Kontakt Dla prasy Podcast Blog

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Ekologiczne opakowania przesyłek kurierskich

  z dnia: 23 września 2020

Ekologiczne opakowania przesyłek kurierskich Anna Szalczyńska

W 2020 roku sklepy internetowe odnotowały gwałtowny wzrost liczby transakcji. Jednocześnie stan środowiska i związane z nim protesty klimatyczne rozbudziły świadomość ekologiczną konsumentów. To znaczy jedno. Przyszedł czas na produkty eko, w ekologicznych opakowaniach i dostarczone z poszanowaniem planety.

Kto decyduje o zmianie opakowań, na te bardziej przyjazne środowisku? Sklepy, producenci i oczywiście konsumenci. Dla pierwszych i drugich odpowiedzialne opakowania stają się częścią wizerunku i jednym z wyznaczników odpowiedzialnego biznesu. Konsumenci doceniają ekologiczne opakowania za estetykę, łatwość segregacji, bezpieczeństwo i nie wzbudzanie dodatkowego foliowego poczucia winy, podczas rozpakowywania nowo nabytych konsumpcyjnych grzechów.


Dlaczego jeszcze nie wszystkie opakowania są eko?

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka! Dwa podstawowe to bezpieczeństwo i cena.

Na paczki czeka w transporcie wiele niebezpieczeństw. Dlatego w standardowych przesyłkach nie brakuje folii bąbelkowej, wypełniaczy z tworzyw sztucznych, folii streczowej lub termokurczliwej, by ochronić delikatne przedmioty od wstrząsów, zgnieceń, otarć, zalań czy skrajnych temperatur.

W przypadku ceny, trudno rozstrzygnąć jednoznacznie, które opakowania – ekologiczne czy z tworzyw sztucznych – są tańsze. To zależy od wyboru konkretnego materiału: kartonu, taśmy, wypełniacza. Jednak kiedy nasi klienci pytają nas, czy da się pogodzić ekologiczne pakowanie z rozsądną ceną, nie mamy co do tego wątpliwości.


Ekologicznie i bezpiecznie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że na rynku jest dostępnych wiele opakowań i wypełniaczy eko, biodegradowalnych, z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia, które mogą skutecznie zastąpić te, które są dla środowiska szkodliwe, jednocześnie zapewniając ten sam poziom bezpieczeństwa zapakowanych przedmiotów.

W IMKER na życzenie klientów korzystamy z:

  • Kartonów z recyklingu w postaci owijki – doskonale nadają się do pakowania książek i innych płaskich przedmiotów. Dzięki idealnemu dopasowaniu do rozmiarów książki, paczka nie wymaga dodatkowych wypełniaczy. Owijki mają samoprzylepny pasek, dzięki czemu, podczas pakowania lekkich przedmiotów, nie trzeba dodatkowo używać taśmy klejącej. Opakowanie jest też tak małe, jak to tylko możliwe, przez co nie generujemy więcej śmieci niż to konieczne. Co więcej, kartony nadają się do dalszego recyklingu!

Milena i Marta z książkami zapakowanymi w owijki

Milena i Marta z książkami zapakowanymi w owijki, zabezpieczonymi papierową taśmą.

  • Kartonów klapowych z recyklingu – stosujemy je między innymi do pakowania przedmiotów o niestandardowych kształtach i podczas kompletacji zamówień złożonych z wielu produktów.
  • Taśm papierowych – taśmy, które wybraliśmy metodą prób i błędów, charakteryzują się nie tylko ekologicznym składem warstwy klejącej, niezawierającym szkodliwych rozpuszczalników, ale też odpowiednią siłą klejenia i odpornością na temperatury. Na rynku dostępnych jest wiele tanich taśm papierowych słabej jakości. W IMKER wybieramy jednak taśmy droższe, ale zapewniające faktyczne bezpieczeństwo.
  • Geami WrapPak – to specjalnie perforowany papier, który jest doskonałym zamiennikiem folii bąbelkowej – wypełnia wolną przestrzeń w kartonie, chroni towar przed wstrząsami i uszkodzeniem wskutek otarcia, zarysowania. Dodatkową zaletą jest oryginalny i estetyczny wygląd wypełniacza. Podczas pakowania używamy naprzemiennie warstw bibuły, która zabezpiecza delikatne przedmioty i pięknie wygląda. Geami WrapPak dobrze chroni szczególnie delikatne przedmioty o nieregularnych kształtach.

