fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Słynne nagrody literackie w Polsce

  z dnia: 10 listopada 2021

Na okładkach książek często można znaleźć informację, że ich autor lub sama publikacja zostały wyróżnione jedną z literackich nagród. To bardzo ważna informacja dla czytelnika. Wskazuje bowiem na fakt, że dany tytuł został dostrzeżony i nagrodzony przez znawców literatury, a zatem niesie za sobą dużą wartość. Które polskie nagrody literackie warto znać? Poniżej przedstawiamy krótki przegląd najważniejszych z nich.

W poniższym artykule piszemy o następujących nagrodach literackich:

  • Literacka Nagroda Nike
  • Paszporty „Polityki”
  • Nagroda Fundacji im. Kościelskich
  • Nagroda im. Janusza Zajdla
  • Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera
  • Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego

Literacka Nagroda Nike

To jedna z najważniejszych nagród literackich przyznawanych w Polsce. Jej pierwsza edycja odbyła się w roku 1997. Konkurs obejmuje tylko autorów żyjących i nie zamyka się na konkretne gatunki literackie, jednak mogą w nim wziąć udział jedynie publikacje indywidualne – opracowania lub prace zbiorowe są dyskwalifikowane.

Laureat nagrody Nike jest wybierany w trakcie trzech etapów konkursu, trwających od maja do października.

Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji. W dalszej kolejności wyznaczonych jest siedmiu finalistów i z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca.

Oprócz statuetki Nike zwycięzca otrzymuje również nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia byli m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska.


Paszporty „Polityki”

To zdecydowanie najpopularniejsza nagroda literacka i kulturalna w Polsce, która przyznawana jest już od 1993 roku. Ustanowiona została przez tygodnik „Polityka” i zakłada siedem kategorii: literaturę, film, teatr, muzykę poważną, plastykę, estradę i kulturę cyfrową.

Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które według twórców plebiscytu zasługują na wsparcie z uwagi na swój prężny rozwój. Nagroda ma być swego rodzaju przepustką do świata wielkiej, międzynarodowej sztuki.

Nominacje do konkursu wyznaczają znani krytycy, związani ze światem mediów i środowiskiem artystycznym. Finał konkursu odbywa się na uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie, a prowadzą ją redaktor naczelny „Polityki”, Jerzy Baczyński oraz Grażyna Torbicka.

Teodor Parnicki, Marcin Świetlicki, Wojciech Kuczok, Marek Krajewski czy Zygmunt Miłoszewski – to niektórzy z laureatów tego wyróżnienia.


Nagroda Fundacji im. Kościelskich

Z tym konkursem także wiąże się wysoki prestiż. Jest ona przyznawana od ponad pięćdziesięciu lat przez Fundację, która powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Misją Fundacji jest wspieranie polskiej literatury i poezji. Nagrody przyznawane są najczęściej młodym twórcom i debiutantom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Siedziba Fundacji mieści się w Genewie. Zwycięskich autorów wyznacza jury, składające się ze znawców polskiej literatury współczesnej.

Ciekawostką jest, że nagroda finansowana jest z pozostałości po dawnym majątku Kościelskich. Jej wysokość zmienia się co roku i zależy przede wszystkim od liczby laureatów. W ostatnich latach w konkursie wyróżniono m.in. Szczepana Twardocha czy Jacka Dukaja.


Nagroda im. Janusza Zajdla

Nagroda ta związana jest z literaturą fantasy i przyznawana jest od 1984 roku. Najlepsze powieści i opowiadania ze świata fantastyki wyłaniane są w tzw. systemie australijskim – zamiast wyboru jednego kandydata, wybiera się ich kolejność.

Idea konkursu narodziła się na spotkaniu klubów fantastyki w Łodzi. Jej pierwszym laureatem był właśnie Janusz A. Zajdel, którego wyróżniono za powieść Paradyzja. Wręczana jest najczęściej przez Jadwigę Zajdel, wdowę po pisarzu. Od 1992 roku wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.


Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera

Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 1996 roku i jest swego rodzaju hołdem dla pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Wśród członków jury zasiada syn autora, Marek Fiedler.

Nagroda przyznawana jest za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Wręczana jest w Muzeum-Pracowni literackiej Arkadego Fiedlera. Oprócz stosownej statuetki laureat otrzymuje również nagrodę pieniężną finansowaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wśród wyróżnionych pisarzy są m.in. Wojciech Cejrowski, Wojciech Jagielski, Ryszard Kapuściński czy Martyna Wojciechowska.


Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego

To kolejny, bardzo prestiżowy konkurs. Nagroda ufundowana została w roku 1985 z inicjatywy Komitetu Kultury Niezależnej.

Autor może ją otrzymać za konkretną książkę lub całokształt twórczości. Przyznawana jest w dziedzinach: literatury pięknej (ze szczególnym uwzględnieniem prozy), krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej.

Jury bierze pod uwagę przede wszystkim istotne walory poznawcze, niekonwencjonalne sądy i opinie, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.


Podsumowanie

Warto dodać, że literackich nagród w Polsce przyznawanych jest blisko 40! Każda z nich wiąże się ze swego rodzaju prestiżem, jednak dziś wymieniliśmy jedynie te najznamienitsze i najbardziej cenione w środowisku literackim.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.