fbpx

Zapisz się! » do newslettera i odbierz Biznesplan dla self-publisherów!

Co zrobić ze starymi książkami?

  z dnia: 7 lipca 2022

Twoja domowa biblioteczka pęka w szwach i brakuje Ci miejsca na kolejne tytuły? To problem wielu czytelników. W końcu materialne książki zajmują dość sporo miejsca, szczególnie jeśli przestrzeń naszego mieszkania jest znacznie ograniczona.

Co zatem zrobić ze starymi, niechcianymi egzemplarzami? W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy kilka sprawdzonych i godnych rozważenia rozwiązań!


Sprzedaż w sieci

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na szybkie pozbycie się zalegającej literatury jest sprzedaż internetowa. Możliwości jest wiele: od różnego rodzaju aukcji, przed grupy w mediach społecznościowych po popularne portale ogłoszeniowe.

Zaletą sprzedaży książek w sieci jest oczywiście kwestia finansowa, jednak jest też druga strona medalu. Nabywcy często chcą negocjować cenę i decydują się na zakup pojedynczych zakupów, co wiąże się z koniecznością wielokrotnego pakowania i nadawania przesyłek. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wystawienie swoich zbiorów w pakiecie.


Pchli targ

Kolejnym pomysłem jest zabranie swoich książek na pchli targ.

W każdym mieście odbywa się wiele tego typu wydarzeń, ponieważ ich popularność w ostatnich latach mocno wzrosła. Często organizowane są nawet specjalne targi książek używanych, na których możesz nie tylko sprzedać swoje stare egzemplarze, ale również po okazyjnej cenie kupić kolejne, a także wymienić się z innymi czytelnikami. Udział w tego typu imprezach jest zazwyczaj bezpłatny.


Antykwariat

Jednym z najpopularniejszych sposobów na szybkie pozbycie się starych książek jest oddanie ich do antykwariatu bądź skupu makulatury.

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem technologii tego typu praktyki już dawno przeszły do lamusa. Nic bardziej mylnego! Antykwariaty wciąż prężnie działają, a niektóre z nich oferują nawet kupno i sprzedaż książek w 100% przez internet!

Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, najlepiej przygotuj listę niepotrzebnych tytułów i prześlij ją do wybranego antykwariatu z prośbą o wycenę.

Pamiętaj jednak, że sprzedając literaturę w tym modelu nie otrzymasz wysokiej zapłaty. Najczęściej jest to 4-10 zł od jednej książki, o ile w swoich zbiorach nie posiadasz białych kruków.


Biblioteka

Jeśli chcesz szybko i sprawnie pozbyć się swoich starych książek, po prostu zanieś je do biblioteki. Placówka z chęcią przyjmie od Ciebie zalegające egzemplarze, szczególnie jeśli są to książki w dobrym stanie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj jednak, aby wybrać stosunkowo dużą filię.

Małe biblioteki z uwagi na swoją niewielką przestrzeń często bowiem same pozbywają się starych wydań, aby zrobić miejsce na nowe tytuły. Drugą sprawą jest specyfika danej placówki: jeśli np. chcesz oddać powieści, biblioteka o profilu naukowym raczej nie będzie chciała ich przyjąć, ponieważ nastawiona jest na literaturę fachową.


Bookcrossing

Bookcrossing to stosunkowo nowe pojęcie w naszym kraju, które oznacza po prostu wymianę książek w miejscach publicznych. Coraz częściej można bowiem spotkać punkty, gdzie widzimy pozostawione książki w formie mini biblioteczek. Są to np. parki, centra handlowe, różnego rodzaju instytucje czy domy kultury.

Możesz zatem zanieść tam swoje stare egzemplarze i zabrać inne, które cię interesują. Co ciekawe, możesz oddać nawet książki z widocznymi śladami użytkowania – nie ma to znaczenia, ponieważ liczy się treść i sam gest!


Cele charytatywne

Niepotrzebne książki możesz również przeznaczyć na cele charytatywne. W mediach społecznościowych bez problemu odnajdziesz specjalne akcje, które mają na celu zebranie środków w słusznej sprawie. Tego rodzaju wydarzenia mają najczęściej formę aukcji, podczas których licytowane są przedmioty pozyskane od darczyńców.

Podobnie działają tzw. ” bazarki charytatywne „, które bardzo często organizują np. organizacje pozarządowe czy różne stowarzyszenia.

A może w zalegających zbiorach posiadasz tytuły specjalistyczne, np. podręczniki czy literaturę fachową? W takiej sytuacji wyślij maila do którejś z miejskich instytucji. Bardzo prawdopodobne, że książki przyjmie np. dom dziecka, szpital czy ośrodek poprawczy. Z kolei powieści i lżejsze tytuły z chęcią przyjmą hospicja, domy samotnej matki czy sanatoria.


Podarowanie książek znajomym

Ostatnim sposobem na naszej dzisiejszej liście jest ten najprostszy, czyli ofiarowanie starych książek znajomym. Wiele osób zapomina o tej możliwości, na siłę szukając chętnych, podczas gdy są oni na wyciągnięcie ręki!

Wystarczy opublikować odpowiednią informację w swoich mediach społecznościowych, dołączyć do niej zdjęcie grzbietów książek, a z całą pewnością już po chwili zgłoszą się osoby, które z przyjemnością przyjadą do ciebie i odbiorą zalegającą literaturę. W ten sposób szybko zyskasz miejsce na kolejne książki, a stare egzemplarze zyskają nowy dom!

Jak widzisz, sposobów na pozbycie się zalegających książek jest naprawdę wiele. Grunt to wybrać taki, który pozwoli ci na stosunkowo szybkie i sprawne zrobienie miejsca na nowe tytuły!

IMKER
IMKER

Firma IMKER od 2015 roku wspiera twórców i producentów we wprowadzaniu własnych produktów na rynek. Wyróżnia się kompleksowością usług - oferując m.in. doradztwo, usługi fulfillment, support (obsługa klienta) oraz SalesCRM (oprogramowanie do sprzedaży). IMKER prowadzi Twórców przez całość procesów związanych ze sprzedażą w internecie, od uruchomienia sprzedaży, poprzez przedsprzedaż, magazynowanie, pakowanie i wysyłkę, aż do profesjonalnej obsługi klienta i zwrotów.

Odbierz wartościowy bonus przy zapisie do newslettera!

Wzór biznesplanu książki dla selfpublishera na 12 miesięcy! Będziemy Ci także regularnie (co wtorek) wysyłać ciekawe inspiracje dotyczące świata twórców online.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez IMKER spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dawniej „IMKER KRZYSZTOF BARTNIK”) z siedzibą w Zamościu, ul. Szczebrzeska 55A, 22-400 Zamość, KRS: 0000967893, na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

    Twoje dane są u nas bezpieczne. 🛡️