fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Tworzenie promptów – co powinien wiedzieć selfpublisher?

  z dnia: 19 września 2023

Sztuczna inteligencja przestała być nam znana jedynie z filmów i seriali fantasy. Szturmem wkroczyła do naszego życia, stając się ogólnodostępnym narzędziem o uniwersalnym charakterze. Żeby korzystać z niej we właściwy sposób, musisz wiedzieć, jak się z nią porozumiewać. Właśnie dlatego porozmawiamy dziś o promptach.


Naucz się mówić sztucznej inteligencji, czego od niej potrzebujesz

Możliwe, że to pojęcie nie jest Ci znane. Żaden problem, już je wyjaśniamy. Prompt to pytanie albo polecenie, które wpisujesz w oknie służącym do komunikowania się z AI. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego. Ty mówisz, czego od niej oczekujesz, a sztuczna inteligencja Ci to daje. Sęk w tym, że nie zawsze rezultaty są zadowalające.

Właśnie dlatego kluczowe jest to, żebyś wiedział, jak tworzyć prompty w taki sposób, żeby efekty pracy AI były dokładnie tym, na czym Ci zależy. W końcu to na ich podstawie działa ChatGPT i są dla niego dokładnie tym, czym dla Ciebie wytyczne od przełożonego. Bez nich ani rusz!


Efektywne prompty – jak je pisać?

Zacznijmy od tego, że masz sporą dowolność w nadawaniu tonu wypowiedzi. Możesz sformułować prośbę, żądanie albo zadać pytanie. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najskuteczniejsze są prompty, które rozpoczynają się czasownikiem w trybie rozkazującym.

Staraj się jasno formułować swoje myśli i bądź konkretny. Większość ludzi nie lubi bazować na założeniach i domysłach, bo gdy to robimy, pojawia się ryzyko popełnienia błędu. Nie inaczej jest ze sztuczną inteligencją. Mów do niej zwięźle i na temat, a jeśli chcesz przy jej pomocy rozwikłać złożone zagadnienie, podziel je i realizuj etapami.

Unikaj dwuznaczności. Zrezygnuj z zadawania pytań zamkniętych, żeby nie ograniczać pola do popisu podczas tworzenia odpowiedzi. Jeśli jako self-publisher zajmujesz się pisaniem książek, z pewnością biegle władasz językiem polskim. W rozmowie z AI zrezygnuj jednak z kwiecistych metafor i rozbudowanych konstrukcji gramatycznych. W tym przypadku musi być zwięźle i na temat.

Pisząc prompt, umieść w nim informacje, które można określić mianem szczegółów technicznych tekstu, który ma Ci dostarczyć sztuczna inteligencja. Długość, format, styl – to wszystko odgrywa dużą rolę. Warto również dać się nieco poznać sztucznej inteligencji i nadać szerszy kontekst swojej wypowiedzi.

Przykładowo, jeżeli zależy Ci na tym, żeby pomogła Ci w wykreowaniu intrygującego bohatera, zdradź jej zarys fabuły i kilka zdarzeń, w które postać będzie uwikłana. W rezultacie otrzymasz dane, które będą naprawdę dostosowane do Twoich oczekiwań.

Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, żebyś stworzył kilka promptów do jednego zagadnienia. Radzimy również, żebyś pozostał cierpliwy i nie zniechęcał się, gdy na początku odpowiedzi nie będą Cię satysfakcjonowały. Praktyka czyni mistrza, a korzystanie z wielu promptów jest czymś naturalnym.

Do czego właściwie przydadzą Ci się prompty?

No dobrze. Wiesz już, jak tworzyć prompty i możesz zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Równie ważne jest to, żebyś zdawał sobie sprawę z tego, do czego tak właściwie są Ci one potrzebne. Sztuczna inteligencja może być świetną asystentką twórców, którzy chcą stymulować swoją kreatywność i poszukiwać nowych inspiracji.

Wydając AI odpowiednie polecenie, możesz otrzymać od niej ważne wskazówki, które pozwolą Ci rzetelnie opisać lokalizacje, w których nigdy wcześniej nie byłeś. Zaoszczędzisz sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na zrobienie solidnego researchu. To świetny sposób na otrzymanie nowej perspektywy, dzięki której stworzysz świeże, interesujące dzieło. Spraw, by sztuczna inteligencja podsunęła Ci kilka pomysłów na zgłębienie określonych wątków fabularnych, a następnie zacznij z nimi pracować i odpowiednio je modyfikować.

Tworzysz poradnik albo książkę fotograficzną? Odpowiedni prompt sprawi, że AI podpowie Ci, w jakiej kolejności najlepiej zaprezentować poszczególne przepisy albo zdjęcia. Zasugeruje też, jaka okładka będzie do nich najlepiej pasować. W przypadku audiobooków może z kolei doradzić, czy do całości dzieła bardziej będzie pasować lektor żeński, czy męski.

Pracujesz nad własnym kursem? Zapytaj AI, jak usystematyzować konkretne zagadnienia, by utrzymać zainteresowanie odbiorców na wysokim poziomie. Tak naprawdę, gdy pisanie poprawnych promptów wejdzie Ci już w krew, będziesz mógł korzystać z ogromnej ilości możliwości, które uczynią selfpublishing jeszcze prostszym i przyjemniejszym.


W IMKER z przyjemnością pomożemy Ci rozwijać karierę, zapewniając niezbędne wsparcie i kompleksową obsługę. Dbamy o to, by autorzy mogli skoncentrować się przede wszystkim na procesie twórczym. Dzięki temu nasi klienci nie muszą martwić się sprzedażą. Trzymamy rękę na pulsie i dopasowujemy się do potrzeb każdego zleceniodawcy. Możesz być spokojny, bo z nami zajdziesz daleko, a Twoje treści trafią do szerokiego grona odbiorców. Zapraszamy do kontaktu!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️