fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Jak napisać autobiografię? Mini przewodnik od IMKER

  z dnia: 17 sierpnia 2022

Wielu autorów decyduje się na spisanie swojego życia w formie autobiografii.

Przyjęło się, że ta forma publikacji jest szczególnie popularna wśród artystów, polityków, sportowców i innych znanych postaci. Nie oznacza to jednak, że początkujący autor nie może sięgnąć po ten gatunek literacki!

Jak zatem napisać własną autobiografię?


Czym jest autobiografia?

Autobiografia to rodzaj publikacji literackiej, w którym autor opisuje swoje dotychczasowe doświadczenia i życiową historię.

W polskim literaturoznawstwie tę formę nazywa się również dokumentem osobistym, a Encyklopedia PWN mówi wprost: „autobiografia to selektywny zapis, analiza doznań i przemyśleń autora. Służy uchwyceniu całościowego sensu własnej drogi życiowej, zgodnie z jakąś koncepcją ideową i konwencją literacką, co odróżnia autobiografię od pamiętnika i dziennika„.

W skrócie: autobiografia jest osobistym spisem wyjątkowych wydarzeń w życiu autora, które pisane są w 1-szej osobie liczby pojedynczej.


Jak napisać autobiografię?

Jak napisać książkę o swoim życiu? Każda autobiografia powinna zostać napisana w oparciu o standardowe ramy, które są tożsame z ramami eseju. Są to: wstęp i pochodzenie autora, rozważania na temat kultury, temat przewodni oraz istotny wniosek korespondujący z głównym motywem dzieła.


Wstęp i pochodzenie autora

Tak jak każda biografia sławnej osoby, tak Twoja autobiografia powinna rozpoczynać się od wstępu i nawiązania do korzeni. Warto zatem uwzględnić miejsce i czas swojego urodzenia, okoliczności dorastania, wyjątkowe wydarzenia z dzieciństwa czy przełomowe doświadczenia, które w pewien sposób opiszą twoje korzenie.

Jeden z pierwszych rozdziałów możesz poświęcić na szczegółowy opis miejsca, z którego pochodzisz. Może wiąże się z nim jakaś ciekawa historia? Może jest owiane mroczną tajemnicą? Taki wstęp będzie dla czytelnika doskonałą zachętą do dalszej lektury!


Rozważania na temat kultury

Kolejny element autobiografii to rozważania na temat kultury. Jest to oczywiście określenie niezwykle szerokie, jednak odnosi się przede wszystkim do twoich wartości, przekonań oraz zwyczajów, wśród których przyszło ci dorastać. Kultura obejmuje m.in. święta, które obchodzisz, twoje zainteresowania, życiowe idee, codzienne preferencje i ogólny światopogląd.

W tej części autobiografii najbardziej istotne jest to, aby przekazać wspomnienia, które ukształtowały cię kulturowo jako człowieka. Możesz napisać m.in. o swoim dzieciństwie, środowisku szkolnym, domowych tradycjach czy przyzwyczajeniach, które mają dla ciebie szczególną wartość z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Pamiętaj, aby w treść wpleść również szczegóły: konkretne sytuacje, emocje czy wyjątkowo silne doświadczenia. Może być to np. kłótnia z kolegą z klasy, twoje odczucia podczas podróży do rodziny czy zasłyszana za młodu rozmowa ojca z mamą.


Temat przewodni

Narracja w autobiografii powinna być zbudowana wokół konkretnego wydarzenia, doświadczenia, uczucia – innymi słowy motywu czy tematu przewodniego. Warto dobrze go przemyśleć, ponieważ będzie on kluczowy w ostatnich rozdziałach naszego dzieła. Będzie on również przewijał się w całej książce.

Jak zbudować silny i wyrazisty motyw? Warto skonstruować go na bazie szczególnego momentu, który był w twoim życiu swego rodzaju przełomem. Wielu autorów za motyw przewodni wybiera nawet konkretny dzień: np. śmierci bliskiej osoby, rozpoczęcia nowej ścieżki kariery czy poznanie konkretnej osoby.

Istotne, aby trzon autobiografii był spójny z wnioskami, które zawrzesz na końcu dzieła, ale do tej kwestii wrócimy za chwilę.


Wnioski dla Czytelnika

Ostatnią częścią autobiografii jest zakończenie i wnioski, które udało ci się wyciągnąć dzięki osobistym doświadczeniom i indywidualnym obserwacjom świata. Na tym etapie warto również odwołać się do motywu przewodniego książki: raz jeszcze go przypomnieć i odnieść do całej treści autobiografii.

Dla przykładu: jeśli twoje dzieło oparte jest na karierze lekarza i pierwszej wykonanej operacji, w zakończeniu powinno znaleźć się porównanie emocji, które targały tobą w tamtej chwili, a które odczuwasz obecnie – np. podczas tysięcznego zabiegu.

I najważniejsze: postaraj się zamknąć swoją autobiografię w sposób spójny i zmuszający czytelnika do refleksji!


Dlaczego warto wydać autobiografię?

Autobiografia to jedna z najpopularniejszych form literackich. Każdy z nas lubi poznawać realne historie prawdziwych ludzi, szczególnie jeśli są one zaprezentowane w przystępny i interesujący sposób.

Autobiografię warto jednak napisać i wydać nie tylko z punktu widzenia późniejszej sprzedaży książki, ale również dla własnego poczucia spełnienia i samorealizacji. Takie dzieło może stać się wartościową pamiątką dla potomnych, a dla najbliższych i przyjaciół będzie doskonałą możliwością na bliższe poznanie twojej historii.

Co więcej, jeśli posiadasz oddane grono fanów i udało ci się zbudować silne audytorium np. w mediach społecznościowych, autobiografia będzie również szansą na zacieśnienie dotychczasowej więzi z twoimi odbiorcami!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️