fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak zamienić pomysł na książkę kucharską w rzeczywistość?

  z dnia: 17 października 2023

Gotowanie to Twoja pasja i uwielbiasz spędzać długie godziny na kulinarnych eksperymentach? Serwowane przez Ciebie dania zbierają szczere pochwały rodziny i przyjaciół? W takim razie warto zrobić coś, żeby o Twoim talencie usłyszało znacznie więcej osób! Znakomitym pomysłem jest napisanie i wydanie książki kucharskiej. Od czego zacząć?


Pomysł to podstawa, czyli jak wydać książkę kucharską?

Jeśli chodzi o to, jak wydać książkę kucharską, śmiało można stwierdzić, że najważniejszy jest pomysł. Zanim zaczniesz działać, musisz mieć wizję swojego dzieła i wiedzieć, na czym się skoncentrować. Nie publikuj od razu wszystkich autorskich przepisów albo tych, którymi najbardziej chcesz podzielić się z innymi. Całość wyda się wtedy chaotyczna i może zniechęcić potencjalnych czytelników. Znacznie lepiej będzie zdecydować się na jeden temat przewodni i dopasować do niego przepisy. Opcji jest naprawdę wiele. Możesz na przykład przygotować książkę poświęconą kuchni greckiej, hiszpańskiej, włoskiej albo azjatyckiej, w której podpowiesz, jak przyrządzać charakterystyczne dania i desery. Dużym zainteresowaniem cieszą się też poradniki dotyczące zdrowego odżywiania. Rozważ więc spisanie inspiracji na posiłki bezglutenowe, o niskim indeksie glikemicznym, lub obniżonej kaloryczności. To tylko przykładowe inspiracje – najlepiej będzie, gdy zastanowisz się nad tym, na czym znasz się najlepiej i podążysz tym tropem. Zrób też gruntowną analizę rynku i konkurencji, by wyeliminować nietrafione pomysły, które nie mają szans na sukces.


Przygotuj szkic książki i zarys spisu treści

Gdy będziesz już wiedzieć, o czym pisać, postaraj się zebrać wszystkie informacje w jedną całość i właściwie je usystematyzować. Stwórz plan, by upewnić się, że niczego nie pominiesz i że poszczególne przepisy zaprezentujesz czytelnikom w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu wzbudzisz ich zainteresowanie już na początku i sprawisz, że nie stracą go aż do końca lektury. Wszystko będzie uporządkowane i unikniesz niepotrzebnego chaosu. Dysponując takimi materiałami, będziesz mógł przejść do kolejnego kroku, a dalsza praca nad dziełem będzie dużo łatwiejsza.


Dopracuj przepisy, które znajdą się w Twojej książce kucharskiej

Jako doświadczony kucharz z pewnością robisz wiele rzeczy na wyczucie i puszczasz wodze fantazji, korzystając jedynie z ogólnych wskazówek. Usiądź więc wygodnie i zajmij się spisaniem wszystkich przepisów, które chcesz opublikować. Czytelnicy muszą odtworzyć je bez większych problemów, więc zadbaj o szczegółowość i nie pomijaj kwestii, które mogłyby wydawać się oczywiste. Zwróć uwagę zarówno na merytoryczny, jak i wizualny aspekt tekstu. Korzystaj z wypunktowań, pogrubiaj ważne informacje i unikaj zbyt długich zdań. W rezultacie książka będzie przejrzysta, przyjemna dla oczu i zrozumiała. Uwaga! Jeśli chcesz zamieścić w niej przepis, z którego już dawno nie korzystałeś, najpierw go przetestuj. Unikniesz w ten sposób zbędnych problemów.


Zdjęcia, które rozbudzą apetyt i zadziałają na wyobraźnię

Nic tak nie rozbudza wyobraźni i apetytu jak apetyczne zdjęcia potraw. Sfotografuj przyrządzone dania, dbając o to, by zdjęcia były kolorowe, wyraziste i ukazywały posiłki od najlepszej strony. Możesz ustawić talerz na białym tle albo wręcz przeciwnie, na blacie stołu, w towarzystwie gustownych dekoracji w postaci serwetek i pięknej zastawy. Przeplataj je z tekstem, a jeżeli zamarzy Ci się naprawdę bogata warstwa graficzna, sięgnij także po ilustracje. Stwórz z tych wszystkich fragmentów jedną, spójną całość. W kompozycji zachowaj równowagę między tekstem i fotografiami. Zaprojektuj też interesującą okładkę i chwytliwy, krótki opis książki, który zostanie umieszczony na jej tylnej części. Książka musi być też poprawnie sformatowana i złożona, dlatego do tego zadania warto solidnie się przyłożyć.


Ostatnie szlify i gotowe! Możesz wydać swoją książkę kucharską!

Zbliżamy się do końca. Została Ci jeszcze korekta, która pozwoli na odnalezienie ewentualnych błędów i ich poprawę. Nie śpiesz się i poświęć na to tyle czasu, ile potrzebujesz, by mieć pewność, że wszystko zostało zrobione dokładnie. Teraz pora na podjęcie ważnej decyzji. Odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz szukać wydawcy, czy postawić na self-publishing. Oczywiście oba te rozwiązania mają swoje zalety, jednak szczerze polecamy Ci wziąć sprawy we własne ręce i zrezygnować z usług wydawnictw. W Imker zapewniamy kompleksową obsługę, w ramach której pomożemy Ci opublikować książkę zarówno w standardowej, papierowej wersji, jak i w wielu cyfrowych formach. Będziesz mógł zarabiać na swojej twórczości na różne sposoby, bez żadnych zmartwień. Cechuje nas elastyczne i indywidualne podejście do każdego zlecenia. Dołącz do grona zadowolonych klientów, którzy już nam zaufali i rozwijaj swoją działalność!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez Imker Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️