fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Self-publishing krok po kroku: przegląd książek o… pisaniu książek

  z dnia: 3 listopada 2021

Marzy Ci się napisanie i wydanie ciekawej książki? Siadasz do laptopa, zaczynasz pisanie i… pojawia się problem. Nie wiesz co chcesz przekazać czytelnikowi? Zastanawiasz się nad cechami bohaterów, albo nad tym, w jaki sposób poprowadzić historię? Jeśli tak, głowa do góry!

Przygotowałem dla Ciebie zestawienie pięciu książek, które powinieneś przeczytać jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery pisarskiej. Niektóre z nich bawią, wzruszają i uczą jednocześnie, jeszcze inne opisują jak wygląda życie pisarza, a także zawierają przydatne ćwiczenia.

Poniższe zestawienie z pewnością pomoże Ci wybrać książkę, dzięki której stawianie pierwszych kroków w pisaniu nie będzie aż tak skomplikowane.


Przedstawiam subiektywny TOP 5 książek, które zaczną zmieniać Cię w pisarza:


1) Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika – Stephen King

Stephen King postanowił za jednym zamachem opisać swoje życie i przekazać wskazówki początkującym pisarzom, dzięki którym ich start w karierze będzie prostszy. Czy to połączenie przyniosło korzystny efekt?

Pierwsza część książki zawiera biografię pisarza, w której autor opisuje swoje dzieciństwo, relacje z bliskimi, a także przedstawia początki w karierze pisarskiej. Dowiadujemy się nie tylko o jego sukcesach, ale i porażkach. King relacjonuje swoje życie w sposób zabawny, wzruszający, a momentami nawet przerażający (jak przystało na pisarza literatury grozy). Zaletą tej biografii (oprócz ciekawego życia autora) jest przede wszystkim to, że nie zanudza ona czytelnika. Pisarz pokazuje jak determinacja oraz realizacja własnych marzeń doprowadziły go do tego punktu kariery, w którym obecnie się znajduje.

Druga część książki poświęcona jest odpowiedzeniu na pytanie zawarte w tytule. Jak wcześniej wspomnieliśmy autor nie zanudza czytelnika, dlatego druga część książki jest równie ciekawa, co jego biografia. King podaje tutaj przykłady ze swojego życia, dzięki którym przyszły pisarz może w prosty sposób zrozumieć, co autor chce mu przekazać. Ponadto pisarz zachęca czytelników do spróbowania swoich sił w pisaniu chociażby ze względu na zabawę, jaka może z tego płynąć.

Do podstawowych wartości, jakimi autor kieruje się w tworzeniu swoich dzieł należą umiejętność przyjmowania krytyki, nielekceważenie gramatyki, a także oszczędność słów. W książce znajduje się dużo więcej wskazówek, dzięki którym początkujący pisarze będą wiedzieli od czego zacząć pisanie potencjalnego bestsellera.

Jest to obowiązkowa pozycja nie tylko dla każdego fana Stephena Kinga, ale i osób chcących dowiedzieć się więcej o sztuce pisania. Być może dzięki przeczytaniu powyższej książki powtórzysz sukces amerykańskiego autora bestsellerów?

„Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” to mój absolutny faworyt i must-have jeżeli chodzi o pisanie (nie tylko książek). Wracam do tej książki 1-2 razy w roku i za każdym razem nie tylko dowiaduję się czegoś nowego, ale świetnie się bawię – jakbym czytał całość po raz pierwszy. To rewelacyjny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym! Przekonaj się o tym jak najszybciej!


2) Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania – Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda postanowiła na chwilę oderwać się od tworzenia kryminałów na rzecz przygotowania poradnika, który przedstawia sposoby tworzenia powieści, a także zawiera jej poglądy odnośnie zawodu pisarza.

Autorka w swoim poradniku skupia się na opisie archetypów postaci, sposobach tworzenia fabuły oraz analizowaniu struktury powieści. Zachęca przyszłych pisarzy do przygotowania odpowiedniego planu pracy, który pozwoli im nie tylko stworzyć zarysy postaci, ale i historie, z którymi bohaterowie będą musieli się zmierzyć.