Geami WrapPak w IMKER
Joanna z IMKER pakuje w papier Geami WrapPak

Asia zabezpiecza produkt specjalnym papierem Geami WrapPak

  • Skropak – to kolejny wypełniacz wykonany ze składników pochodzenia roślinnego, dzięki czemu ulega całkowitej biodegradacji w stosunkowo krótkim czasie. Ma postać lekkich “chrupków”, świetnie wypełnia małe szczeliny w paczce, jednocześnie nie podnosząc jej wagi. Dodatkowa zaleta, którą szybko odkrywają rodzice małych dzieci jest następująca: po zwilżeniu skropakowych chrupków można je łączyć w figurki i budowle jak klocki.
  • Wiórków papierowych – wiórki zrobione są z ekologicznego papieru kraftowego, nadającego się do recyklingu. Klienci doceniają jego zalety amortyzacyjne i ciekawy wygląd. Stosujemy je tam, gdzie kluczowe znaczenie ma estetyka, m.in. w przesyłkach prezentowych, złożonych z wielu produktów.

Justyna i Ania z wiórkami papierowymi i skropakiem

Justyna i Ania zabezpieczają produkt chrupkami skropak.

Justyna i Ania z wiórkami papierowymi i skropakiem.


Ekologiczne pakowanie przesyłek hurtowych

Warto dodać, że na życzenie klientów ekologicznie pakujemy nie tylko przesyłki detaliczne, ale także hurt, który wymaga wielu zabezpieczeń z uwagi na wyższą wagę i różnorodność produktów w jednej paczce. W takim przypadku zamiast folii bąbelkowej używamy: wypełniaczy powietrznych – mat i poduszek, które mimo, że są foliowe, to ilość folii jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku np. folii bąbelkowej. Ogromnym plusem jest to, że nie podnoszą wagi, a tym samym ceny za przesyłkę.

Paweł z IMKER z matą powietrzną

Paczka wypełniona matami powietrznymi

Paweł z matą powietrzną, paczka pakowana w karton klapowy.

Inną opcją są wypełniacze produkowane przez nas na miejscu – z resztek kartonów. Przy pomocy specjalnej nacinarki, tworzymy harmonijkowe kartonowe wypełniacze, które bardzo dobrze sprawdzają się do zabezpieczania paczki. Jedyna wada to to, że w niektórych sytuacjach mogą podnosić wagę przesyłki, bo jednak karton waży więcej niż powietrze i folia.

Kamil z IMKER obsługujący nacinarkę do kartonu

Kamil pakuje paczkę z ekologicznym wypełniaczem

Kamil obsługujący nacinarkę do kartonu.

Prezentowe i eko

W opakowaniu prezentowym też często stosujemy rozwiązania przyjazne środowisku. Dużą popularnością cieszy się klasyczny “szary” papier, ale też różnego rodzaju bibułki i pergaminy. Do tego jutowy sznurek lub ażurowe wstążki ekologiczne.

Opakowania prezentowe w duchu eko - IMKER

Minimalistyczne opakowania prezentowe w duchu eko


Opakowanie a wizerunek

Sklepy i twórcy współpracujący z IMKER coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że opakowanie jest odbierane przez klientów jako integralna część produktu. Odpakowywanie stanowi ważną część unboxingu, często pokazywanego w mediach społecznościowych, i już samo w sobie buduje pierwszy efekt na odbiorcy.

