fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Co obecnie czyta młodzież? Sprawdź!

  z dnia: 23 maja 2022

Literatura młodzieżowa zajmuje istotne miejsce na naszym rynku czytelniczym. Okazuje się, że odsetek czytającej młodzieży jest w Polsce wyższy niż dorosłych czytelników. Wynika to m.in. z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Wykazało ono, że poziom czytelnictwa wśród nastolatków wciąż rośnie, a obecnie wynosi ok. 65%.

Po jaką literaturę sięga młodzież? Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.


Jakie gatunki wybiera młodzież?

To, jakie książki czyta młodzież, jest przedmiotem wielu badań, które przeprowadza co roku m.in. Biblioteka Narodowa. Według ostatniego raportu nastolatkowie najchętniej sięgają po książki przygodowe (prawie 60% badanych) i literaturę fantasy (około 40%). Podobne wnioski można również wyciągnąć z publikowanych przez topowe księgarnie list bestsellerów.

Okazuje się, że młodzież chętniej od „dorosłej fantastyki” wybiera powieści, których fabuła kręci się wokół bohaterów w podobnym wieku. Z tego powodu tak duży sukces odniosły takie sagi, jak np. „Harry Potter”, „Igrzyska śmierci” czy „Niezgodna”.

Kolejną grupą książek, na którą młodzież zwraca szczególną uwagę, jest tzw. literatura „wampiryczna” (np. saga „Zmierzch”, „Pamiętniki wampirów” czy „Piękne istoty”). W tego typu powieściach najczęściej przewijają się wątki obyczajowo-romansowe, dlatego chętniej sięgają po nie dziewczęta. Co ważne, wszystkie gatunki wybierane przez nastolatków najczęściej odnoszą się do problemów i emocji, które są typowe dla wieku młodzieńczego.

To, co szczególnie wyróżnia książki dedykowane młodzieży to także fakt, że autorzy starają się nawiązać indywidualną więź ze swoimi czytelnikami i odpowiedzieć na ich potrzeby, które wiążą się przede wszystkim z szukaniem własnej tożsamości i zrozumienia.

Właśnie dlatego światowymi bestsellerami są m.in. młodzieżowe książki Johna Greena („Gwiazd naszych wina”, „Papierowe miasta”), które poruszają tematykę trudną, ale ważną z punktu widzenia osób wkraczających w dorosłość.

Warto dodać, że mimo wysokiego poziomu czytelnictwa wśród młodzieży, wciąż traktuje ona konieczność czytania szkolnych lektur jako przykry obowiązek. Z badania Biblioteki Narodowej wywnioskować można również, że nastolatkowie na liście szkolnych lektur najchętniej widzieliby książki o tematyce fantastyczno-przygodowej.

Choć lista ta ulega ciągłym zmianom i uwzględnia także światowe bestsellery, młodzież wciąż uznaje czytanie lektur za mało ciekawe. Fakt ten może wynikać także z przymusu, ponieważ jak wiadomo – nastolatkowie mają dość buntowniczą naturę, dlatego niechętnie sięgają po książki wskazane przez nauczycieli, szczególnie jeśli na półce czekają ulubione tytuły i popularne serie przygodowe.


Top 10 tytułów dla młodzieży w roku 2022

Ceniony portal dobrewybory.pl opublikował w marcu tego roku listę 10 bestsellerów młodzieżowych. Większość z nich została już zekranizowana lub podjęto konkretne kroki w tym kierunku. Dystrybutorem produkcji jest najczęściej Netflix, czyli platforma wprost uwielbiana przez młodzież. Jakie pozycje znajdują się w rankingu?

 1. Powieść „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” autorstwa wielokrotnie nagradzanego Benjamina Alire Sáenza.
 2. Miłosna historia  „The Kissing Booth” autorstwa Beth Reekles.
 3. Powieść fantasy „Cień i kość” w ramach cyklu autorstwa Leigh Bardugo.
 4. Powieść „Angst With Happy Ending” autorstwa polskiej autorki Weroniki Łodygi.
 5. Romans „Hopeless” autorstwa jednej z najlepiej poczytnych autorek na świecie – Colleen Hoover.
 6. Powieść „Szukając Alaski” autorstwa Johna Greena, który zyskał popularność przede wszystkim za sprawą książki „Gwiazd naszych wina”.
 7. Powieść „Red, white and royal blue” autorstwa Casey McQuiston.
 8. Powieść queer „Felix Ever After” autorstwa wielokrotnie nagradzanego Kacen’a Callendera.
 9. Międzynarodowy bestseller „Do wszystkich chłopców, których kochałam” autorstwa Jenny Han.
 10.  Powieść „Trzy kroki od siebie” autorstwa Rachael Lippincott, Mikki Daughtry oraz Tobiasa Iaconisa.

Wszystkie powyższe tytuły zna z pewnością każdy nastolatek, który regularnie sięga po książki. Warto dodać, że każda z pozycji wnosi do rzeczywistości młodzieży coś wartościowego. Są to bowiem książki dotykające istotnych problemów, dylematów młodości i odnajdywania własnego „ja”, dlatego zdecydowanie warto polecić je bliskim nastolatkom.


Podsumowanie

Jak widać, trendy czytelnicze wśród młodzieży od lat pozostają bez zmian. Literatura fantastyczna i przygodowa z romansem i młodzieńczymi problemami w tle króluje na półkach nastolatków i z pewnością trend ten utrzymywać się będzie jeszcze przez wiele lat.

Jeśli planujesz wydać własną książkę skierowaną do tej grupy docelowej, pamiętaj, aby odpowiednio dostosować język dzieła oraz wpleść w fabułę odwołania do nastoletniej natury. Jak wywnioskować można z powyższego zestawienia bestsellerów, na sukces mogą liczyć bowiem tylko takie powieści, w których młodzież znajdzie odzwierciedlenie swoich codziennych rozterek i dylematów.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

  Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️