Bonda dokładnie opisuje sposób prowadzenia narracji, doradza, jakich bohaterów warto wprowadzić do swojego dzieła, a także na co zwrócić uwagę podczas tworzenia fabuły. Dowiemy się, jakie cechy charakterystyczne powinna mieć udana postać.

Dużym plusem tego poradnika są ćwiczenia do samodzielnego wykonania zawarte na końcu rozdziałów. Dzięki nim początkujący pisarze popracują nad swoją sztuką pisania, co będzie stanowiło dla nich jeden z lepszych treningów przygotowujący do zawodu.

Poradnik napisany jest bardzo czytelnie. Z pewnością możemy zauważyć swobodę w wypowiedziach autorki. Bonda podkreśla jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia pisania, które samo w sobie jest ciężką pracą. Autorka relacjonuje, w jaki sposób wygląda życie każdego pisarza, a także zachęca do tego, aby się nie poddawać w trudnych chwilach. Swoimi wypowiedziami motywuje do podjęcia działania. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych poradników o pisaniu książek.


3) Nikt nie chce czytać Twojego g*wna – Steven Pressfield

Steven Pressfield to człowiek, który zanim został pisarzem pracował w 21 innych zawodach. Postanowił przygotować poradnik, który pomoże w pisaniu osobom stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Autor w 119 lekcjach daje wskazówki początkującym pisarzom. Pressfield w zabawny sposób przeprowadza czytelnika przez kolejne etapy pisania książki. Uświadamia mu, że kluczem do osiągnięcia sukcesu konieczne jest napisanie takiego utworu, który będzie interesujący. Nie zwyczajnie interesujący… Ma być tak pociągający, aby nikt nie przeszedł koło niego obojętnie.

Autor doradza początkującym pisarzom, w jaki sposób rozpocząć pisanie, jak powinien wyglądać zarys wartościowej książki, ile czasu muszą poświęcić na otrzymanie swojego dzieła, a także czy po napisaniu książki możliwe jest jej opublikowanie. Autor podkreśla, że czasami pisarz musi być jednocześnie marketerem i scenarzystą, aby stworzyć dzieło, które osiągnie sukces.

Z książki dowiadujemy się ponadto, że warto znaleźć problem, którego rozwiązanie znajdzie się w tworzonym przez nas tekście oraz, że cały utwór warto podzielić na części takie jak: początek, środek i koniec. Pressfield w typowy dla siebie sposób pomaga wszystkim osobom, którym marzy się napisanie własnego utworu stać się godnym naśladowania pisarzem.

„Nikt nie chce czytać Twojego g*wna” to książka, która otwiera oczy. Albo się umie pisać albo nie. Albo porywa się czytelnika albo nie. Ale też jeżeli dwa razy wychodzi „nie”, to można je zmienić na coś pozytywnego. To jednak wymaga pracy. Pisania, pisania, pisanie. Nudne? Z poradami w tej książce na pewno nie! 🙂


4) O pisaniu. Na chłodno – Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz przygotował poradnik podobny do stworzonego przez Stephena Kinga, o którym pisałem wcześniej. Autor również podzielił swoją książkę na dwie części – pierwszą zawierającą biografię pisarza i drugą, w której znajdują się wskazówki dotyczące pisania.

Z pierwszej części czytelnicy dowiedzą się jak wyglądała młodość pisarza, dlaczego zdecydował się na rozpoczęcie kariery pisarskiej, a także jak wyglądały jego pierwsze próby literackie. Mróz w swojej biografii udowadnia, że ciężka praca i determinacja w dążeniu do celu mogą z każdej osoby uczynić sławnego pisarza. Ponadto autor zachęca początkujących pisarzy do tworzenia, co jest bardzo motywujące.

Drugą część stanowi aktualna oraz rozbudowana wersja kursu pisania, który autor prowadził na portalu „Lubimy Czytać”. Mróz w 10 radach stara się pomóc osobom, które zaczynają swoją przygodę z pisaniem. Autor dokładnie je opisuje i zaznacza na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia. Pisarz podpowiada, czy przed rozpoczęciem pisania warto wykonać plan danej powieści, a także, w jaki sposób tworzyć dialogi, konstruować bohaterów, czy z jakiego rodzaju narracji skorzystać.

