, temat lub wątek, który możemy zauważyć na różnych etapach fabuły. Może być to np. konkretna sytuacja, idea, osoba, obiekt czy zdarzenie, które wielokrotnie pojawia się w treści dzieła. Motywy najczęściej pełnią określoną funkcję w rozwijaniu fabuły lub ogólnym przekazie utworu. To bardzo ważne elementy strukturalne, ponieważ dodają całej publikacji głębszego znaczenia.

Symbol to z kolei konkretny znak, postać, wartość lub obiekt. Co do zasady nie może być on odbierany dosłownie, ponieważ w gruncie rzeczy skrywa pewną wartość, odwołanie do historii, pojęcie czy emocję. Definicję tę najlepiej jest objaśnić na konkretnym przykładzie, np. drzewa. W literaturze symbolizuje ono bowiem życie, wzrost, mądrość czy rodzinę. Z głębszej perspektywy może wiązać się np. z motywem przemijania czy rozwoju.


Rola symboli w literaturze

Symbole i motywy w literaturze odgrywają niezwykle istotną rolę. Z jednej strony poszerzają one horyzont znaczenia treści, a z drugiej pozwalają autorowi na wyrażenie swoich idei, wartości czy emocji. Symbolika i różnego rodzaju motywy są obecne w światowej literaturze od zawsze – jeszcze przed naszą erą filozofowie wykorzystywali je w celu lepszej ekspresji swoich przemyśleń. Warto również dodać, że symbole i motywy w książkach budzą przeróżne emocje, które bardzo często są uzależnione nie tylko od samej fabuły, ale również indywidualnych cech czytelnika. Jeden symbol może bowiem kryć za sobą dziesiątki ukrytych znaczeń i właśnie to jest jego największą mocą.

Symbole wzmacniają również konkretne przekazy, tworzą wieloznaczność interpretacji i wpływają na spójność oraz strukturę tekstu. Powtarzająca się symbolika może być bowiem stosowana jako przemyślane wiązanie różnych elementów fabuły, co przekłada się na harmonijność całego dzieła. Istotna rola symboli w literaturze jest zatem niezaprzeczalna, dlatego zdecydowanie warto poświęcić im nieco więcej uwagi i zgrabnie wpleść je między wiersze własnego dzieła, podobnie zresztą jak popularne literackie motywy.


Jak wykorzystać symbole i motywy w literaturze?

Zastanówmy się teraz, w jaki sposób prawidłowo wykorzystać motywy i symbole w literaturze, aby urozmaicić fabułę autorskiej książki. Przede wszystkim pamiętaj, że zabieg ten wymaga od ciebie konsekwencji oraz umiejętności świadomego planowania. Staraj się od razu zidentyfikować główne tematy i przesłania swojego dzieła, aby następnie przypisać do nich określoną symbolikę czy motywy.

W sieci znajdziesz szereg wykazów tych elementów, dzięki czemu z łatwością wybierzesz te, które najlepiej wpisują się w ramy twojej książki. Możesz również zaczerpnąć inspiracji z klasyki światowej literatury, co z pewnością znajdzie uznanie w oczach krytyków i czytelników. Pamiętaj również, że zastosowane symbole i motywy w książce muszą być stosowane konsekwentnie. Staraj się umieszczać je w różnych kontekstach i łączyć je z pozostałymi elementami fabuły, dzięki czemu poprawisz spójność całej publikacji.

Na koniec mamy dla ciebie niezwykle ważną radę: nigdy nie stosuj symboli czy motywów przypadkowo. Wówczas nie tylko obniżysz wartość merytoryczną swojego dzieła, ale również wprowadzisz odbiorców w błąd i wywołasz w nich niepotrzebną dezorientację czy poczucie niepewności.


Dlaczego warto wykorzystać motywy i symbolikę we własnej książce?

Motywy i symbole w literaturze to doskonały sposób na wartościowe urozmaicenie własnego dzieła. Dzięki nim czytelnik ma możliwość samodzielnego odszyfrowywania różnego rodzaju podtekstów i głębokich sensów. To z kolei sprawia, że czuje się on odkrywcą i z zaciekawieniem pokonuje kolejne rozdziały twojej historii. Nie bez znaczenia jest również rola symboli w literaturze, która niezmiennie od setek lat jest bardzo ważna. Wówczas twoje dzieło staje się po prostu bardziej wartościowe i przemyślane, co również z całą pewnością zostanie docenione przez odbiorców. Warto dodać, że krytycy i recenzenci zawsze bardziej pochlebnie oceniają te książki, które między wierszami mają ukryty sens i są nasycone symboliką.

A jeśli zastanawiasz się, jak wydać książkę i nie zbankrutować, serdecznie zapraszamy cię do pozostałych artykułów na naszym blogu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, gorąco zachęcamy do kontaktu z nami!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️