fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Formaty ebooków – jaki wybrać przy wydawaniu książki?

  z dnia: 14 stycznia 2022

Formaty ebooków - jaki wybrać?

Nie raz pisaliśmy już o ebookach i ich rosnącej popularności. Jeśli planujesz wydać własną twórczość właśnie w tym formacie, warto zawczasu zapoznać się z dostępnymi formatami książek elektronicznych, szczególnie, że jest ich kilka. Jaki format najlepiej wybrać?  Podpowiadamy!


EPUB

EPUB, czyli Electronic Publication (publikacja elektroniczna), to otwarty, oficjalny format zaprojektowany przez International Digital Publishing Forum w 2007 roku. Oparty jest na języku XML. Obsługiwany jest przez większość dostępnych na rynku czytników i aplikacji, co czyni go najpopularniejszym formatem ebooków.

Jego największą zaletą jest pełna kompatybilność z czytnikami pod kątem zmiany rozmiaru tekstu. Oznacza to, że EPUB umożliwia dostosowanie czytanej treści do wielkości ekranu oraz osobistych preferencji użytkownika. Pozwala także na szybkie wyszukiwanie poszczególnych fraz w tekście oraz swobodne robienie notatek i zakładek.

EPUB szczególnie dobrze sprawdza się w publikacjach, które zawierają dużą ilość tabel i formuł.

Książki elektroniczne w formacie EPUB mogą być odczytywane zarówno przez czytniki, jak i telefony. Wystarczy pobrać odpowiednie oprogramowanie i aplikację, np. Adobe Digital Editions na Windowsa, Aldiko na Androida czy iBooks na iOS/Mac.

Co ważne, pliki EPUB mogą być zabezpieczone przez system DRM, który eliminuje ryzyko nielegalnego rozpowszechniania publikacji.


MOBI

MOBI to format zaprojektowany przez francuską firmę Mobipocket SA, która została wykupiona przez koncern Apple i aktualnie jest przez niego rozwijana. To drugi najpopularniejszy rodzaj plików książek elektronicznych.

Obsługiwany jest tylko przez urządzenia i aplikacje z rodziny Kindle, a jego kompatybilność z ekranem nośnika jest równie szybka, co w przypadku formatu EPUB. MOBI to jedyny format gwarantujący pełną zgodność ze standardem Amazon, który gwarantuje wysokie zabezpieczenia przed pirackim kopiowaniem treści.


PDF

PDF to dzieło Adobe Systems, a aktualnie rozwijany jest przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. W roku 2008 został powszechnie zaakceptowany jako standard przesyłania cyfrowych dokumentów. Jeszcze do niedawna uznawany był za najpopularniejszy format e-plików. Obecnie jednak odchodzi się od niego, głównie za sprawą wielu wad.

Przede wszystkim PDF nie umożliwia skalowania fontu, a sztywny podział strony wyklucza dopasowywanie się pliku do wielkości wyświetlacza. Na rynku właściwie nie ma dostępnych urządzeń, które dobrze poradziłyby sobie z wyświetleniem pliku w formacie PDF. Najlepiej poradzą z nim sobie oczywiście komputery i duże tablety.

Trzeba dodać, że PDF nie jest typowym formatem dla ebooków, ponieważ ich czytanie bywa wówczas dość uciążliwe i mało komfortowe. PDF-y nie są również zabezpieczane przed nielegalnym rozpowszechnianiem.


MULTIFORMAT

Jeśli wciąż nie udało ci się podjąć decyzji, na który format ebooka postawić, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązanie. Postaw na wszystkie trzy! Multiformat umożliwi ci dotarcie do wszystkich typów odbiorców, niezależnie od posiadanego przez nich sprzętu.

Wybieranie jednego formatu ma sens wtedy, gdy autor ma 100% pewności co do preferencji swojej grupy docelowej. Zdobycie takiej wiedzy jest niezwykle trudne, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wydanie ebooka we wszystkich dostępnych formatach. Wiąże się to co prawda z delikatnie wyższym kosztem produkcji, ale nie są to niebotyczne kwoty.

Obecnie na rynku dostępne są nawet programy, za pomocą których samodzielnie przekonwertujesz plik np. z formatu EPUB do MOBI. To rozwiązanie jest oczywiście dość ryzykowne, ponieważ może okazać się, że efekt finalny jest daleki od zamierzonego. Zdecydowanie bezpieczniej jest zgłosić się do profesjonalnego grafika, który szybko i sprawnie opracuje twoje dzieło.


Który format jest najpopularniejszy w Polsce?

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych formatów w naszym kraju, to możemy mówić o pewnym paradoksie.

Z jednej bowiem strony zdecydowanie najczęściej wybieranymi czytnikami ebooków są produkowane przez Amazon urządzenia Kindle, które odczytują jedynie format MOBI.

Z drugiej strony większość księgarń i różnego rodzaju platform do zakupu książek elektronicznych oferuje zbiory przede wszystkim w formacie EPUB, a sam Amazon nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Dzieje się tak, ponieważ w kolekcji wielkiego koncernu nie ma zbyt wielu polskich dzieł, a otwarty EPUB jest darmowy i bardziej funkcjonalny. Doskonale współpracuje zarówno z wszystkimi popularnymi czytnikami (PocketBook, Onyx, Kobo), jak i aplikacjami na telefony oraz tablety.


Podsumowanie

Jeśli planujesz wydać własną książkę elektroniczną w którymś z dwóch najpopularniejszych formatów, zdecydowanie rekomendujemy EPUB. Pliki tego typu są nie tylko lepiej odbierane przez czytelników, ale również łatwiejsze w sprzedaży i dystrybucji. Pamiętaj, że kolejny format zawsze możesz „dorobić‟ np. po jakimś czasie!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️