Poradnik jest napisany w lekki sposób. Autor oprócz swojej biografii przedstawiającej jego drogę na szczyt zawarł wskazówki, które pomogą napisać wartościową książkę. Doradza, jakie kwestie warto wziąć pod uwagę, aby czytelnik był zadowolony. Jak wcześniej wspomniałem – Mróz motywuje do pisania, ponieważ zdaje sobie sprawę, że mimo trudności w tej pracy, daje ona mnóstwo satysfakcji.


5) Magia słów – Joanna Wrycza-Bekier

Autorka przygotowała równie ciekawy poradnik, co te znajdujące się powyżej. W swojej książce zawarła kompendium wiedzy, które będzie pomocne dla każdego początkującego pisarza.

Wrycza-Bekier prezentuje zagadnienia, które poparte są ciekawymi przykładami, dzięki czemu poradnik nie zawiera tylko nudnej teorii. Czytelnik dzięki zawartym przykładom może lepiej zrozumieć, co autorka chciała mu przekazać. Z książki można dowiedzieć się, w jaki sposób pisarze bawią się słowami, a także jak istotne jest ich odpowiednie dobranie i późniejsze ułożenie zdań. Dodatkowo poradnik uświadamia jak duże znaczenie mają w tekście przecinki, średniki i kropki. Rozdziały zawierają lekcje mistrzów słowa, które autorka dokładnie omawia.

Z poradnika czytelnicy dowiedzą się również, jak rzeczowniki pobudzają wyobraźnię, a także, czym są czasowniki dynamiczne. Autorka pokaże, w jaki sposób tworzyć zarówno długie, jak i krótkie zdania, których brzmienie będzie pozytywne w odbiorze. Ponadto przedstawi tajniki storytellingu, czyli takiego sposobu opowiadania historii, aby pozostali chcieli ich słuchać. Autorka za cel stawia sobie jeszcze jedno – wykształcenie w Tobie indywidualnego stylu pisania, który odróżni Cię od pozostałych pisarzy.


Na zakończenie

Dzięki przeczytaniu powyższych poradników z pewnością podszkolisz swój warsztat pisarski. Wszystkie dostępne są w sprzedaży internetowej.

Są to zdecydowanie obowiązkowe lektury nie tylko dla początkujących pisarzy, ale i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w zawodzie.

Przeczytanie ich wszystkich pomoże Ci spojrzeć na sztukę pisania oczami pięciu różnych pisarzy, którzy chcą Ci pomóc stać się jednym z nich.

Myślę, że warto, prawda?

Krzysztof Bartnik
Krzysztof Bartnik

Krzysztof Bartnik - znana postać polskiego e-commerce’u. W branży obecny od 2005 r. jako współtwórca i inicjator wielu przedsięwzięć internetowych, początkowo związany m.in. ze sklepem Vivid.pl, porównywarką Radar.pl i platformą otwarte24.pl. Stworzył kilkanaście sklepów internetowych, w tym najnowszy lektury.biz. Od 2008 r. edukuje na temat sprzedaży internetowej w ramach bloga eKomercyjnie.pl, od 2009 r. organizuje ogólnopolską akcję Dzień Darmowej Dostawy. W 2015 r. uruchomił IMKER - firmę wspierającą twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek, przykładając rękę do rozniecenia w Polsce rewolucji self-publishingu. Sprzedaż produktów w internecie to nie tylko jego praca, ale i największa pasja. Mówią o nim, że posiada szósty, ecommercowy, zmysł - potrafi przewidzieć ewentualne błędy w systemach e-sklepów, w mig namierzyć i naprawić powody awarii w oprogramowaniu czy postawić w sytuacji kryzysowej alternatywny sklep. Jest specjalistą od gaszenia pożarów nie tylko w internecie, ale również jako naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawnicy. W wolnym czasie angażuje się lokalnie, m.in. jako skarbnik i zawodnik w Klubie Sportowym ALWA Brody Małe, i czyta książki, nie tylko te wydane przez self-publisherów.