fbpx
Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Outsourcing obsługi klienta sklepów internetowych – dlaczego warto?

  z dnia: 17 września 2021

Outsourcing obsługi klienta w branży e-commerce (np. support w IMKER) to usługa, która polega na przekazaniu zadań i obowiązków związanych z komunikacją z klientami do zewnętrznej firmy. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim przedsiębiorcom, których przerasta aktualna ilość obowiązków. Outsourcing obsługi klienta w sklepie internetowym wiąże się z szeregiem korzyści dla właściciela firmy. Najważniejsze z nich przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule.


  • Odciążenie pracowników firmy
  • Optymalizacja procesów sprzedażowych
  • Opłacalność
  • Wsparcie rozwoju firmy
  • Podsumowanie

Odciążenie pracowników firmy

W miarę rozwoju sklepu internetowego rosną także potrzeby związane z realizacją zamówień i obsługą klienta. Ilość tego typu obowiązków zaczyna z czasem przerastać pracowników i przeważa nad innymi, równie ważnymi zadaniami do wykonania. Aby odciążyć firmę, doskonałym rozwiązaniem jest przerzucenie kwestii związanych z kontaktem z klientem na zewnętrznego wykonawcę. W skład profesjonalnej usługi outsourcingu obsługi klienta dla branży e-commerce wchodzą m.in.:

  • telefoniczny i mailowy kontakt z klientem, który dotyczy zarówno zapytań odnośnie konkretnych paczek, jak i samej wysyłki czy kwestii związanych z płatnościami;
  • wystawianie oraz korygowanie faktur,
  • obsługa zwrotów i reklamacji, wraz z oceną zwróconych towarów i wprowadzeniem ich ponownie w stan magazynowy,
  • współpraca z firmami kurierskimi, szczególnie w przypadkach problemów z dostarczeniem towaru do klienta i koniecznością zgłoszenia reklamacji do przewoźnika,
  • rozliczanie płatności za pobraniem, również w programie fakturowym lub panelu sklepowym.

To tylko część zadań, które firma outsourcingowa może zdjąć z barków twoich pracowników i w efekcie usprawnić funkcjonowanie całego sklepu. Warto dodać, że nic nie dzieje się bez twojej wiedzy, ponieważ firma outsourcingowa przypisze ci osobistego doradcę, który regularnie będzie raportował status działań związanych z obsługą klienta.


Optymalizacja procesów sprzedażowych

Odbieranie telefonów i odpisywanie na maile klientów jest bardzo czasochłonne, szczególnie gdy klienci mają wiele skomplikowanych pytań dotyczących towaru. Dodatkowo na bieżąco trzeba obsługiwać reklamacje i zwroty towarów oraz organizować wysyłkę paczek.

Ilość zadań związanych z obsługą klienta potrafi znaczącą opóźnić wykonanie innych, co spowalnia cały proces sprzedażowy. W natłoku codziennych obowiązków nietrudno także o pomyłkę, czy zwyczajne pominięcie jakiejś wiadomości.

Dzięki współpracy z zewnętrzną firmą zyskujesz pewność, że każdy z twoich klientów zostanie obsłużony szybko i profesjonalnie. Outsourcing pozwoli ci zatem na utrzymanie płynności procesów sprzedażowych i posprzedażowych, co przekłada się oczywiście na funkcjonowanie całej firmy.


Opłacalność

Ogromnym plusem outsourcingu obsługi klienta w sklepie internetowym jest również jego opłacalność. Rozwiązanie to najczęściej okazuje się o wiele tańsze niż zatrudnienie dodatkowych pracowników.

Ponadto tego typu współpraca pomaga także uniknąć ryzyka związanego z obniżeniem poziomu obsługi klienta, a co za tym idzie - narażeniem sklepu na negatywne oceny klientów i tym samym spadek sprzedaży produktów.

Z kolei zadowoleni klienci z chęcią pozytywnie oceniają sklep, a to przekłada się na większe zyski firmy i lepszą widoczność witryny w sieci wyszukiwania.

Decydując się na współpracę z firmą outsourcingową, zyskujesz przede wszystkim czas, a czas to przecież pieniądz, który możesz zainwestować w inne działania związane z rozwojem swojego sklepu.


Wsparcie rozwoju firmy

Skorzystanie ze wsparcia zewnętrznej firmy w zakresie obsługi klientów pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możesz wykorzystać na rozwijanie swojego biznesu, np. wdrożenie nowej strategii marketingowej, poszerzanie asortymentu czy nawiązywanie współpracy z nowymi kontrahentami.

Właściciele sklepów internetowych bardzo często zastygają w martwym punkcie, ponieważ nie usprawniają firmowych procesów. Jest to błąd, który może skutkować nawet koniecznością zawieszenia działalności, szczególnie gdy konkurencja rozrasta się prężnie i szybko. Rozwijanie biznesu wymaga dużych nakładów czasowych, które zwiększą się, jeśli przekażesz obsługę klienta profesjonalnej firmie outsourcingowej.


Podsumowanie

Outsourcing obsługi klienta w branży e-commerce to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich właścicieli sklepów internetowych, którym zależy na szybkim rozwoju swojego biznesu. Przekazanie spraw związanych z obsługą klienta do zewnętrznej firmy z pewnością nie jest łatwą decyzją, dlatego warto korzystać z usług jedynie sprawdzonych i rekomendowanych usługodawców.

Najczęściej są to doskonale przeszkoleni profesjonaliści, których wiedza i doświadczenie pomoże ci osiągać kolejne cele biznesowe i ze spokojem obserwować wzrosty sprzedaży w twoim sklepie. Warto dodać, że specjaliści z firmy outsourcingowej z chęcią pomogą ci także w innych, istotnych elementach rozwoju firmy, np. opracowaniu wewnętrznych standardów obsługi klienta, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.