fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jakie produkty YouTuber może sprzedawać za pośrednictwem swojej strony internetowej?

  z dnia: 14 marca 2023

YouTuberzy generują zyski nie tylko z reklam i płatnych współprac, ale również ze sprzedaży własnych produktów. W tym celu tworzone są najczęściej sklepy internetowe, które mogą być następnie promowane właśnie w publikowanych przez twórcę filmach i mediach społecznościowych.

Jakie konkretnie produkty YouTuberzy mogą sprzedawać w tym modelu? Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.


Czym jest sklep internetowy YouTubera?

Sklep internetowy YouTubera nie różni się niczym od pozostałych sklepów, poza asortymentem, który najczęściej jest silnie powiązany z działalnością danego twórcy. To miejsce, które jest swego rodzaju przedłużeniem tego, co znajdziemy na kanale YouTubera.

Niektórzy twórcy zakładają swój sklep tylko po to, aby za jego pomocą sprzedawać tylko jeden konkretny produkt, podczas gdy inni tworzą swoje marki i wprowadzają do sprzedaży np. kolekcje ubrań czy kosmetyków.

Warto dodać, że obecnie zdecydowana większość popularnych YouTuberów może pochwalić się własnym sklepem internetowym, a kolejni konsekwentnie je wdrażają.


Jakie produkty YouTuberzy mogą sprzedawać we własnym sklepie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: YouTuber może we własnym sklepie sprzedawać wszystko, co jest legalne. Zupełnie inną kwestią jest to, co najbardziej opłaca się sprzedawać i jakie produkty wpisują się w specyfikę działalności danego twórcy.

Poniżej prezentujemy zebrane przez nas grupy towarów, które zdecydowanie najczęściej znajdziemy w sklepach internetowych YouTuberów, a zatem wywnioskować można, że to właśnie tego typu produkty cieszą się wśród odbiorców największym zainteresowaniem.

  • Odzież i dodatki – jednymi z pierwszych produktów, które YouTuber wprowadza do sprzedaży we własnym sklepie internetowym, są koszulki i różnego rodzaju dodatki. Wielu vlogerów rozpoczyna produkcję również pozostałych elementów garderoby, choć dotyczy to oczywiście przede wszystkim tych twórców, którzy poruszają się w stylistyce fashion i lifestyle.
  • Kosmetyki i akcesoria do makijażu – niezwykle wielu twórców postanawia również stworzyć własną markę kosmetyków. Co ciekawe, bardzo często tego typu produkty możemy kupić nie tylko w sklepie internetowym danego YouTubera, ale również w sieciowych drogeriach. W zależności od tematyki poruszanej przez twórcę, w sklepie możemy znaleźć zarówno kosmetyki i akcesoria do makijażu, jak i produkty pielęgnacyjne czy autorskie perfumy.
  • Gadżety – kolejną grupą produktów są wszelkiego rodzaju gadżety, czyli m.in. kubki z logotypem twórcy, długopisy, case’y na smartfona, termosy, bidony czy gadżety będące autorskim projektem danego YouTubera.
  • Dekoracje i elementy wyposażenia wnętrz – wielu YouTuberów decyduje się także na zaprojektowanie autorskich elementów dekoracyjnych. W sklepach twórców możemy znaleźć np. plakaty nawiązujące do działalności vlogera, różnego rodzaju figurki, świece i inne dodatki.
  • Szkolenia i kursy online – wielu YouTuberów tworzy nie tylko content wideo, ale również autorskie szkolenia i kursy online, które następnie umieszcza w swoim sklepie internetowym i generuje dodatkowe zyski z dzielenia się swoją wiedzą.
  • Książki i e-booki – równie popularną grupą produktów są książki (zazwyczaj poradnikowe) oraz e-booki autorstwa YouTuberów. Poruszają one oczywiście tematykę bliską danemu twórcy, dlatego zebrani na kanale fani chętnie w nie inwestują.

To, jakie produkty YouTuber wprowadzi do sprzedaży we własnym sklepie internetowym, zależy przede wszystkim od tego, w jakiej tematyce się porusza oraz co może zainteresować jego odbiorców. Warto tę kwestię dogłębnie przemyśleć i przeanalizować, ponieważ niejednokrotnie możemy zauważyć sytuację, gdy twórca rozpoczął sprzedaż towarów, które nie do końca przypadły do gustu jego fanom.


Czy warto założyć własny sklep, będąc YouTuberem?

Własny sklep internetowy to dla YouTubera doskonałe źródło dodatkowego zarobku, o ile udało mu się zbudować silną i zaangażowaną społeczność na kanale. Wówczas twórca nie potrzebuje tak naprawdę wdrażania rozbudowanych kampanii marketingowych, ponieważ swoje produkty może skutecznie promować w publikowanych filmach.

Najczęściej YouTuberzy robią to za pomocą specjalnych kart umieszczonych w wideo, które po kliknięciu przekierowują widza bezpośrednio do sklepu.

Popularnym rozwiązaniem jest również dodawanie odpowiednich linków w opisach filmów. Poza tym własny sklep to dla vlogera również możliwość lepszej optymalizacji algorytmów platformy dzięki bardziej zaawansowanym działaniom SEO, co przekłada się na znaczny wzrost świeżego ruchu na kanale.

Warto pamiętać, że stworzenie własnego sklepu internetowego jest inwestycją, która powinna zostać skrupulatnie zaplanowana i zrealizowana przez doświadczonego specjalistę. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym, bądź innym zakresie związanym z e-commerce, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️