fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak zacząć pisać książkę?

  z dnia: 23 lipca 2021

Sam pomysł napisania własnej książki jest dopiero początkiem drogi, którą musisz przebyć, aby sfinalizować swoje dzieło.

W twojej głowie pojawia się najpewniej wiele pytań: od czego zacząć? Jakich zasad przestrzegać? Jak zaplanować pisanie książki?

Na te i inne kwestie odpowiadamy w poniższym artykule. Mamy nadzieję, że nasze rady i sugestie pomogą ci w napisaniu własnej, wymarzonej książki!


Spis treści:

  1. Czy napisanie własnej książki jest trudne?
  2. Od czego zacząć pisanie książki?
  3. Jak zaplanować pisanie książki?
  4. Czy moja książka musi być długa?
  5. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Czy napisanie własnej książki jest trudne?

Każdy ambitny plan, z którym startujemy, wiąże się z trudnościami i chwilami zwątpienia napotkanymi po drodze. Podobnie jest w przypadku pisania własnej książki. Jednak to, jak duże będą to trudności i na ile będziesz w stanie sobie z nimi poradzić, jest kwestią bardzo indywidualną.

Wiele zależy od tematyki publikacji, planowanej objętości i samozaparcia. Warto pamiętać, że proces twórczy wymaga dużego skupienia i spokoju ducha, a zatem jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, stwórz odpowiednie warunki do pracy. Być może okaże się, że pisanie przychodzi ci z niesamowitą łatwością i twoje dzieło powstanie bez najmniejszych problemów.

Jeśli jednak natrafisz na jakieś trudności, pamiętaj – skoro w twojej głowie zrodził się plan napisania własnej książki, to z pewnością jesteś w stanie go zrealizować.


Od czego zacząć pisanie książki?

Jak wiadomo, najtrudniejszy jest pierwszy krok. Pisanie książki najlepiej rozpocząć od solidnego przygotowania i zaplanowania etapów pracy. Jeśli twoje dzieło będzie opierało się na tekstach źródłowych, to zawczasu przygotuj wszystkie potrzebne materiały.

Jeśli natomiast planujesz napisać powieść, ale fabuła umieszczona zostanie w odległych czasach, to również zadbaj o odpowiednie zaplecze wiedzy. Pomoże ci to w tworzeniu adekwatnych opisów, odwoływania się do ważnych wydarzeń i postaci.

Zastanów się także, do kogo kierujesz swoje dzieło. Dokładnie przeanalizuj grupę docelową, a dzięki temu dowiesz się, jakiego języka i stylu używać. Pamiętaj również o stworzeniu wstępnego zarysu książki: podziale na rozdziały, rozpisaniu najbardziej kluczowych momentów i zakończenia.

Skrupulatnie zapisuj wszystkie pomysły, a będziesz mieć pewność, że żaden z nich nie ucieknie ci w późniejszych etapach pracy.


Jak zaplanować pisanie książki?

Napisanie własnej książki bez uprzednio przygotowanego planu będzie naprawdę trudne. Tworząc harmonogram pracy pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Nie od razu Kraków zbudowano, dlatego daj sobie czas i lepiej pisz mniej, ale częściej i ze świeżym umysłem.

Plan pracy powinien zawierać nie tylko etapy samego pisania, ale również gromadzenia materiałów i robienia researchu. W tym celu najlepiej założyć oddzielny kalendarz, gdzie w każdym z tygodni zawrzesz cele do zrealizowania. Jeśli pierwszy rozdział planujesz napisać w miesiąc, to uwzględnij także czas potrzebny na analizę tekstów źródłowych i sporządzanie notatek. To niezwykle ważne, aby na bieżąco weryfikować spójność wydarzeń, szczególnie jeśli fabuła twojej książki jest złożona i wielowątkowa.

W trakcie samego pisania bardzo istotna jest także wyrozumiałość i empatia dla samego siebie. W przeciwnym razie możesz się niepotrzebnie zniechęcić i stracić zapał.


Czy moja książka musi być długa?

Wielu początkujących pisarzy zadaje sobie to pytanie: czy moja książka musi być długa? Objętość publikacji uzależniona jest od rodzaju książki. Powieści i reportaże są zazwyczaj krótszymi dziełami, niż np. pogłębione analizy historyczne czy rozprawy filozoficzne.

Warto pamiętać, że na końcową ocenę książki nie wpływa jej długość, a treść. Skup się zatem na tym, aby podjęty temat był maksymalnie wyczerpany bez zbędnego lania wody i przekombinowanych opisów. Jeśli w przyszłości postanowisz bardziej rozwinąć swoją historię, zawsze możesz napisać jej kontynuację.

Aby nie zamykać sobie furtki na kolejne tomy, warto pozostawić otwarte zakończenie historii.


O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Na koniec przyda ci się jeszcze kilka wartościowych rad.

Po pierwsze: jeśli piszesz książkę na komputerze, zawsze rób kopię zapasową pliku! Warto także zgrywać napisany tekst np. na dysk w chmurze.

Po drugie: notuj skrzętnie wszystkie pomysły i szczegóły. Pozwoli ci to uniknąć niezręcznych pomyłek i niejasności w tekście.

Po trzecie: nie śpiesz się! Daj sobie czas, regeneruj umysł i ciesz się z realizacji drobnych celów!

Po czwarte: korzystaj z doświadczenia osób, które mają już za sobą pierwsze publikacje. Autorzy bardzo często prowadzą blogi, które są prawdziwą skarbnicą wiedzy dla początkujących pisarzy. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać!


Podsumowanie

Skoro wiesz już od czego zacząć pisanie własnej książki, to nie pozostaje ci nic innego, jak tylko wziąć się do pracy.

Autorska książka to nie lada osiągnięcie, dlatego warto iść za marzeniami i nie rezygnować z tak pięknego celu!

Skontaktuj się z nami!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️