fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

5 najczęściej popełnianych błędów początkujących self-publisherów

  z dnia: 5 sierpnia 2021
Office life: business team during a meeting

Początkujący autorzy nie posiadają jeszcze tak bogatego doświadczenia, jak profesjonalni pisarze. Oczywistym jest, że na początku pisarskiej drogi pojawiają się liczne nieścisłości i potknięcia. Które z nich popełniane są najczęściej? Przeczytaj nasz artykuł i uniknij najpopularniejszych błędów początkujących self-publisherów!

  1. Brak analizy grupy docelowej.
  2. Brak wcześniejszego planu pracy.
  3. Przywiązywanie zbyt małej wagi do pisowni.
  4. Brak spójności i logiki.
  5. Brak umiaru i rozwleczone opisy.

Brak analizy grupy docelowej

Początkujący self-publisherzy bardzo często bagatelizują kwestię grupy docelowej, co wiąże się później ze złymi opiniami na temat ich dzieła. Nie da się przecież z przyjemnością przeczytać książki dla dorosłych, która została napisana niedojrzałym językiem, przepełnionym skrótami myślowymi i młodzieżowymi parafrazami.

Przed rozpoczęciem pracy nad książką warto zatem zadać sobie pytanie: dla kogo ją piszemy? Czy grupą docelową będą kobiety, mężczyźni, a może szkolna młodzież?

Dzięki takiej analizie zyskasz wiedzę związaną z preferencjami swoich odbiorców. Inny styl, słownictwo i tematyka przemawiają do dzieci, inny do dorosłych, a jeszcze inny do seniorów.


Brak wcześniejszego konspektu i planu pracy

Stworzenie skrupulatnego konspektu książki i planu pracy pozwala uniknąć wielu nieścisłości w fabule tekstu. Jest to kwestia szczególnie istotna w przypadku początkujących self-publisherów, dla których debiut pisarski może okazać się furtką do prawdziwej kariery, lub strzałem w stopę. Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania i rzetelnego podejścia.

Jeśli piszesz powieść, to konspekt powinien zawierać streszczenie każdego rozdziału książki, najważniejsze wydarzenia, charakterystykę postaci oraz opis punktów zwrotnych. W przypadku popularnych wśród początkujących autorów poradników, trzeba skupić się z kolei na usystematyzowaniu wiedzy i rozłożeniu jej na równe i logiczne części.

Plan pracy pozwoli ci natomiast na konsekwentne i regularne pisanie, dzięki czemu nie zniechęcisz się zbyt szybko i wyrobisz sobie zdrowy nawyk dzielenia pracy na mniejsze części. Nic nie jest tak ważne w pracy pisarza, jak świeży umysł!


Przywiązywanie zbyt małej wagi do pisowni

Początkujący autorzy często za bardzo skupiają się na samej historii i fabule książki, bagatelizując jednocześnie zasady poprawnej pisowni. Finalnie tekst wymaga długotrwałej korekty, ponieważ zawiera zbyt wiele błędów i literówek. Zasady polskiej ortografii, gramatyki i interpunkcji są co prawda nieco skomplikowane, ale żyjemy w czasach, gdzie tak naprawdę każdy edytor tekstu umożliwia bieżące sprawdzanie pisowni.

Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś pewien poprawności swojej pisowni, to materiał i tak powinien trafić do profesjonalnego redaktora. Korekta i redakcja to części procesu wydawniczego, na których nie można oszczędzać. Zdarza się, że to właśnie przez pisownię i błędy stylistyczne początkujący pisarze nie odnoszą sukcesów.


Brak spójności i logiki

Nic tak nie irytuje czytelników, jak brak logicznego ciągu wydarzeń w czytanej książce. Początkujący pisarze często rezygnują z wcześniejszego stworzenia konspektu książki, co skutkuje niestety dużym chaosem w treści dzieła. Pamiętaj, że liczą się najdrobniejsze szczegóły dotyczące poszczególnych wątków, a kolejne wydarzenia muszą wynikać z poprzednich.

Zachowania bohaterów mają być spójne z ich psychiczną dyspozycją, a cały ciąg wydarzeń powinien być logiczny i konsekwentny. Jeśli piszesz poradnik, to informacje w publikacji powinny być rozłożone równomiernie, aby czytelnik rozwijał swoją wiedzę wraz z lekturą. Aby uniknąć logicznych błędów, zastosuj trzy nasze rady:

  • przed rozpoczęciem pisania stwórz skrupulatny konspekt całej książki,
  • w trakcie pisania twórz notatki, które pomogą ci zachować spójność w fabule,
  • skończony materiał pokaż najpierw swoim najbliższym, którzy z pewnością wyłapią ewentualne błędy.

Brak umiaru i rozwleczone opisy

Początkujący pisarze często kierują się zasadą „im więcej, tym lepiej‟. Jest to oczywiście błędny kierunek, ponieważ przydługie i nudne opisy szybko zniechęcają czytelników, a wręcz budzą ich irytację. Zbyt długie zdania są trudne do zrozumienia, opowieść zaczyna się „ciągnąć‟, a odbiorca gubi się w skomplikowanych wątkach.

Język dobrej książki powinien być logiczny, zrozumiały i wartki. Należy również unikać zbyt częstych powtórzeń, dlatego warto korzystać ze słownika synonimów. Staraj się opowiedzieć swoim czytelnikom tylko to, co naprawdę istotne i ma znaczenie w danej dziedzinie. Nie edukuj ich z zakresu gotowania, jeśli piszesz poradnik dotyczący relacji damsko-męskich. Jeśli zaczniesz odchodzić od tematu zbyt mocno, a opisy będą długie i nudne, twoi odbiorcy stracą do ciebie zaufanie i porzucą książkę przed jej zakończeniem.


Początkujący self-publisherzy nie zdają sobie często sprawy, jak ważny dla pisarza jest jego debiut. Podekscytowani możliwością wydania własnej twórczości bagatelizują bardzo poważne kwestie. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja książka nie spotka się z rozczarowaniem czytelników, weź sobie do serca powyższe rady!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.