fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Co robić, kiedy brakuje Ci weny?

  z dnia: 21 listopada 2022

Pisanie własnej książki to niezwykle kreatywna i wymagająca praca. Zdarza się, że autora dopada tzw. blokada pisarska, czyli brak weny i motywacji do pisania. To zupełnie naturalne zjawisko, które dotyka nawet najznamienitszych pisarzy na świecie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy kilka praktycznych porad!


Dlaczego nie możesz skończyć książki?

Brak weny i motywacji do pisania zazwyczaj pojawia się w początkowej fazie tworzenia, ponieważ wówczas autorowi brakuje jeszcze konkretnej wizji dzieła i planu na poszczególne rozdziały. Nie bez powodu mówi się w końcu, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Blokada pisarska jest jednak również problemem, który dotyka autora na dalszych etapach pisania i bardzo często opóźnia ukończenie dzieła. W miarę upływu czasu pojawiają się bowiem wątpliwości i przychodzi tzw. blokada pisarska, która jest zmorą zdecydowanej większości pisarzy.


Jak poradzić sobie z blokadą pisarską?

Przełamanie blokady pisarskiej jest niezwykle ważne, szczególnie z punktu widzenia początkujących pisarzy. Dlaczego? Ponieważ takie osoby są wyjątkowo podatne na wątpliwości, porzucenie motywacji i zwyczajne odpuszczenie realizacji marzenia związanego z wydaniem pierwszego dzieła. Często niestety okazuje się, że początkujący pisarz marnuje niestety swój potencjał, co jest ogromną stratą zarówno dla niego, jak i społeczności czytelników. Jak zatem poradzić sobie z blokadą i szybko wrócić do dalszego tworzenia? Możliwości jest wiele.

1. Mów na głos: jeśli masz problem z przelaniem swoich myśli na papier, po prostu powiedz je głośno! Dzięki temu usłyszysz, jak brzmi dane wyrażenie, a twój mózg szybko uruchomi odpowiednie mechanizmy, aby brzmiało dobrze również na papierze.

2. Pisz co popadnie: zdarza się, że autor nie potrafi sklecić sensownego zdania i napisanie jednej strony zajmuje mu kilka dni. W takiej sytuacji postaraj się nie zwracać uwagi na błędy czy niedociągnięcia – pisz co popadnie, a na koniec zredagujesz tekst i naniesiesz poprawki!

3. Spotkaj się z przyjacielem: dobrym sposobem na odblokowanie swojej weny jest także pogawędka ze znajomym. Opowiedz mu o swoim projekcie, wprowadź go w tajniki dzieła. Dyskusja na ten temat z pewnością napełni cię nowymi pomysłami i motywacją do dalszego tworzenia.

4. Zmień otoczenie: zmiana otoczenia jest rekomendowanym rozwiązaniem dla każdej osoby, która pracuje kreatywnie. Nasz mózg wówczas odczuwa nowe bodźce, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zmianę perspektywy w stosunku do konkretnych aspektów tworzonego dzieła.

5. Zaplanuj sesje pisania: jeśli nie jesteś osobą, która lubi planować swoją pracę, a jednocześnie odczuwasz w ostatnim czasie brak motywacji do pisania, zmień to. Wykorzystaj potencjał drzemiący w zaplanowanych sesjach pisania, czyli wyznacz dzienny czas maksymalnego skupienia. Co ważne, staraj się podczas sesji nie robić przerw, lecz dać z siebie możliwie najwięcej.

Potrzebujesz wsparcia w wydaniu własnej książki? Selfpublishing ci w tym pomoże – sprawdź, jakie możliwości daje ten model!


Stwórz swój szablon

W walce z blokadą pisarską bardzo pomocne jest również tworzenie tzw. szablonów poszczególnych elementów dzieła, czyli szczegółowych planów. W sieci odnajdziesz szereg porad innych autorów, w jaki sposób tworzą oni własne szablony.

Istotą tego rozwiązania jest znalezienie takiej formy, która jest dla ciebie optymalna i przede wszystkim skuteczna. Możesz np. zacząć od końca, czyli ogólnego opisania tego, co ma znaleźć się w danym rozdziale.

W dalszej kolejności przejrzyj Internet i wybierz jedno z narzędzi, które bazuje na sztucznej inteligencji. Tego typu narzędzia nie napiszą co prawda za ciebie książki, ale po wpisaniu danych fraz podpowiedzą ci, w jaki sposób zacząć akapit, jak zatytułować nagłówki czy jak skonstruować zakończenie.

Na bazie tych podpowiedzi z łatwością stworzysz konspekt całego rozdziału, a to pomoże ci uporządkować myśli i skupić się na pisaniu.


Bądź na siebie wyrozumiały

Jeśli dopadł cię impas związany z tworzeniem, nie szukaj rozwiązania na siłę. W pierwszej kolejności zastanów się, z czego wynika taki stan rzeczy? Czy aby na pewno jest to spowodowane brakiem weny i motywacji, czy może po prostu potrzebujesz odpoczynku? Pamiętaj, że praca kreatywna jest niezwykle specyficzna – obciąża umysł i mocno go eksploatuje. Autor również potrzebuje chwili wytchnienia, aby oczyścić myśli i zwyczajnie się zregenerować.

Czasem wystarczy kilka dni, aby ponownie usiąść do tworzenia ze świeżym spojrzeniem i nowymi pomysłami. W niektórych przypadkach potrzeba jednak tego czasu dużo więcej. Dla przykładu, światowej sławy autor Michaił Bułhakow, pisał swoje największe dzieło 12 lat! Mistrz i Małgorzata, bo oczywiście o tym utworze mowa, jest jednak powszechnie uznawany za jedno z najważniejszych arcydzieł współczesnej literatury.

Sam zatem widzisz, że czasem warto być wyrozumiałym w stosunku do samego siebie i nie starać się za wszelką cenę dokończyć rozdziału, skoro wena i motywacja ewidentnie nie dopisują. W takiej chwili zamiast tworzenia dużo lepiej poszukać dodatkowych inspiracji czy po prostu się zrelaksować.

Autorzy książek muszą mierzyć się z szeregiem problemów i komplikacji, które wynikają przede wszystkim ze specyfiki pracy kreatywnej. Grunt to znaleźć najlepsze rozwiązanie i nie poddawać się!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️