fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Co czytają Polacy? Przegląd najpopularniejszych gatunków i autorów

  z dnia: 4 marca 2022

Popularność konkretnych gatunków literackich może zmieniać się w zależności od kultury i przekonań danego regionu. W Stanach Zjednoczonych czytelnicy najchętniej sięgają po kryminały, podczas gdy np. w Ameryce Południowej to romanse są na pierwszym miejscu. Co natomiast czytają Polacy?

W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych gatunków i autorów, który oparty jest o wyniki raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w Polsce z roku 2020 oraz o badania księgarni Merlin.


Co czytają Polacy? Najpopularniejsze gatunki

Z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że bez względu na zajmowaną pozycję społeczną czy wykonywany zawód, Polacy najczęściej sięgają po książki o tematyce sensacyjno-kryminalnej. Zgodnie z raportem literatura tego gatunku zajmuje aż 24% wszystkich wyborów naszych rodaków. Wyjątkiem w tym przypadku są jedynie osoby w wieku nastoletnim, które z wiadomych względów sięgają przede wszystkim po literaturę młodzieżową oraz lektury szkolne.

Drugie miejsce wśród Polaków zajmuje popularna literatura obyczajowo-romansowa, czyli wszelkiego rodzaju lekkie powieści. Z wyników raportu wywnioskować można, że po tego typu książki sięgają przede wszystkim kobiety i młode dziewczęta (30%), podczas gdy mężczyźni o wiele bardziej preferują gatunki fantasy i science fiction. Dotyczy to przede wszystkim panów w wieku 25-39 lat.

W naszym kraju dobrze sprzedaje się również literatura faktu, a przede wszystkim biografie i wspomnienia, publicystyka, reportaże oraz książki poświęcone historii XX wieku. Co ciekawe, tego typu lektury o wiele częściej wybierają mężczyźni.

Z raportu Biblioteki Narodowej wyczytać można również, że młodzi czytelnicy nie wykazują zainteresowania problemami współczesnego świata. W grupie badanych w wieku 15-18 lat nikt nie czyta reportaży i książek o tematyce podróżniczej, a biografie i publicystyka to zaledwie ułamek wszystkich wyborów czytelniczych tej grupy.

Podsumowując: ulubione gatunki literackie Polaków, to zwłaszcza kryminały i książki sensacyjne, literatura faktu oraz powieści obyczajowe. Poszczególne preferencje uzależnione są przede wszystkim od płci i wieku czytelników. Mężczyźni chętnie czytają książki publicystyczne, literaturę fantasy i narracje na temat historii XX wieku, podczas gdy kobiety częściej sięgają po powieści obyczajowe, romanse i biografie.


Ulubieni autorzy Polaków

Omawiając preferencje gatunkowe polskich czytelników, nie moglibyśmy nie odnieść się również do autorów, którzy w naszym kraju zyskali szczególną popularność. Warto dodać, że od wielu lat podium w tym zestawieniu zajmują te same nazwiska, czyli: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk Oraz Stephen King.

Nie oznacza to jednak, że polscy czytelnicy nie doceniają debiutujących pisarzy. Warto w tym momencie zacytować autorów raportu Biblioteki Narodowej o stanie polskiego czytelnictwa:

„Na mapie czytanych tytułów zwraca uwagę obecność kilkudziesięciu rodzimych pisarzy i pisarek, z których wielu dopiero niedawno pojawiło się na rynku wydawniczym. Autorzy ci potrafią rywalizować z literaturą obcą, nie obawiając się modnych ostatnio odmian gatunku: kryminału noir, thrillera psychologicznego, powieści sensacyjno-szpiegowskiej, kryminału podejmującego problemy społeczne itp. Równolegle ujawnia się coraz wyraźniej swoiste osamotnienie Olgi Tokarczuk, jako autorki mającej masową publiczność czytelniczą i jednocześnie przypisywanej do literatury uznawanej przez znawców za wysokoartystyczną”.


Do podobnych wniosków doszli również twórcy badania internetowej księgarni Merlin. W ankiecie zapytano czytelników o znajomość autorów reprezentujących poszczególne gatunki literackie.

Absolutnym faworytem okazał się Stephen King, który w kategorii horror zyskał aż 80% głosów. Jeśli chodzi o literaturę kryminalno-sensacyjną, czytelnicy wymienili autorów bestsellerowych tytułów, czyli m.in. Agathę Christie, Camillę Läckberg, Zygmunta Miłoszewskiego, Jo Nesbø, Marka Krajewskiego czy Harlana Cobena.

W kategorii książek o tematyce fantasy bezwzględnie zwyciężył Andrzej Sapkowski, a najpopularniejszym autorem literatury faktu niezmiennie jest w naszym kraju Ryszard Kapuściński. W przypadku tytułów podróżniczych Polacy wskazali na szczególne upodobanie do książek autorstwa Martyny Wojciechowskiej, Wojciecha Cejrowskiego oraz Beaty Pawlikowskiej, a wśród romansów wyróżnili Danielle Steel.

Podsumowując: Polacy sięgają zarówno po literaturę autorstwa rodzimych pisarzy, jak i tych cieszących się światową popularnością. Co ciekawe, wśród ulubionych autorów naszych rodaków znajduje się kilku noblistów oraz twórców, których lata świetności przypadają na połowę XX wieku.


Na zakończenie

Nasze dzisiejsze zestawienie to nie tylko ukazanie preferencji czytelniczych Polaków, ale również swego rodzaju rekomendacja. Jeśli bowiem nie znasz twórczości powyższych autorów, zdecydowanie warto nadrobić zaległości. Z kolei w przypadku początkujących autorów podobne raporty mogą być bardzo przydatne z punktu widzenia określania gatunków swoich publikacji.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️