fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak napisać książkę dla dzieci?

  z dnia: 8 sierpnia 2022

Napisanie każdej książki jest nie lada wyzwaniem. Dotyczy to również literatury dziecięcej, która oczywiście różni się od klasycznej powieści czy poradnika pod wieloma względami.

O czym warto pamiętać, pracując nad tego rodzaju wydawnictwem? Właśnie tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Wybór grupy docelowej

Podobnie jak w przypadku książek dla dorosłych, dzieła skierowane do dzieci również powinny być dostosowane pod kątem grupy docelowej.

Pierwszym wyróżnikiem jest oczywiście konkretny wiek najmłodszych. Dzieciom do lat 3 warto bowiem zaproponować prostą książeczkę, w której wnętrzu przeważają ciekawe ilustracje, rymowanki i infografiki. Starsze dzieci zainteresuje już podstawowa fabuła lub ciekawe opowiadanie.

Kolejne kryterium to oczywiście płeć: chłopcy raczej nie będą zaciekawieni historiami o księżniczkach i wróżkach, a dziewczynki z kolei wolą taką tematykę od tej poświęconej samochodom czy kosmicznym przygodom. Oczywiście istnieją uniwersalne tematy jak np. zwierzątka czy czary.

A może planujesz wydać książkę dla jeszcze starszych dzieci? W tym przypadku warto zasugerować się standardami literatury dla dorosłych, ponieważ tu najlepiej sprawdzą się powieści science fiction i książki przygodowe, które wymagają już nieco bardziej dojrzałego języka i rozbudowanej fabuły.


Treść i fabuła

Jak stworzyć fabułę książki dla dzieci, która skradnie ich serca już od pierwszej strony?

Przede wszystkim należy wykreować charakterystycznego bohatera, który będzie wyróżniał się nie tylko pod kątem fizycznym, ale również za sprawą szczególnych mocy czy innych atrybucji. Niezwykle istotne są także postacie drugoplanowe, które z jednej strony będą stanowić tło dla głównych wydarzeń, a z drugiej w sposób logiczny je uzupełniać. Dla przykładu: Kubuś Puchatek był głównym bohaterem swojej historii, ale posiadał grono uroczych przyjaciół, bez których jego przygody nie byłyby tak ciekawe, emocjonujące i piękne!

Treść książki powinna być napisana przystępnym i interesującym dla dzieci językiem. Warto wplatać w nią różnego rodzaju rymowanki, zabawne skojarzenia czy abstrakcyjne porównania. Najlepiej pisać krótkimi, prostymi zdaniami, które najmłodsi najlepiej przyswoją i zrozumieją.

Oczywisty jest fakt, że należy całkowicie pozbyć się słownictwa o negatywnym i stresującym zabarwieniu!


Projekt ilustracji

Kolejna kwestia dotyczy ilustracji, które są niezbędne w przypadku zdecydowanej większości książek dla dzieci. To właśnie one przyciągają najmłodszych do sięgania po dane dzieło – kolorowe, kreatywne i radosne.

W jaki sposób najlepiej przygotować materiały graficzne do tego typu wydania? Do kogo się zgłosić? Co prawda wielu autorów potrafi samodzielnie narysować i zaprojektować ilustracje, jednak oczywiście nie wszyscy. Jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, poszukaj wsparcia wśród profesjonalnych grafików lub amatorów rysunku.

Co ważne, tego typu współpraca nie musi wcale wiązać się z koniecznością uwzględniania dodatkowych wydatków w procesie wydawniczym. Spróbuj zaoferować podwykonawcy relacje partnerskie, które będą bazowały na sprawiedliwym podziale zysków ze sprzedaży twojego dzieła!


Pojedyncze wydanie, zbiór bajek, a może seria opowiadań?

O ile książki dla dorosłych klasyfikowane są pod kątem gatunków literackich, o tyle w przypadku literatury dla dzieci sprawa jest nieco prostsza. W końcu kilkulatek nie sięgnie po kryminał, autobiografię czy poradnik.

Do wyboru mamy zatem: pojedynczą książeczkę, serię opowiadań, bajkę lub zbiór oraz książkę o zabarwieniu edukacyjnym. Na co w takim razie najlepiej postawić? Zdecydowanie warto nie zamykać sobie drogi do napisania i wydania kolejnych dzieł w serii. Tego typu pozycje najłatwiej się sprzedają, ponieważ pojawienie się na rynku nowego tytułu automatycznie wspiera sprzedaż poprzednich.

Warto również pamiętać, że dzieciom zazwyczaj czytają ich rodzice czy opiekunowie i to oni dokonują finalnego wyboru rodzaju książki. Zazwyczaj nie sięgają oni po pojedyncze pozycje, a wybierają serie z ulubionymi bohaterami, z którymi maluch może się później utożsamić i chętniej chłonąć literaturę. Podobnie jest w przypadku zbiorów opowiadań lub bajek – takich, które można czytać wybiórczo.


Na zakończenie

Podsumowując: zanim zaczniesz pracę nad książką dla dzieci, postaraj się zarysować fabułę w taki sposób, aby móc później kontynuować serię poświęconą tym samym bohaterom.

Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy literatura dziecięca musi nieść za sobą określoną wartość edukacyjną. Oczywiście, że nie! Książki dziecięce mają w zamyśle stanowić dla najmłodszych przede wszystkim formę rozrywki i rozwinąć w nich pasję do czytania. Powinny one jednak przekazywać pozytywne ideały i wartości, które dobrze wpłyną na kształtowanie się dziecięcego charakteru i naukę odróżniania dobra od zła.

Reasumując: książki dziecięce zawsze powinny zawierać morał!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️