– Zależało mi na możliwie ekologicznych opakowaniach, bo to kwestia ważna dla mnie osobiście, no i cała moja książka jest utrzymana w tym duchu. Głupio byłoby ją więc wysyłać owiniętą w pięć warstw folii, oklejoną kilometrami taśmy. Poza tym, skoro cena opakowania wychodzi podobna, to dlaczego nie skorzystać z opcji przyjaźniejszej dla środowiska. Klienci dawali mi znać, że bardzo doceniają eko opakowania. Również ze względu na to, że łatwo je odpakować, ale mimo to są bezpieczne i nie ma z nimi żadnych problemów. Nie zdarzyło się żadne uszkodzenie książki. Podsumowując, polecam!

– tak swój wybór opakowań ekologicznych tłumaczy Joanna Glogaza, autorka bloga prowadzonego pod własnym nazwiskiem, a także książek “Slow Fashion”, “Slow Life” i “Wychodząc z mody”.

Na opakowania ekologiczne decydują się nie tylko sklepy bezpośrednio związane z tematyką ekologiczną. Tak jak w przypadku Barbary Falenty ze sklepu Mamy dla Mamy, która tak opowiada o tym, dlaczego wybrała ekologiczne opakowania:

– Ekologia jest dla nas bardzo ważna – stosujemy ją u siebie w domu i jeśli jest taka szansa, wprowadzamy eko rozwiązania również do biznesu. Książka wydana w tradycyjnej formie wymaga zużycia papieru, dlatego, aby zachęcić naszych Klientów do dbania o ekologię, e-booki oferujemy w niższej cenie niż książki drukowane. Ciężko jest jednak całkowicie zrezygnować z tradycyjnych książek, ponieważ wielu czytelników nie przekonało się jeszcze do formy elektronicznej. Dlatego, kiedy dowiedzieliśmy się, że w przypadku pakowania przesyłek z książkami koszt zastąpienia taśmy foliowej taśmą papierową jest niewielki, nie mogliśmy z tego rozwiązania nie skorzystać.

Klienci bardzo pozytywnie przyjęli nowy sposób pakowania. Dostaliśmy od nich sporo wiadomości, w których doceniają to, że przesyłki zapakowane są w całości w ekologiczne materiały Paczka z taśmą papierową jest też wygodniejsza w kontekście segregacji odpadów – nie ma konieczności oddzielania foliowej taśmy od tektury, co w praktyce ludzie rzadko robią.

Z naszych obserwacji wynika, że choć opakowania ekologiczne nie są jeszcze powszechne, będą bardzo szybko zyskiwały na popularności. Rosnąca świadomość klientów i właścicieli biznesów sprawi, że i jednym, i drugim będzie coraz bardziej zależało do utożsamianiu się z proekologicznymi ruchami.

Już teraz wiele biznesów wpisuje w swoje CSR-owe działania, pracę na rzecz środowiska. Rodzaj opakowań to taka część handlu online, którą można zmienić szybko i przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Firmy, które chciałyby zacząć od zaraz wysyłać swoje przesyłki w opakowaniach przyjaznych środowisku, chętnie wesprzemy w realizacji tego planu.

Anna Szalczyńska
Anna Szalczyńska

Dyrektor Operacyjna - z IMKER związana od początku istnienia firmy. Jest ekspertką od operacji logistycznych, ustanawiania i usprawniania procedur oraz podnoszenia jakości. Odpowiada m.in. za organizowanie akcji specjalnych i wysyłek premierowych. Anna jest wulkanem energii i optymizmu, nie znosi nudy, za to doskonale działa pod presją czasu. Mimo, że firma stara się dostarczać jej mnóstwa aktywności, ogrom wielotysięcznych wysyłek, sporą grupę osób do zarządzania, to Annie nie wystarcza. Nadmiarowi energii daje upust w Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet w Żurawnicy i Kobiecej Drużynie Pożarniczej OSP Żurawnica.

Zapraszamy do współpracy!

Przejrzyj ofertę i skontaktuj się z nami!